Já a česká kometa? Je příjemné, že mám důvěru, libuje si Hronek

Foto: Karel Švec, Český hokej

1. května 2019, 18:55

Václav Jáchim

Loni v podstatě po hlavě skočil do bitev mistrovství světa. A nezklamal. Teď je Filip Hronek v reprezentaci znovu, tentokrát zocelen zkušenostmi z velkého turnaje i ze zámořské NHL. Petr Nedvěd o něm řekl, že byl v zámoří českou kometou, také kouč Miloš Říha od hradeckého odchovance hodně očekává. „Je příjemné, že mám důvěru," libuje si zadák Detroitu.

Příjezd šikovného obránce byl dlouho zahalen mlhou. Trenér Říha sice už ve Znojmě řekl, že zájem má, jenomže Hronek se po skončení základní části NHL přesunul na farmu a byl k dispozici týmu Grand Rapids Griffins. Vedení reprezentace mělo údajně uzavřenou dohodu, že český bek bude uvolněn pro šampionát, i kdyby farma Detroitu pokračovala v Calder Cupu.

Foto: nhl.com

U Red Wings se mezitím stal generálním manažerem Steve Yzerman, ovšem dohoda platila. Navíc farma vypadla z play off a Hronek tudíž mohl okamžitě odcestovat do vlasti. „Přiletěl jsem v úterý ráno, nepřišla mi hokejová taška. Musel jsem čekat do večera, než dorazí. Ve středu ráno jsem pak přijel do Brna," popisuje.

Šampionát v Kodani mi určitě pomůže. Vím, do čeho jdu

Na Hronkovi okamžitě poznáte, že je plný odhodlání. „Určitě se těším, reprezentovat je čest. Zvlášť teď v Brně, doma. Mistrovství světa se letos koná na Slovensku, tedy hodně blízko. Určitě tam bude skvělá atmosféra," kvituje. Potvrzuje, že předběžná dohoda mezi národním týmem a reprezentací o jeho uvolnění existovala. „Něco tam bylo, řešil to Petr Nedvěd s manažerem," dodává.

Filip může národnímu týmu nabídnout výborné bruslení, nasazení, práci s kotoučem, ofenzivní přednosti. A také rozehrávku či střelbu. Možnosti naznačil už před rokem. „Šampionát v Kodani mi určitě pomůže. Vím, do čeho jdu. Znám tady víc kluků, je to lepší než loni," srovnává. V národním mužstvu aktuálně pokračuje dvanáct beků, což je vysoký počet. „Je nás tady hodně, musíme se o to porvat," uvědomuje si.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Když slyší dotaz, jaká byla uplynulá sezona v Detroitu, hovoří pozitivně: „Jsem spokojený, že jsem si mohl zahrát NHL. Za to jsem rád," kvituje. Coby obránce se může pochlubit v průměru půl bodíkem na zápas. „Je to super, že jsem mohl nějak přispět k vítězstvím. Ale lepší by bylo, kdybychom vyhrávali." Detroit nepostoupil do play off, ročník ukončil už počátkem dubna. „Je to zklamání, na druhou stranu se dlouho vědělo, že nepostoupíme," připomene.

Sám nedokáže odhadnout, co se bude u Red Wings dít v létě. „Nastoupil Steve Yzerman, uvidíme, co se stane. Ještě jsem s ním nemluvil, takže jsem zvědav." Než Hronek opustil Spojené státy, s nikým z organizace osobně nehovořil. „Odlétal jsem hned druhý den, bavit se budeme až po mistrovství světa."

Jak bránit hvězdy? Bude to výzva, všichni mají silné týmy

Teď se nemůže dočkat, až vypukne šampionát v Bratislavě. „Bude tam hodně Čechů, super zkušenost," nepochybuje. Když se turnaj konal ve slovenské metropoli naposledy, byl Filip ještě žákem. „Pamatuju si, že v hale panovala skvělá atmosféra. Vyprodáno na každý zápas, to si člověk užívá." Skvělý hokej ovšem bude k vidění i na Carlson Hockey Games. „Když hraje Kometa, je v Brně pokaždé super kulisa. Věřím, že to bude stejné i teď s nároďákem."

Nový člen defenzivy české reprezentace ví, že ho čeká pořádná šichta. Útočníci na straně soupeřů mají zvuk, bránit Ovečkina, Eliase Petterssona, Kučerova a další esa není nic příjemného. „Bude to výzva, všichni tady mají silné týmy. Navíc se hraje na širším hřišti, což pro nás ze zámoří znamená určitý rozdíl," doplňuje. Úvodní start v letošní přípravě na MS si Hronek připíše ve čtvrtek, duel české reprezentace s Finy hrají Češi od 17:30 hodin.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz