Jak se rodí tým na Karjalu: S krajánky a bez hráčů TELH. Pešán zvažuje i elitní juniory

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Veliké potíže má trenérský štáb české reprezentace v čele s Filipem Pešánem. Pandemie koronaviru škrtla různé varianty doma i v zahraničí, vedení národního týmu se za složitých podmínek snaží složit co možná nejsilnější tým pro turnaj Karjala. „Taková je situace. Když vidím, co se okolo nás momentálně děje," říká Pešán.

Už před několika dny uskutečnil schůzku se členy vedení národního mužstva, společně hledali způsoby, jak připravit nominaci na první společnou akci. Jména pro turnaj Karjala budou oznámena na tiskové konferenci ve čtvrtek dopoledne, už teď je jasné, že mužstvo zdaleka nebude ve složení jako za normálních okolností.

Především se nedostane na hokejisty Tipsport extraligy. Zatímco Finové a Švédové složí kádry z domácích soutěží, Filip Pešán musí jít opačnou cestou. „Jinou možnost ani nemám, extraliga se třetím týdnem nehraje. Tudíž je jasné, že žádné hráče odtud pozvat nemůžeme," zmiňuje.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Vsadí na zahraniční krajánky, kterých naštěstí v Evropě působí dost. „Ale i tady je dost komplikací. Kluci z KHL jsou v Rusku bez rodin, žijí v bublinách. Ideální to není ani pro hráče z Finska či Švédska. Postupně jsme to řešili a představu máme," přibližuje Pešán.

Zatímco severské státy krajánky oželí, ruská sborná naopak nasadí tým kompletně složený z hráčů dvacítky. „Kdyby to vedení turnaje Rusům povolilo, budu i já reagovat. V tom případě bychom někoho z juniorů zařadili. Dvacítka má před sebou mistrovství světa v Kanadě a do té doby bohužel žádný mezistátní zápas. Minimálně jednu pětku bych proto nominoval," konstatuje.

Start u elitního výběru si původně představoval určitě jinak. Místo toho, aby Pešán řešil, kdo z kandidátů by byl s ohledem na aktuální formu, zkušenosti i perspektivu optimální, nakonec bude rád, že vůbec složí konkurenceschopný tým. „Není to žádný problém číslo jedna v porovnání s tím, co se v zemi momentálně děje," povídá s nadhledem.

Trenérský štáb ví, že je třeba počítat s improvizací „Původně jsme předpokládali, že sraz uděláme v pondělí 2. listopadu po příletu do Helsinek. Ale možná to bude nutné trochu změnit. Někteří krajánci z Ruska poletí s hráči KHL speciálem, někteří se zbytkem týmu z Prahy. Hráči ze Švédska nemohou cestovat po vlastní ose, proto poletí se švédskou reprezentací. A ti z finských klubů dojedou klidně na kole," usměje se Pešán.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Český národní tým zahájí přípravu na první turnaj sezony příští pondělí. Ve čtvrtek 5. listopadu nastoupí v Helsinkách proti Švédsku, o víkendu pak čekají zápasy s Finskem a s Ruskem. Během pobytu ve finské metropoli se hokejisté budou pohybovat pouze mezi halou a hotelem. Před odjezdem všichni podstoupí testy na koronavirus, další pak absolvují i ve Finsku.

Program turnaje Karjala 2020

Čtvrtek 5. listopadu:
14:30 Česko – Švédsko (ČT sport)
18:30 Finsko – Rusko

Sobota 7. listopadu:
13:30 Švédsko – Rusko
17:30 Finsko – Česko (ČT sport)

Neděle 8. listopadu:
13:30 Česko – Rusko (ČT sport)
17:30 Finsko – Švédsko

Poznámka: Začátky utkání ve Finsku jsou uvedeny v tamních časech, všechny zápasy se hrají v Helsinkách.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz