Jako v NHL! Tipsport extraliga a WSM liga spustily analytické statistiky včetně Corsi

Na hokej.cz najdete od dnešního dne nové statistiky: Corsi, šance nebo nasazování v pásmech. Tipsport extraliga s WSM Ligou jsou prvními soutěžemi v Evropě, které takto pokročilá data zobrazují. Novinkou jsou také vizualizace týmových a hráčských statistik.

partneři českého hokeje

» Centrum statistik pro Tipsport extraligu 

» Centrum statistik pro WSM Ligu

Už v minulých extraligových sezonách jsme sledovali čas na ledě, počet hitů a zblokovaných střel, úspěšnost vhazování, střely, přepočet bodů a gólů na odehrané minuty nebo produktivitu hráčů v jednotlivých herních situacích.

Od sezony 2017/2018 přibylo několik novinek a po vzoru Tipsport extraligy se rozšířené statistiky sbírají i ve druhé nejvyšší soutěži. Projekt vznikal deset měsíců a za podpory BPA sport marketing a.s., která jej financovala.

Z Tipsport extraligy i WSM Ligy vám budeme přinášet statistické zajímavosti v rubrice Hokej v číslech.

Jaké nové statistické kategorie přibyly?

Corsi = součet veškerých střeleckých pokusů, tj. střely na branku + střely mimo + zblokované střely, které se staly za přítomnosti hráče na ledě. Rozlišujeme CF (počet střeleckých pokusů pro tým, když je hráč na ledě) a CA (počet střeleckých pokusů proti týmu, když je hráč na ledě). Procentuální podíl mezi nimi udává CF%. Tato data se vyplatí sledovat hlavně při hře pět na pět. Statistickou libůstkou je CF% relative, což je rozdíl mezi tím, jak si v produkci střel (a čelení střelám) vede tým, když hráč není na ledě, a tím, když na ledě je.

Corsi využívá každý klub NHL a jsou – díky tomu, že patří mezi oficiální statistiky NHL – používána při vyjednávání o hráčských kontraktech nebo při nezávislé hráčské arbitráži. 

Šance = součet střeleckých pokusů, tj. střely na branku + střely mimo + zblokované střely, které byly za pobytu hráče na ledě zaznamenány v prostoru před brankou, z nějž dochází nejčastěji ke vstřelení gólu. Tento prostor je označován jako SEMTEX zóna (v zámoří „slot" či „home plate“), viz obrázek. Šance jsou tedy zjednodušeně řečeno "Corsi ze slotu". Měřit budeme individuální šance hráče (iSC), stejně tak i šance pro tým (SCF) a proti němu (SCA).

SEMTEX zóna je označena sytě červenou barvou.

SEMTEX zóna je označena sytě červenou barvou.

Nasazování v pásmech (Zone starts) = udává, v jakém pásmu (útočném, středním či obranném) se vhazovalo, když byl hráč na ledě. Sledovat budeme zejména podíl buly v útočném a obranném pásmu (ZSR%), který napoví, jakou roli v týmu hráči mají.

Na hokej.cz bude mnoho dalších nových statistických kolonek, jejichž vysvětlivky najdete v nápovědě.

Pro vyjasnění souvislostí budou statistiky barevně odděleny do skupin:
a) individuální statistiky: tj. jaké Šance, Střely na branku nebo Corsi vyprodukuje hráč sám (vystřelí on).
b) on-ice stats: tj. produkce celého týmu (hráče i jeho spoluhráčů), když je hráč na ledě.
c) relative stats: rozdíl mezi tím, jak si v produkci střel (a čelení střelám) vede tým, když hráč není na ledě (ale v daném zápase hraje, není tedy zraněný nebo mimo sestavu), a tím, když na ledě je. 

Vizualizace statistik

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Na hokej.cz proto najdete nové vizualizace a grafy hráčských i týmových statistik.

Speciální formace
Jak se týmům daří v přesilovkách a v oslabeních? Jak jsou na tom v porovnání s ligou? Na vizualizaci, která kombinuje úspěšnost přesilovek a oslabení, to bude jasně vidět. 

Aktuální vizualizaci speciálních formací si můžete prohlédnout ZDE.

Ilustrační obrázek, hodnoty týmů neodpovídají skutečnosti.

Ilustrační obrázek, hodnoty týmů neodpovídají skutečnosti.

Index štěstí (PDO)
Na tohle se těšíme.

Zámořští analytici kdysi díky indexu štěstí předpověděli, že Toronto Maple Leafs do play off NHL nepostoupí, i když se v té době drželi kolem pátého místa. Novináři totiž upozorňovali, že úspěšnost střelby a brankářských zákroků Toronta je dlouhodobě neudržitelná, bude klesat, a tím se pravděpodobně zhorší i výsledky.

Všechny týmy by totiž na konci základní části měly skončit v bílém obdélníku uprostřed grafu.

Ilustrační obrázek, hodnoty týmů neodpovídají skutečnosti.

Ilustrační obrázek, hodnoty týmů neodpovídají skutečnosti.

Praxí je totiž dokázáno, že součet úspěšnosti zákroků brankáře a součet úspěšnosti střelby jeho spoluhráčů dá na konci sezony zhruba 100 procent. U týmů, které mají například po první čtvrtině součet střelby a úspěšnosti zákroků 108 procent, se dá očekávat, že se v dalším průběhu sezony jejich statistiky zhorší a součet se sníží ke 100 procentům.

Funguje to i naopak – když se někomu nedaří, je pravděpodobně, že v dalších kolech bude mít ve střelbě či v úspěšnosti zákroků větší štěstí. 

Aktuální vizualizaci PDO si můžete rozkliknout ZDE.

Corsi
Přichystána je také vizualizace statistiky Corsi, která v podstatě udává míru efektivního držení puku. Čím vyšší Corsi, tím více se dokáže tým (s daným hráčem na ledě) dostat do situací, ze kterých je schopný ohrozit branku soupeře. Corsi nepopisuje individuální dovednosti hráče, ale ukazuje, jestli, když je hráč na ledě, dokáže tým dostat soupeře pod (střelecký) tlak, nebo naopak se pod něj dostává.

Když je na grafu hráč pod diagonální červenou čárou, tým bývá při jeho pobytu na ledě přestřílen. Pokud je nad ní, je tomu naopak. 

Aktuální vizualizaci si můžete prohlédnout ZDE.

Ilustrační obrázek, hodnoty hráčů neodpovídají skutečnosti.

Ilustrační obrázek, hodnoty hráčů neodpovídají skutečnosti.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz