IIHF potvrdila místa konání mládežnických šampionátů. MSJ do Brna?

Matěj Kubiesa na MS do 18 let | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jako každoročně, i letos proběhl těsně před vrcholem mistrovství světa dospělých kongres Mezinárodní hokejové federace. Ten mimo jiné rozhodoval o pořadatelství dalších mládežnických šampionátů. Co všechno v tuto chvíli víme?

Nejbližší mistrovství světa hokejistů do dvaceti let se po roční odmlce vrátí do Kanady, od 26. prosince 2024 do 5. ledna 2025 ho uspořádá Ottawa. Právě v hlavním městě se turnaj uskuteční po šestnácti letech.

Také dějiště dalšího šampionátu už nějakou dobu známe, kongres ho nyní pouze potvrdil. V navlas stejném termínu, jen o rok později, se bude hrát v amerických městech Minneapolis a St. Paul; tedy i domově hokejistů Minnesota Wild. Půjde mimochodem o jubilejní padesátý ročník turnaje dvacítek.

Zámořskou „tříletku“ pak uzavře znovu Kanada. Mistrovství světa 2027 bude po pěti letech hostit tamní provincie Alberta, dle některých zdrojů to budou konkrétně Calgary a Edmonton – po delší době dvě města s arénami NHL.

O dalších hostitelských zemích tradičně informoval na sociální síti X Gord Miller z kanadské televizní stanice TSN, která je právě s MS dvacítek takříkajíc propojená pupeční šňůrou. V roce 2028 by se podle něj mělo dočkat Finsko a v roce 2029 Česko.

V úvahu prý připadá zejména Brno – tedy už s dávno dobudovanou novou arénou na výstavišti, která se má otevírat v polovině roku 2026 a při různých sportovních i společenských akcích pojme až 13 tisíc diváků.

Následovat by měly další šampionáty v zámoří, postupně v Kanadě a Spojených státech.

Právě na americké půdě se uskuteční už nejbližší mistrovství světa hokejistů do osmnácti let. Od 23. dubna do 3. května 2025 ho bude hostit Frisco, tedy předměstí Dallasu. Právě zde se stejný turnaj hrál už v roce 2021, kdy ho Frisco hostilo společně s Planem.

IIHF na svých webových stránkách stroze informovala, že chybělo málo k dohodě mezi ní a NHL ohledně podpory tohoto šampionátu. Zřejmě tedy bylo na spadnutí, aby se premiérově hrálo v hale týmu NHL.

Dále je jasné, že mistrovství osmnáctek v roce 2026 uspořádá Slovensko. V Česku se konalo naposledy v roce 2012; v nedávné minulosti se přitom proslýchalo, že český svaz o turnaj této věkové kategorie nejeví zájem. Oproti dvacítkám má přece jen výrazně nižší sledovanost.

Poslední edice se konala ve Finsku, a právě na toto místo se brzy podívá jiná akce. Helsinské předměstí Vantaa, kde na přelomu dubna a května neúspěšně bojovali Češi, uvidí od 5. do 12. ledna 2025 mistrovství světa hokejistek do osmnácti let. České juniorky na něm budou obhajovat stříbrné medaile.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz