Jak se brání „pan“ Jágr? Nic příjemného. Ale neberete to tak, líčí Šedivý

Foto: Martin Voltr

Za elitní dvojkou Svozil–Jiříček si v ročníku 2003 říkají o pozornost i další čeští obránci. Mezi nejnadanější se jednoznačně řadí Jakub Šedivý: talent liberecké organizace hraje v sedmnácti letech první kompletní sezonu v Chance lize.

Fanshop národního týmu

Zastavení mládežnických soutěží mu tedy v konečném důsledku nemuselo vadit. Liberecká organizace dobře ví, že v Šedivém má velkou naději, což je vidět na jeho prostoru ve hře: Hokejistům kategorie U18 jasně vévodí s celkovým součtem 375 odehraných minut.

Jihočeský rodák tak může ve druhé nejvyšší soutěži růst týden od týdne. Jeho Benátky nad Jizerou na podzim chvíli dokonce vedly Chance ligu, ale pak už se na jejich výsledcích nekompromisně projevila postupná obměna kádru.

Jasně nejmladší tým Chance ligy tak v novém roce na soupeře příliš nestačí, z patnácti zápasů uspěl jen čtyřikrát. Přesto má ale pořád šanci na play off.

Jakube, čemu přičítáte, že se vám ke konci sezony nedaří?
No, my máme celkově asi už tak pátý tým... (usmívá se) Ze začátku byl úplně jiný, hráči se tady pořád mění, hodně se jich točí. Ale na to jsme zvyklí, počítali jsme s tím, že to takhle bude. Musíme se tomu přizpůsobit.

„Ne, že byste si ho nevšiml, ale neberete to tak, že je to pan Jágr a nemůžete se ho dotknout. Na ledě je to hráč jako každý jiný.“

Hodně cítíte deficit ve zkušenostech, když nastoupíte třeba proti Kladnu?
Je to určitě znát. Ti hráči jsou hodně vychytralí, umí hru zpomalit a podržet puk. My na to zareagujeme, ale dělá nám to určité problémy. Řekl bych ale, že naše hra jim taky nesvědčí: Když hrajeme ten rychlý hokej, rychle k nim přistupujeme, forčekujeme... To jim taky nevoní.

Když se vrátím zrovna k zápasu s Kladnem, nemůžu se nezeptat: Jak se brání Jaromír Jágr?
Já osobně jsem se s ním potkal asi dvakrát a není to nic příjemného. On je na puku hodně silný. Je vidět, že má spoustu zkušeností a nějakou kariéru za sebou. Ne, že byste si ho nevšiml, ale neberete to tak, že je to pan Jágr a nemůžete se ho dotknout. Na ledě je to hráč jako každý jiný.

To je jasné. Ale když jdete do zápasu proti takové legendě, musí to být speciální pocit...
Jo, určitě, v hlavě to máme. Ale myslím, že už js jsme natolik vyspělí a máme za sebou pár zápasů, že to nevnímáme. Že bychom byli vyklepaní, to rozhodně ne.

Započítáte si to jako velký zážitek ve své začínající kariéře?
Asi je to jeden ze snů, zahrát si proti Jágrovi. Užil jsem si to. Ale jak říkám: I když jsem věděl, že tam je, bral jsem to jako každý jiný zápas.

Z první šance vám dal gól, pak měl během první třetiny ještě asistenci. Osobně mi přišlo, že k tomu pomohl i váš zbytečný respekt v celé hře.
To je určitě pravda. Zvlášť v té první třetině jsme z Kladna měli přehnaný respekt, a asi úplně zbytečný. Stalo se. Už s tím nic neuděláme, musíme se soustředit na další zápasy.

„Já jsem samozřejmě rád, že jsem dostal takový prostor. Moc si toho vážím.“

Když si promítnete celou sezonu, vybavíte si, kteří útočníci se vám bránili nejhůř?
Když to tak vezmu, zrovna v tom zápase na mě jel v situaci dva na jednoho Tomáš Plekanec, a to taky nebylo úplně příjemné (usmívá se). Jinak si z ostatních týmů ani nevybavuju nějakého extra hráče, který by se fakt přiblížil těmhle.

Jak vůbec svoji první kompletní sezonu v Chance lize prožíváte? Hrajete opravdu hodně, přes šestnáct minut na utkání.
Já jsem samozřejmě rád, že jsem dostal takový prostor. Moc si toho vážím a doufám, že příští sezona pro mě bude v tomhle podobně dobrá. Určitě bych za to byl rád.

Posouvá vás hodně program v liberecké akademii?
Ten program je celkově hodně směřovaný tak, že jsme jako profi hráči. Máme ráno trénink, led a suchou, pak odpoledne si dáme jídlo a máme druhou fázi na ledě. Funguje tam naprosto profesionální přístup, jak od trenérů, tak od hráčů.

Není to pro sedmnáctiletého kluka někdy až moc velký „záhul“, a teď myslím na hlavu? Neříkáte si někdy, že byste rád na chvilku vypnul?
Já se k tomu snažím přistupovat jako profík. Snažím se i odkoukat nějaké věci od kluků, kteří už za sebou mají nějaké kariéry. Zvyknul jsem si na to, řekl bych, že jsem k nim zapadl, a ani nevnímám, že bych byl mladší.

Foto: Martin Voltr

Dostal jste se vlastně někdy na led s libereckým áčkem?
V létě jsem s ním trénoval, pak už ne. Možná jsem s nimi dal jeden dva tréninky, ale pak už jsem trénoval stabilně s Benátkami.

Trávíte hodně času i další přípravou?
Máme často videa, trenéři nás k nim berou i osobně a ukazují nám situace, které jsme v zápase třeba mohli vyřešit líp. Všechno si rozebereme. Po zápasech máme i týmová videa, abychom viděli, co se dalo udělat líp a jak se třeba dalo zabránit gólu.

I přes nepříznivou sérii máte pořád šanci na play off, ztrácíte čtyři body. Věříte, že to ještě půjde stáhnout?
Jo, pořád jsme ve hře. Věříme tomu a snažíme se pro to dělat maximum. Že to teď nevyšlo, tak nevyšlo, stane se, musíme jít dál a do dalších zápasů naplno. To je hlavní: Musíme tomu každý do jednoho věřit a vydat se na sto procent. Nemůže tam být někdo, kdo tomu nevěří. To potom nejde, to neuděláte.

„Pokusíme se na mistrovství světa připravit co nejlíp, máme k tomu vytvořené podmínky a je jenom na nás, jak je zhodnotíme.“

Vy jste ale v nominaci osmnáctky na další kemp. Hráče, kteří měli vytížení, přitom ještě nedávno nechával Jakub Petr v klubech...
To je pravda, ale stejně bych se už měl v úterý připojit do Litoměřic k osmnáctce a být s ní na kempu. Trenéři si volali a domluvili se, že mě z klubu uvolní.

Chápu, reprezentace už dostává přednost. Jak vnímáte tu těžkou situaci, ve které se letos nachází?
Pokusíme se na mistrovství světa připravit co nejlíp, máme k tomu vytvořené podmínky a je jenom na nás, jak je zhodnotíme. Doufáme, že tam jedeme udělat nějaký úspěch. Věříme tomu.

Foto: Jakub Homoľa / HockeySlovakia.sk

Mezinárodní zápasy jste absolvovali jen dva. Jinak ale v klubech docela hrajete, i když samozřejmě ne všichni...
Docela ano. I Jakub Petr se snažil některým klukům dohodnout angažmá v Chance lize, aby nestáli a měli herní vytížení. Doufáme, že to k něčemu bude.

Vaše skutečné ambice se ale budou odhadovat hodně těžko. Nemůžete vědět, jak si stojíte ve srovnání s ostatními týmy.
No, to je pravda. Ani nevím, jestli mají Švédové nebo Finové nějaký program a jak hrají. Uvidíme. Podle mě to bude o aktuální formě, kdo přijede jak připravený na to úzké kluziště. Necháme se překvapit. Určitě tam jedeme odbojovat co nejlepší výsledek a dáme do toho všechno.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz