Jaromír Jágr doplnil zlatou sbírku, prestižní hattrick má pohromadě

(VÍDEŇ, od našeho zpravodaje) Splnil si svůj sen.Vyhrál mistrovství světa, už má pohromadě všechny nejdůležitější hokejové úspěchy. Jaromír Jágr je olympijským vítězem, má doma prsteny za zisk Stanley Cupu. Díky prvenství na šampionátu ve Vídni se zařadil do prestižní skupiny hráčů, kteří se mohou pochlubit zlatým hattrickem. Zároveň ho těší, že konečně uspěl na mistrovství světa. "Je to pro mě uspokojení. Už se nebude mluvit o tom, že jsem šampionát pokazil," liboval si.

NHL 20

Po vypjatém finálovém klání rozdával Jágr úsměvy na všechny strany. Přispěl k velikému vítězství, užíval si radost naplno. Když ho v prostoru pro rozhovory obstoupili čeští novináři, zrovna kolem procházeli tiskový mluvčí výpravy s Pavlem Kubinou. "Chcete někdo mluvit s Pavlem," zeptal se media manažer národního týmu. "Já ne," zašklebil se Jágr. "Přivítejte ho do klubu, nováčka jednoho," vrátil míček Kubina. "A kde ty jsi byl při olympiádě v Naganu? No řekni," opáčil Jágr.

Pak se dal do povídání. V neděli 15. května zdolal Jágr další skvělou metu. Srovnávat Vídeň s Naganem ale nechtěl. "Každý turnaj má svoje. Před tímhle šampionátem nás spousta lidí pasovala na vítěze. V Naganu žádnej takovej odvážlivec nebyl... Tam to všechny strašně překvapilo. Ale od té doby se nám na velkých akcích začalo dařit," řekl.

Na vídeňském mistrovství světa byl jednou z největších hvězd. Obletovali ho fanoušci, novináři, bedlivě se ho snažili střežit soupeři. "Jestli jsem cítil tlak na svoji osobu? To ne," odmítl. Očekávání fanoušků si nepřipouštěl. Před finálovým zápasem proti Kanadě prý spal normálně. "Zase tak moc jsem to neprožíval. Už mám něco za sebou, usnul jsem v pohodě," pousmál se.

Prvenstvím na MS se zařadil do společnosti hokejistů, kteří získali zlatý hattrick. "Je to příjemné. Moc hráčů to nemá. Ale nechci z toho dělat velkou věc. Abys to uhrál, potřebuješ hodně štěstí. Na druhou stranu musíš být v zemi, kde se hraje parádní hokej. Erich Kühnhackl byl vynikající útočník a hattrick udělat nemohl, protože se narodil v Německu. Neměl šanci. Nebo Marcel Dionne. Devatenáct let hrál NHL a přesto nezískal Stanley Cup," konstatoval.

Světoví borci nemají stejné podmínky. "Když se někdo narodil v Rusku, stačilo mu vyhrát Stanley Cup. Ostatní turnaje oni vyhrávali normálně. Američané zase měli jiný problém, chyběla jim olympiáda. Jak jsem řekl, člověk fakt potřebuje hodně štěstí," dodal.

Jágr odmítl srovnávat světový šampionát, olympijské hry a Stanleyův pohár. "To nejde. Stanley Cup hrajete na čtyři vítězství - to je náročné. A nejspravedlivější. Mistrovství světa je naopak nejjednodušší. Zase mi to však trvalo hrozně dlouho, než se mi to podařilo," řekl.

Ve finále turnaje zdolal český tým Kanadu. Ta útočila na třetí prvenství v řadě a do Rakouska přivezla hvězdy jako Brodeur, Thornton, Nash, Heatley. "Pořád lepší, než hrát finále s Lotyšskem. Tím samozřejmě nechci snižovat jejich výkon. Samozřejmě, je to úspěch. Ale my jsme potřebovali trochu štěstí, a to jsme měli. Na rozdíl od loňska," zmínil minulý šampionát v Praze a Ostravě.

V titul prý věřil po ráně Martina Ručinského. "V okamžiku, co jsme dali na dva nula," uvedl. Když byl dotázán, aby vybral dva nejdůležitější momenty na šampionátu, okamžitě vypálil. "Štěstí proti Americe, ty penaltové rozstřely. Tomáš Vokoun chytil všechno a nám jen stačilo dát jeden gól. Důležitá byla také branka Radka Dvořáka proti Švédům, stejně jako vedoucí trefa ve finále," pronesl.

Za klíčový okamžik ovšem považuje čtvrtfinále. "Bylo to složité hlavně po psychické stránce. Jestliže prohráváte o dva góly, začnete už i přemýšlet o tom, že to třeba zase nevyhrajete," přidal. Na mistrovství světa bude mít památku v podobě zlaté medaile, ještě pár dní bude ale také nosit sádru na levém malíčku. V utkání proti Německu mu zlomil prst levé ruky Stefan Schauer. "Doufám, že mi malíček narovnají," usmál se.

Jágr je znám tím, že ho neužije na velké oslavy. Ale po zápase s Kanadou si v kabině zapálil vítězný doutník jako ostatní. "V Rusku jsem ho kouřil pořád," mávl rukou. Na závěr uslyšel klasický dotaz o tom, kam by tenhle úspěch ve své kariéře zařadil. "Těžká otázka," přemýšlel. "Já jsem hlavně rád, že už se o tom nebude donekonečna psát. Že už nebudou vycházet články o tom, jaký jsem na mistrovství světa smolař," uzavřel.

Kteří hokejisté vyhráli olympijské hry, mistrovství světa a Stanley Cup:

Kanada (4 hráči):

Brendan Shanahan, Joe Saklic, Ron Blake, Scott Niedermayer
Rusko (6 hráčů): Vjačeslav Fetisov, Igor Larionov, Alexej Gusarov, Vladimír Malachov, Alexander Mogilnyj, Valerij Kamenskij
Švédsko (4 hráči): Hakan Loob, Tomas Jonsson, Mats Näslund, Peter Forsberg
Česká republika (2 hráči): Jiří šlégr, Jaromír Jágr.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz