×

Přihlášení

Jednou to přijít muselo, usmívá se Pavel Kumstát, aktuálně nejstarší obránce Prostějova

Řekl si, že už se nacestoval dost a že nastal čas vrátit se domů. Zkušený obránce Pavel Kumstát (na snímku) zamířil po skončení angažmá ve slovenském Zvolenu do rodného Prostějova, kde by měl vzhledem k nespočtu zápasů odehraných v české či slovenské nejvyšší soutěži patřit k pilířům zadních řad. V jednatřiceti letech toho s hokejem zažil už hodně, přesto si během letošního léta připsal jednu premiéru. Poprvé se v suché letní přípravě nepotil společně se spoluhráči, ale tréninkové dávky si stanovoval sám. Základ prostějovského kádru se totiž poprvé sejde až na ledě.

Nový fanshop

Na Slovensku působil Pavel Kumstát druhou sezónu v řadě, ale po zkušenostech z Popradu či Liptovského Mikuláše z ročníku 1998/1999 už v zemi našich východních sousedů pokračovat nechtěl. „Měl jsem nabídku ze Skalice, ale na Slovensku se mi zůstávat nechtělo, protože po vánoční přestávce tam bývají problémy s penězi,“ vysvětluje.

Oslovily jej i kluby z Norska a Korey, ale někdejší obránce Vítkovic či Znojma hned z několika důvodů zvolil návrat do rodného Prostějova. „Stavím tu domek, tak bych na to rád dohlížel. Navíc se nám v lednu narodil syn a také jsem chtěl být víc na očích, abych se případně ještě mohl pokusit proniknout to extraligy,“ ozřejmuje, které faktory stály za jeho rozhodnutím.

Jednání s představiteli Jestřábů probíhala rychle, dohodě prakticky nic nebránilo. „Sešli jsme se, vedení mi řeklo, jaké má finanční možnosti a já jsem souhlasil. Peníze pro mě nehrály takovou roli,“ prozrazuje. Podpisem smlouvu se rázem ocitl v nové situaci.

Poprvé během kariéry neabsolvoval Pavel Kumstát letní dril společně s mužstvem. Všichni hráči, kteří měli v době zahájení příprav smlouvu s Prostějovem, trénovali samostatně. „Nikdy jsem to nezažil, tak uvidíme, co to přinese. Budeme mít hodně mladých hráčů, kteří nemají tolik zkušeností a nedokáží třeba odhadnout, kde si mají přidat a kde nemusí,“ zamýšlí se. „Snad nám srpen na utužení mužstva bude stačit.“

Sám si ordinoval především posilovnu, kolo či kolečkové brusle. „Táta má ve sklepě posilovnu, takže jsem to v tomhle ohledu měl usnadněné. Nemusel jsem se ohlížet na žádnou otevírací dobu,“ přibližuje. Jakmile skončila letní příprava českých extraligových klubů, připravoval se po boku bratra Petra (na snímku), útočníka Karlových Varů.

„Je mladší, takže je na tom o něco lépe,“ směje se Pavel Kumstát při vzpomínce na společné tréninky. V rodinném souboji na dálku zvítězil právě starší z bratrské dvojice. Se Zvolenem postoupil do semifinále slovenské nejvyšší soutěže. „Trochu jsem si bráchu dobíral, že Vary sice poprvé postoupily do play off, ale v době, kdy jim začínala příprava, jsem já pomalu ještě hrál semifinále,“ přiznává drobné špičkování.

Jinak však na souboje se Slovanem Bratislava, pozdějším mistrem, vzpomíná spíše negativně. Pavla Kumstáta mrzí jasný výsledek 0:4 na zápasy ve prospěch týmu ze slovenské metropole. „Přáli jsem si Slovan, ale ten měl v play off výbornou formu. Škoda, že jsme nevyhráli alespoň jeden dva zápasy. I když v konečném účtování by to stejně bylo jedno,“ ohlíží se.

Do Zvolenu zamířil Pavel Kumstát poté, co předčasně skončil v Popradu. „Stanislava Bergera vystřídal pan Hossa a nás Čechy hned poslal do čtvrté pětky. Po několika zápasech za mnou přišel manažer a oznámil mi, že se mnou dále nepočítají. Pan Hossa se mnou vůbec nekomunikoval,“ vrací se o několik měsíců zpět.

Měl nabídku z Dukly Trenčín, ale vybral si Zvolen, kde trénoval Ladislav Svozil. „Vedl mě ve Vítkovicích, vytáhl si mě i předloni do Popradu. Věděl jsem, že mi věří a stojí o mě. To byla záruka, že budu hrát,“ poukazuje, že chtěl být především v zápasovém rytmu.

Ten mu jistě nebude chybět ani v Prostějově. Při pohledu na současnou podobu kádru je prozatím jediným třicátníkem v defenzivě Jestřábů. „I v Popradu jsem patřil někam do středu, protože tam byli starší hráči, ale jednou to přijít muselo,“ smiřuje se s rolí jednoho z nejstarších. „Martin Janeček je ještě o dva roky starší a také pochází z Prostějova, takže se budeme snažit mužstvo táhnout,“ doplňuje.

Díky angažmá v první lize si Pavel Kumstát vyzkouší také novinku, rozdělení soutěže na dvě skupiny. „Myslím, že je to rozumný krok. Klubů je v soutěži hodně, takže se bude méně cestovat, hráči nebudou tolik unavení a budou se na zápasy těšit. I pro diváky budou derby s Olomoucí, Kometou nebo Šumperkem atraktivnější, než kdyby k nám dvakrát přijela například Kadaň,“ domnívá se zkušený zadák.

Ten také v posledních dnech zaregistroval dvě zahraniční akvizice, které hanácký klub získal. K týmu se na ledě připojí finský brankář Timo Lindström a ukrajinský útočník Anton Grechovodov. „Možná by bylo lepší vychovávat vlastní mladé hráče, ale uvidíme, co tento krok přinese,“ uzavírá Pavel Kumstát.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz