Jalonen sice odvedl dost práce, ale... Koreis upřímně o MS i šíleném zjištění

Jakub Koreis | Foto: Markéta Křížová a Jan Beneš

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Češi mají za sebou historicky nejhorší výsledek na mistrovství světa, když vypadli ve čtvrtfinále 0:3 s USA a na šampionátu obsadili osmé místo. „Spíš to ukázalo dlouhodobý trend,“ shrnuje pro hokej.cz hokejový expert O2 TV Sport Jakub Koreis. Podle něj trenér Kari Jalonen nastavil správnou náladu kolem týmu a odvedl mnoho práce, ale je čas na změnu.

„My na mistrovství čekáme na dobrý výsledek, který nám dá najevo, že jsme to zlomili a přibližujeme se špičce,“ začíná povídání Koreis, bývalý extraligový hráč a současný spoluautor podcastu Bomby k tyči.  

„S přimhouření všech očí jsme si to mohli říct loni, případně v lednu při dvacítkách, ale tenhle šampionát ukázal, že ve špičce už nejsme,“ myslí si.

Podle něj měli Češi minulý rok v podstatě nejnabitější sestavu, ale na turnaji porazili ze silných týmů jen dvakrát USA. A letos? Porážka se Švýcarskem, Kanadou i Spojenými státy. 

„Vidíme, že máme problém proti lepším týmům něco uhrát,“ všímá si. 

Několik minut po vypadnutí českého týmu napsal majitel Pardubic Petr Dědek na Twitter, že je čas na návrat českého trenéra…
Petr Dědek hledá jakoukoliv příležitost k tomu, aby si nasbíral kladné body u hokejové veřejnosti. Že by měl být český trenér u české reprezentace? On tím ty body posbírá. U národního týmu je situace taková, že Kari Jalonen byl dosazen bývalým vedením svazu a nebyl favoritem Hadamczika od momentu, kdy nastoupil do funkce. Po loňském mistrovství světa to asi nešlo úplně řešit, teď je asi prostor k tomu se s ním rozloučit. Je tu ale ještě jedna otázka. 

Jaká?
Nevím, jakým způsobem byla ukončena smlouva Radima Rulíka v Pardubicích. Často se děje to, že když jsou trenéři vyhozeni, tak jejich smlouva ještě běží a pobírají peníze do chvíle, než najdou angažmá. Že se začalo skloňovat jméno Radima Rulíka na post národního týmu, nahrává trošku Petru Dědkovi a Dynamu v situaci, kdy byl vyhozen z A-týmu a klub ho musí stále platit. Pokud by to tak bylo, tak by se Pardubicím hodilo, aby dostal tuhle práci. Je to ovšem jen moje spekulace. Nevím, jak smlouva byla ukončena. 

„Kari Jalonen odvedl podle mě velkou práci v tom smyslu, že nastavil atmosféru do pozitivní roviny."

Na Dědka reagoval David Pastrňák, který se zastal Kariho Jalonena.
Kari Jalonen odvedl podle mě velkou práci v tom smyslu, že nastavil atmosféru do pozitivní roviny. To jsem slyšel ze všech stran od kluků, kteří reprezentují. On se snaží být pozitivní za každou cenu. To má velkou hodnotu. Předtím mi to prostředí přišlo moc negativní. Udělal možná nevědomky velkou službu tím, že novináři mu dali prostor na práci. Nastavil se tím podle mě krásný precedens. 

Jak to myslíte?
Filip Pešán byl za mě štvaný od prvního turnaje. Jalonenovi se nechal čas na práci v podstatě dva roky. I přesto, že hokej v jeho podání vypadal naprosto příšerně. Ale ten prostor dostal, a to je za mě správně. Já ho osobně neznám – všichni ovšem říkají, že je férový chlap. Věřím, že z této pozice mluví i David Pastrňák, který s ním bude mít velkou zkušenost z loňska…

Ale?
Když se na to podíváme, co reprezentace pod Jalonenem předvedla za dva roky, tak si myslím, že by měl přenechat místo někomu jinému.

„Když se na to podíváme, co reprezentace pod Jalonenem předvedla za dva roky, tak si myslím, že by měl přenechat místo někomu jinému."

Nelíbila se vám hra Česka v poslední době?
Mně by ve výsledku bylo mnohem sympatičtější, kdybychom hráli hurá hokej, vzadu byl Standa Svozil, a nepostoupili bychom do čtvrtfinále. Za mě by to bylo mnohem sympatičtější, než když hrajeme totálního zanďoura, pasivní hokej a dokážeme přehrát jen Slovinsko a Kazachstán. A proti silným mužstvům nemáme vůbec nic… Viděl bych to raději tak, ať se tam vyhrají mladí hráči a jsou tam třeba Kuba Lauko, Standa Svozil nebo David Jiříček, který se bohužel zranil. 

Foto: Twitter Bomby k tyči

Nominace letos nebyla tak silná třeba oproti minulému roku.
Tým nebyl tak našlapaný, to je pravda. Je to realita. My do budoucna nebudeme mít mužstvo o tolik silnější. Když se podíváte do NHL, tak tam máme zhruba 15 hráčů a na farmách jich hraje třeba deset nebo dvanáct. Nemůžeme každou sezonu spoléhat na to, že vypadne Boston a přijede David Pastrňák, případně z Caroliny Martin Nečas. V tom stavu my dnes jsme… 

Velkým tématem bylo, že národní tým odmítl pozvat na mistrovství světa Jakuba Vránu. 
Po bitvě je každý generál. Já už to říkal dříve: Pro takového hráče bych místo našel… Bojovnost je základ a měla by být samozřejmostí, ale k tomu potřebujete i nadstavbu. Například to, že hráč umí zachovat klidnou hlavu v zakončení a umí vyhodnotit správně situace pod tlakem. To už umí hlavně elitní střelci. A mezi ně Kuba Vrána patří. 

„Ale nemyslím si, že jsme v takovém luxusu, abychom si dovolili hráče takového formátu odmítat."

Uplynulá sezona pro něj byla složitá, když si procházel osobními problémy. Ovšem po trejdu do St. Louis zase sázel góly…
Chápu, že s sebou táhne strašné množství bagáže vzhledem k tomu, co se mu stalo za poslední rok. Chápu, že jeho výkony v reprezentaci nebyly za poslední roky úplně optimální. Ale nemyslím si, že jsme v takovém luxusu, abychom si dovolili hráče takového formátu odmítat. 

Tým táhli v podstatě jen Dominik Kubalík a Roman Červenka. 
Já si nedokážu vysvětlit třeba to, proč Michael Špaček nedokáže být produktivní v národním týmu. Není to nic proti němu – ale nechápu to. Jirka Smejkal má skoro bod na zápas ve švédské lize. David Tomášek byl možná jeden z nejvíce kreativních útočníků v extralize. Potom přijde mistrovství světa a ti hráči zmizí. Jirka Smejkal přináší třeba ještě nějakou jinou úroveň – hraje tvrdě, agresivně. Když ale nejsou produktivní hráči typu Michaela Špačka, tak tam pak není nic. 

Foto: Markéta Křížová

Jirka Smejkal podepsal přitom nedávno smlouvu v NHL…
On se trošku sklouznul s týmem. Když jsem ho viděl na minulých turnajích, tak on se sice neblýská a nedělá kličky pod nohy, ale často mi přišlo, že byl u všeho důležitého. On je výborný hráč, já jsem všem zmíněným nesahal ve své hráčské kariéře ani po kolena, ale pořád je vidět, že je rozdíl mezi nimi a Dominikem Kubalíkem a Romanem Červenkou. Oni dokáží být rozdíloví bez ohledu na to, s kým hrají. 

Velkým faktorem mohlo být i to, že Lukáš Sedlák a Filip Chytil z turnaje odstoupili…
Je to dvojice, u které se čekala produktivita vedle Kubalíka s Červenkou. Ztráta to byla velká. Hlavně Lukáš Sedlák. Ale jsme národní tým – skládáme to ze všech hráčů a nemělo by to být jen na jednom nebo dvou hráčích.

Během MS na sebe upozornil Jakub Lauko, když se hlásil o povolání do reprezentace.
Že se přihlásil na Twitteru, je vtipný, ale to je naše nastupující generace do NHL. On odehrál přes 20 zápasů v nejlepším týmu ligy. A my mu řekneme, že ne? Je to poctivý a bruslivý hokejista. 

„Tohle zjištění je za mě šílenost. To je základ. Komunikací s hráči se buduje touha reprezentovat."

Jakub Lauko pak v rozhovoru pro iSport.cz říkal, že s ním nikdo během sezony nekomunikoval a s Tomášem Noskem snad až po sezoně. 
Tohle zjištění je za mě šílenost. To je základ. Komunikací s hráči se buduje touha reprezentovat. Že jste v kontaktu s nimi a jednou dvakrát za měsíc jim zavoláte. Když jste v Americe na zápase, jdete je pozdravit… Aby cítili, že je o ně zájem. A ne, že byly případy, že vedení reprezentace zavolalo hráči, ten jim řekl nějakou představu a z reprezentace se jim měl někdo ozvat, ale nestalo se tak. Nevím, zda se tohle děje i dneska, ale slyším, že komunikace s hráči, kteří nejsou součástí prvního sledu, je opravdu horší…

Vraťme se ještě k mistrovství světa. Co říkáte na překvapivé postupy Lotyšska a Německa?
To se stát může a neodepisoval bych kvůli tomu švédský hokej. Může to vypadat hrozně, ale to se stane. Lotyši hráli doma v totální euforii. Nemají co ztratit. Povede se jim všechno, na co sáhnou a je to. Ještě chci říct jednu věc.

Povídejte…
Když jsem se díval na sestřih gólů Německa, tak jeden z nich dal JJ Peterka. 21letý útočník dostane puk mezi kruhy, zpracuje si to a potáhne bekhendem. Pak změní úhel střely a vypálí to pod vyrážečku… V jeho podání to vypadalo tak lehce, a to je velmi těžká klička. A že takhle mladý německý útočník, který částečně prošel českým systémem výchovy, předvede tohle? Když se podívám na náš národní tým, tak si dovedu představit, že by to zvládli možná tak jen Roman Červenka nebo Dominik Kubalík…

Foto: Markéta Křížová

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz