Jakub Kovář o trápení v KHL: Trenér si vybral pár obětí, já byl mezi nimi

12. dubna 2016, 14:51

Václav Jáchim

(VISP, od našeho zpravodaje) Před rokem byl v ruském Jekatěrinburgu číslem jedna, uplynulou sezonu by ale nejraději vymazal z paměti. Brankář Jakub Kovář měl jednak zdravotní potíže, vzhledem k pochroumanému palci na pravé ruce musel vynechat závěr základní části, především se ale nevídaně trápil s trenérem Razinem. "Dával mi najevo, že mě v týmu nechtěl. Bylo to hodně nepříjemné," říká odchovanec píseckého hokeje. Účastník olympiády v Soči a majitel dvou bronzových medailí z mistrovství světa poznal, jak dokáže být hokej tvrdý. Málem až k slzám. "Jelikož kouč zůstává, já tam logicky nezůstanu," dodává.

O dalším angažmá zatím nemá jasno. Mluvilo se o Petrohradu, tam ale prodloužil Fin Koskinen. Námluvy s Ufou utnul trenér Zacharkin, vsadí na Švéda Svedberga. "Sedneme si s agentem a nějak to vyřešíme. Sám jsem na to zvědavý," povídá s nadhledem. Teď ale myslí na reprezentaci. Kovář za ni chytal naposledy na listopadovém turnaji Karjala, moc rád by přidal čárku za účast na dalším šampionátu. "Nechávám to otevřené. Zkusím přesvědčit trenéry, ti budou rozhodovat," dodává vyrovnaně.

V přípravě jste tři brankáři, aktuálně vyšlo najevo, že v zámoří neprošel zdravotní prohlídkou Ondřej Pavelec. Jak vidíte svoji pozici směrem k vrcholu sezony?
"Nevím, moc o tom nepřemýšlím, všechno nechávám otevřené. V přípravě jsem ještě nechytal zápas. Sám netuším, jak na tom jsem po dlouhé pauze. Ale trenéři mají určité představy. Znají nás. Myslím, že jenom podle zápasů Euro Hockey Challenge se nedá dělat komplexní úsudek. Trenéři nás vidí v tréninku, já se snažím makat naplno. Uvidíme, jak to dopadne."

Příprava na šampionát trvá šest týdnů, vy jste ji už několikrát absolvoval. Co je pro brankáře nejdůležitější?
"Ze začátku, když byl člověk mladej, tak jsem si užíval každý den. Postupem času se to trošku mění, soustředil jsem se na závěrečný turnaj a příprava bývala fakt nekonečná. Letos to mám malinko jinak. Byl jsem zraněný a také proto nemyslím moc dopředu. Spíš se nechám překvapit, jestli pojedu domů brzo, nebo zda tady dál zůstanu."

V závěru základní části jste si zranil palec na pravé ruce. Bylo těžké se pak dostávat do dřívější pohody?
"Ani ne. Palec není problém v tom, že bych nemohl bruslit. Kdybych si zranil koleno, vypadl bych z toho a nemohl na led. Se zraněným palcem jsem nemohl držet hokejku, ale bruslit šlo. Faktem je, že mě zraněné místo pořád trošku bolí, to je trošku horší. Nějakou dobu se s tím asi ještě trápit budu."

Zdravotní potíže bezpochyby poznamenaly vaši sezonu v Jekatěrinburgu. Jaká byla celkově?
"Měli jsme výborný začátek. Po deseti zápasech jsme byli na prvním místě a všechno vypadalo dobře. Ale některým lidem díky tomu narostla moc velká křídla. Hlavně jeden z nich si vybral pár obětí a já bohužel byl mezi nimi. Pak z toho všeho vzešlo spíš trápení. Už jsem se opravdu těšil na konec."

Máte na mysli trenéra Razina? V ruských médiích proběhlo, že měl s vámi určité spory. Některé jeho výroky směrem k vám nebyly k zrovna korektní.
"Nešlo o to, jak působil jako trenér. Ale mě spíš strašně mrzelo, jak se ke mně choval po lidské stránce. Já mu opravdu nic neprovedl. Od první dne, co tam trenér byl, mi jasně dával najevo, že není rád, že tam jsem. Od lidí, s nimiž se bavil, jsem se pak dozvěděl, že Razin nechtěl, aby mě klub podepisoval. Přál si prý pět cizinců do pole a ne drahého cizince brankáře. Už podle toho jsem věděl, že mě nečeká nic snadného. Můj brankářský kolega Ustinskij navíc přišel z týmu, kde předtím pracoval Razin. Ani z tohoto pohledu to nebylo optimální."

Takže při hledání nového angažmá platí, že vás musí chtít vedení i trenér.
"No, asi ano. V Jekatěriburgu podepsali Andreje Razina, který od vedení dostal nařízení, že já musím zůstat. Už to se mu asi nelíbilo, nejspíš ještě před mým příletem se rozhodl, že mě nebude mít rád."

Dá se říci, jak vypadala vaše komunikace? Nebo nebyla žádná?
"Já se ze začátku hodně snažil. Jsem takový, že se s trenérem pobavím o tom, co po mně chce. Jak chce hrát, abych tomu rozuměl. Jde o věci, které bychom mohli v zápasech řešit jinak, třeba z pohledu obrany. Snažil jsem se mu to naznačit, jenže asi jsem to dělat neměl. On si chtěl všechno rozhodnout po svém. Možná jsem byl také bit za to, že jsem chtěl vědět, jak řešíme situace jeden na jednoho, tři na dva. Oslabení a podobně. To byla asi voda na jeho mlýn."

Razin v týmu dál zůstává, po tom všem je asi jasné, že vy nemůžete.
"Je logicky jasné, že se mi tam pokračovat nechce."

Už máte v hlavě, kde budete na podzim chytat?
"Zatím ne. Loni o mě měla zájem Ufa, nějaké kontakty byly i teď. Ale klub se dohodl na další spolupráci s trenérem Zacharkinem, že zůstane Švéd Svedberg. Navíc kouč prý navíc nemá moc rád Čechy, nevím. Každopádně ta možnost padla. Uvidíme, je pravda, že týmů moc není. Jelikož čekáme rodinu, chtěl bych někam, kde by to bylo z osobního hlediska příjemnější. Odmítl jsem třeba Čerepovec. Do Ruska se chodí vydělávat peníze, ale ne za každou cenu. Fakt nevím, co bude. Možná nakouknu do jiné soutěže, třeba se i vrátím do extraligy. Všechno je možné. Teď to budeme s agentem řešit. Jsem docela zvědavý, kde zakotvím."

Kdy s manželkou očekáváte narození potomka?
"Ve druhé polovině června, bude to syn. Doufám, že budu u porodu, že mě nic nikde nezdrží. Máme domluvenou porodnici v Písku, aby synáček přišel na svět tam, kde kdysi i tatínek s maminkou. Já se na to hrozně teším. Se ženou jsme o tom už asi dva roky mluvili. Chtěli jsme ještě chvíli počkat, dokud chytám v Rusku, abychom někam nepřiletěli s malým mimčem. Teď to brzy přijde. A já mám obrovskou radost."

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz