Jak se krotí Tygři. Jsem z toho docela hotový, líčí Patera a chválí spoluhráče

Foto: Petr Tibi, hcmotor.cz

Bitvu mezi Českými Budějovicemi a Libercem ve 20. kole Tipsport extraligy rozhodly až samostatné nájezdy, v nichž byl jediným úspěšným exekutorem liberecký Adam Musil. Domácí tým nenavázal výsledkově na předchozí vysoké vítězství na vítkovickém ledě, ale výkonem proti favorizovanému soupeři si vynutil respekt a znovu těžil z vyladěné formy mladého gólmana Jiřího Patery.

Partneři Českého hokeje

Jihočeši předvedli výborné nástupy. Dokázali skórovat brzy po začátku první i druhé periody. Otevřeli skóre, potom z přesilovky srovnali na 2:2. Mezitím však dvakrát inkasovali v oslabení. „V kabině jsme si opakovali, že chceme dobře zvládnout začátky třetin. Povedlo se nám to v podstatě ve všech případech. Bohužel, soupeř v první části dvakrát využil početní výhodu. Liberečtí na to mají specialisty. My sice víme, jak to hrají, jenže oni dokážou používat hrozně moc variant. Těžko se to brání. Musím ale říct, že během zápasu jsme odvedli parádní práci s blokováním střel a v oslabeních,“ vyzdvihuje Jiří Patera.

Vyrovnávací gól Severočechů na 1:1 se z pohledu domácích jevil jako hodně smolný. Kotouč proletěl pod horní tyčku díky odrazu, na který se dalo obtížně reagovat. „Liberečtí to zahráli do středu, frajer se to snažil posunout a odrazilo se to nějak od brusle. Na poslední chvíli jsem honil puk ještě za sebou a zkoušel ho vytáhnout. Byl to takový nešťastný gól. Ale ani my jsme v začátku druhé třetiny nevyrovnali po ukázkové akci. V hokeji se hraje na pěkné i ošklivé góly. V tomto utkání daly oba týmy jeden ošklivý,“ popisoval jednadvacetiletý strážce klece.

Za nerozhodného stavu krátce před polovinou základní hrací doby si Motor vybral šťastný okamžik, když střelu Mislava Rosandiče z levé strany nechtěně přesměroval bránící hráč a puk zazvonil o tyčku. „Od tyčky se to odrazilo na můj loket a potom přede mne. Kdyby se hostům podařilo skórovat, těžko bychom se dostávali zpátky do zápasu,“ uvědomuje si gólman, jenž vytáhl široký rejstřík parádních zákroků včetně hlavičky nebo skokanských přesunů do odkrytého prostoru. Doslova senzačně zakročil dvakrát po sobě v oslabení na konci nastaveného času. „Zatrnulo mi, ale bylo to v takové rychlosti, že mi to pořádně došlo až později,“ přiznává.

Odchovanec pražské Slavie, který si na jihu Čech krátí čekání na opožděný start zámořské sezony, čelil proti Liberci třem desítkám nebezpečných střeleckých pokusů. „Dá se říct, že jsem si zachytal. Jsem z toho docela hotový,“ usmívá se. „Ale je třeba pochválit spoluhráče. Velice mi pomohli. Viděl jsem hodně střel a co jsem neviděl, to kluci zblokovali nebo to soupeř poslal vedle. Myslím, že jsme hráli hodně dobře v obranném pásmu, i když tam byly pasáže, kdy nás hosté zavírali. Celkově jsme předvedli velice slušný výkon. Vzhledem k tomu je škoda brát jenom bod,“ lituje.

Jiří Patera naskočil do brankoviště Motoru dvakrát před covidovou pauzou. Po restartu soutěže střídal Marka Čiliaka při televizní porážce v Třinci a od té doby se těšil důvěře trenérů. Povzbudilo ho také čisté konto z Vítkovic. „Bylo to moje první vítězství v extralize a hned s nulou. Ale snažím se na to nemyslet. Jediné, na čem mi záleží, že děláme body jako tým,“ říká skromně vítaná posila extraligového nováčka.

„Teď mám tady práci a snažím se soustředit jenom na Motor, abychom získali co nejvíc bodů a dostali se do play off. To je moje priorita.“

Budějovický celek prohrál jedenáct z dvanácti dosavadních duelů, ale srovnává krok se soupeři a stále přesvědčivěji ukazuje, že jeho hráčský kádr má kvalitu a bude nutné s ním počítat zcela vážně. „Po první třetině v Třinci, která se nám nepovedla, jsme se přestali bát a začali předvádět velmi kvalitní hokej. Můžeme hrát vyrovnaně s kýmkoliv,“ ujišťuje Patera.

Po dvou sezonách v nižších zámořských soutěžích si nadějný gólman vysloužil smlouvu s Vegas Golden Kings. Na vysněnou premiéru v NHL si však musí počkat kvůli celosvětové pandemii koronaviru. „Zatím vůbec nevím, kdy budu odlétat. Všechno je otevřené. Proto jsem velmi rád, že mohu působit v Českých Budějovicích. Teď mám tady práci a snažím se soustředit jenom na Motor, abychom získali co nejvíc bodů a dostali se do play off. To je moje priorita,“ uzavírá.

Sestřih utkání

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz