Jihočeši si užili bitvu našich a německých legend. Krásný zápas před skvělou atmosférou, děkuje Nový

Foto: cslh.cz

5. dubna 2014, 21:43

Václav Jáchim

Tak taková bitva hokejových veteránů před podobnou kulisou tady dlouho nebyla! V českých Budějovicích proběhlo poněkud netradiční loučení se sezonou, na led Budvar arény vybruslili bývalí čeští a němečtí reprezentanti, mistři světa i olympijský vítěz z Nagana František Kučera. Zatímco někdy se na zápasy "starých pánů" přijde podívat jen pár stovek diváků, tentokrát jich bylo v hledišti téměř dva a půl tisíce! "Chtěl bych všem moc poděkovat, byla to nádhera," vzkazuje Milan Nový.

Fanshop národního týmu

Nejlepší kanonýr české hokejové historie se na organizaci duelu podílel jako jeden ze spolupořadatelů. "Starostí je kolem toho vždycky dost, jsem docela rád, že nemusím hrát," reaguje s úsměvem. "Né, baví mě to, největší odměnou je, když se nám utkání povede. Myslím, že tentokrát to platilo bez výhrad, chtěl bych za to poděkovat spolupracovníkům, jihočeskému hejtmanovi, českobudějovickému primátorovi, Standovi Bednaříkovi a celému Motoru," reaguje.

Exhibici chystal Nový dlouho dopředu. "Už dřív jsme se domluvili, že s našimi německými kamarády sehrajeme utkání u nich - ve Straubingu a Regensburgu. Řekli jsme si ale, že nejdřív uděláme zápas v Českých Budějovicích. A byla to skvělá volba! Přišla spousta fanoušků, hrál se krásný zápas před skvělou atmosférou. Mám velikou radost, užili jsme si to," netají spokojenost.

Českobudějovický hokej prošel loni tvrdým obdobím. Po odchodu Mountfieldu nebylo úplně jasné, jestli ve městě u soutoku Vltavy s Malší zůstane vůbec nějaká elitní soutěž. Nakonec oprášený Motor hrál první ligu a do předposledního kola skupiny o umístění dřel, aby nespadl do baráže. Povedlo se, nejhorší je snad zažehnáno. Jestli na jihočeské sezoně něco příjemně potěšilo, byl to ohromný zájem publika.

Místní fanoušci se parádně ukázali i při klání legend. Za zvuku bubnu povzbuzovali, tleskali. Díky nim šlo o povedený podvečer. "Hezké prostředí jsme našli třeba v Jihlavě, líbilo se nám v jiných místech. Ale musím uznat, že tohle byl jeden z nejhezčích zápasů za poslední roky," reaguje Nový. Čeští hokejisté soupeře přejeli poměrem 9:5. Klidně to ale mohlo skončit debaklem, už po první třetině vedli domácí o pět branek.

Němci chvíli hledali optimální tempo, pak ale zvedli hlavy a nakonec uhráli přijatelný výsledek. Kvalita nicméně byla na straně svěřenců trenéra Jana "Gusty" Havla, mezi nimiž se představili nestárnoucí Vladimír Caldr s Ladislavem Koldou, mistr světa 1985 Oldřich Válek, sparťanské ikony Richard Žemlička, František Kučera, Jaroslav Nedvěd, Jiří Zelenka, ředitel extraligy Josef Řezníček nebo jiný skvělý bek minulosti Bedřich Ščerban.

Silné zastoupení měly pochopitelně osobnosti jihočeského hokeje - vedla Caldra a Koldy třeba Radek Bělohlav, Sailer, F. Turek nebo Radek Ťoupal, který si poprvé zahrál mezistátní zápas proti bratru Kamilovi. Ten po letech v německém Landshutu oblékl dres soupeře, ale jak po utkání připomněl, se starším bratrem zápasil už v dobách, kdy začínal v Motoru a Radek plnil vojenskou službu v Dukle Trenčín.

Na straně našich západních sousedeů poutali pozornost další hráči s českými kořeny Jan Benda a Martin Ančička, mistrovství světa si v minulosti zahráli kupříkladu Heiss, Bresagk, Oswald, Daffner, Medicus, Schuster či Abstreiter. Zápas ale nejvíc vyšel Funkovi, jenž zaznamenal hattrick podobně jako Jiří Zelenka Na rozdíl od předchozí bitvy před dvanácti lety v Plzni se tentokrát nemohl zúčastnit Erich Kühnhackl. Jeden z nejlepších německých hokejistů všech dob měl u Mnichova autonehodu, utrpěl otřes mozku a lékaři mu cestu do Českých Budějovic nedoporučili.

Zajímavé utkání potvrdilo, proč stojí za to na akce veteránů zajít. Sice už nejsou nejrychlejší, ale hokejový přehled neztratili. Navíc fanoušci občas rádi pustí uzdu nostalgii a s radostí zavzpomínají na staré dobré časy, kdy tihle bardi kralovali mezi mantinely. "Pro letošní sezonu jsme plán zápasů naplnili, ale už chystáme další. Koncem léta pojedeme do Německa, na září 2015 chystáme cestu do zámoří, jednáme o utkáních proti starým pánům Washingtonu a Montrealu. Jestli to klapne, půjde o historickou událost. České hokejové legendy si v Americe či Kanadě dosud nikdy nezahrály proti veteránům NHL. Tak nám držte palce," uzavírá Milan Nový.

Výsledek:

ČESKÁ REPUBLIKA - NĚMECKO 9:5 (5:0, 3:2, 1:3).

Branky: 3., 20. a 24. Zelenka, 11. Bednařík, 11. Žemlička, 13. R. Ťoupal, 26. F. Turek, 30. Kucharčík, 44. Bělohlav - 32., 41. a 42. Funk, 38. Oswald, 54. Abstreiter.
Hráno: v sobotu 5. dubna v Českých Budějovicích
Diváků: 2460.
Sestavy:
Česká republika: Altrichter (M. Mařík) - F. Kučera, Kolda, Ščerban, Řezníček, M. Dvořák ml., J. Nedvěd - Caldr, Bělohlav, Válek - Zelenka, Kucharčík, Žemlička - R. Ťoupal, F. Turek, Bednařík - Sailer, Eichenmann, Kořínek. Trenéři: Havel  a Nový.
Německo: Heiss (Helber) - Medicus, Bresagk, Schuster, Schinköthe, K. Ťoupal, ANčička, Kössl - Daffmer, Abstreiter, Oswald - Feser, Funk ml., Hilger - Vöst, Boiger, Benda ml. Trenéři: Sommer a Benda st.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz