Jak se maká od Pirátů po Litomyšl? Děti si musí držet partu, míní Vinš

Mládežníci se v aktuálních dnech musejí obejít jak bez hokejových zápasů, tak bohužel i týmových tréninků. Pracovat na sobě ale mohou samostatně či po skupinkách. Podívejte se, jak vypadá příprava a jak trenéři inspirují hráče napříč českými kluby.

Den s týmem HC Slovan Ústí nad Labem

Chomutovská mládež měla v předešlých týdnech přípravu zkomplikovanou ještě víc než ostatní. Do karantény totiž spadla většina trenérů, takže došlo k rušení tréninků i odkládání zápasů. Nyní už jsou trenéři malým Pirátům zase k dispozici.

„Máme ještě dvě kondiční trenérky, které nám pomáhají dvakrát týdně ohledně kondice. Jinak jsou to vlastně herní tréninky, takže po sektorech hrajeme basket, fotbal, florbal anebo hokejbal,“ říká v rozhovoru pro klubové stránky šéftrenér akademie Petr Jíra.

„Tréninky budou hlavně herní, ale máme i nějaké úkoly od akademie v rámci rozcviček. Teď je dobré období, abychom to do kluků dostali a naučili je to. Od osmé třídy by to všichni kluci měli umět, takže těchto čtrnáct dní bych tomu chtěl věnovat. Je to zhruba třicet až pětatřicet minut, které do nich potřebujeme dostat, aby už to uměli automaticky, přišli na trénink a předtím si tu rozcvičku udělali. To bychom za tu dobu mohli zvládnout,“ podotýká relativně důležitou věc.

Samozřejmě, počasí teď venkovním aktivitám příliš nepřeje, takže hokejisté musí pracovat s rizikem „běžného“ onemocnění. Tak to prostě je. „Zase si říkám, že když jsme byli malí, taky jsme běhali venku za každého počasí. Jde o to, aby kluci přišli nějak rozumně oblečení a po tréninku, až skončí, se zase převlékli do suchého a nešli zpocení domů,“ reaguje Jíra.

Omluvenky nicméně chápe. „Nikoho nenutíme. Někteří rodiče mají jiný názor a myslí si, že mají být děti doma, tak to respektujeme a nikomu problémy neděláme. V juniorce třeba půlka kluků není z Chomutova, takže ty jsem poslal domů, kde se připravují individuálně,“ dodává s tím, že od hráčů pak mnohdy dostává i videa.

Zahálet nehodlají například v Liberci. Venkovní tréninky po skupinkách doplní videotréninky, při nichž budou malí Tygři trénovat pod vedením svého trenéra z pohodlí domova. Klub naváže i na jarní online lekce, kdy se dětem věnoval například extraligový útočník Michal Bulíř.

„Řekli jsme si nějaké základní principy, co se bude dít a tak. Konkrétně to řešíme za pochodu,“ podotkl k momentální situaci kapitán dorostu Richard Patzelt. „Je to určitě komplikace. Nejsme za ni rádi, ale určitě se to dá přežít. Můžeme pracovat na fyzické kondici, víc běhat. Bude se potit krev. Dá se z toho vytřískat maximum tak, abychom měli alespoň dobrou kondičku,“ zmínil.

A doplnil to, v co věří úplně všichni: „Snad bude pauza co nejkratší. My můžeme jenom doufat, uvidíme, jak se k tomu postaví odborníci.“

Nejen pro sokolovskou mládež si dlouhé instruktážní video připravil Jaromír Kverka, jeden z nejlepších hráčů na startu letošního ročníku Chance ligy. Na jeho cvičení rozhodně nepotřebujete posilovnu.

Nejen Sokolov nicméně akuálně přerušuje klubové tréninky, na vině je stále se zhoršující epidemiologická situace. Podobný krok museli učinit například také tepličtí Huskies.

Zato loňský vítěz akce Díky, trenére David Vinš s potěrem Vimperka nezahálí. „Nikdy by mě nenapadlo, že v říjnu budeme makat mimo led. Budeme muset dodržovat skupinky pěti hráčů a jednoho trenéra, ale musíme to vydržet,“ píše na svém facebooku.

„Reaguji na situaci, kdy děti budou sedět doma bez pohybu, a i trénování ve skupinkách význam má. Navíc jsem se přesvědčil, že děti se potřebují vidět a držet si partu, kterou si tvoří odmala,“ zmiňuje Vinš. A z jeho videí – jako tradičně – srší spousta energie.

Než došlo k přísnějšímu omezení shromažďování na šest osob, Litoměřice využívaly hokejbalové hřiště a Třemošná zase les.

Teď už jsou skupinky samozřejmostí třeba u juniorů z Českých Budějovic.

I když ledová plocha v Litomyšli zeje prázdnotou stejně jako ve všech ostatních městech, trenér Matěj Bažant začal na zimním stadionu s natáčením instruktážních videí. V úvodních dvou dílech se zaměřil na práci s hokejkou, další videa budou přibývat na klubovém YouTube kanálu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz