Jak největší Pirát sestřelil Oceláře. Životní gól? Možná ano, směje se Valach

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

20. března 2017, 22:08

Václav Jáchim

Čtvrté čtvrtfinále Generali play off mezi Chomutovem a Třincem dlouho nenabídlo extra podívanou, sokové hlavně nechtěli udělat chybu. Od třetí třetiny se ale začaly dít věci. Došlo na několik sporných momentů, rozhodčí uznali jeden gól na každé straně, tudíž následovalo prodloužení. Zatímco v neděli patřilo Ocelářům, tentokrát jásali Piráti. 47 a půl vteřiny před koncem nastavení poslal domácí do extáze Juraj Valach. "Prostě jsem do toho bouchl," usměje se nad výstavní pumelicí. "Ivan Huml mi to z první pěkně posunul, měl jsem čas na střelu. Opřel jsem se do toho a také s trochou štěstí to spadlo do brány."

Fanshop

Tohle soupeření má všechno. Krásné akce, bruslení, hromadu důrazu. A také momenty, které byste možná ani nevymysleli. Piráti mohli před koncem třetí třetiny rozhodnout, jenomže Růžička neproměnil trestné střílení. Pak rozhodčí odvolali trest pro Oceláře za hru v šesti, přičemž domácí zároveň přišli o přečíslení a šanci na klíčový zásah. Následně pro změnu arbitři Mrkva se Šírem neuznali hostům gól, viděli postavení Petružálka v brankovišti.

A ve finiši prodloužení přišla série tří trestů, jež vedla k přesilovce pěti proti třem ve prospěch Pirátů. Měla trvat 68 vteřin, ale netrvala. Skvělou bitvu ukončila zmíněná trefa Valacha, jež pro největšího Piráta znamenala možná nejcennější gól kariéry. Důležitější nikdy předtím nedal. "Nó, asi ne. Mohu to brát jako jednu z životních branek, ale doufám, že nějaké ještě přidám," hlásí spokojeně.

"Rozhodčí to mají strašně těžké, pomalu každý souboj je sporný. Takže bavit se o tom, koho poškodili, nebo nepoškodili... Dělají, co mohou. Podle mě odvádějí svoji práci dobře, není třeba v tom nic hledat."

Hokejisté Chomutova šlapou zatím na plné obrátky. Kdo by to byl po vstupu do předkola řekl. Dvě vysoké porážky s Mladou Boleslaví se postupně proměnily v parádní jízdu, ze sedmi následných duelů ztratila Růžičkova armáda jediný. I celkově čtvrtý zápas série s Třincem nakonec dopadl šťastně pro Krušnohorce. "Pocity jsou příjemné, i když si myslím, že všichni toho asi měli plné zuby. Pokud se dva dny po sobě prodlužuje, je to strašně náročné. Jsem moc rád, že nám to tentokrát vyšlo," pochvaluje si. Klíčová trefa paradoxně padla v početní výhodě, přitom z těch předchozích Piráti nevytěžili nic. "Ono to tak někdy bývá. Máte tři přesilovky, z nichž dáte tři góly. Jindy se při nich ani nedostanete do pásma. Je to i o štěstí," připomene.

Zápas byl vyčerpávající fyzicky, ale i s ohledem na nervovou soustavu. Sporné momenty ovšem domácí zvládli, emocím nedali průchod. "Pořád jsme si říkali, že není třeba řešit rozhodčí. Musíme se soustředit sami na sebe, vnímat vlastní hru a nijak se nerozptylovat, protože tohle nikomu nepřidá. Jiné vlivy nejde vnímat, to fakt nepomůže," hlásí. Pro muže v pruhovaném má Valach pochopení. "Rozhodčí to mají strašně těžké, pomalu každý souboj je sporný. Takže bavit se o tom, koho rozhodčí poškodili, nebo nepoškodili... Dělají, co mohou. Podle mě odvádějí svoji práci dobře, není třeba v tom nic hledat."

Třetí prodloužení za sebou se hrálo málem na celých 20 minut, klidně mohlo dopadnout opačně. Nicméně Chomutovští působili jistě, hráli trpělivě. I to byla jedna z příčin, proč nakonec rozhodli oni. "Na ledě byli všichni zkušení hráči. Není nutné plašit, podléhat nervozitě. Před tou poslední přesilovkou jsme věděli, že máme pět na tři, že by bylo dobré využít. Šlo jen o to, abychom si připravili puk a zkusili nějakou střelu. Tvrdím, že pokud má gól padnout, tak padne," pokračuje.

Piráti se nyní dostali do výhody. Po odchodu z hrací plochy si v kabině pořádně zařvali, vydřeli vedení v sérii a psychickou výhodu. "Stojí to spoustu energie, je to vyčerpávající. Ale zase se ukázalo, že máme v týmu sílu. Jsme semknutí, kompaktní. Věřím, že když budeme hrát takhle dál, tak se můžeme dostat někam výš," povídá Valach. Slovenský obránce přispěl k tomu, že Chomutov sahá po postupu. Takhle blízko semifinále ještě chomutovský hokej nebyl! "Všechny to těší, takový vývoj série nikdo nečekal. Třinec je strašně těžký soupeř, ale ještě není konec. Může se stát cokoli. V předkole jsme prohrávali s Boleslaví 0:2 a ještě jsme ji dokázali otočit. Máme před sebou náročné zápasy, bude to boj až do konce," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz