Jiříček měl pohovory s 28 kluby NHL. V jakých testech čeští talenti bodovali?

Adam Jiříček | Foto: X Steven Ellis

10. června 16:37

Martin Voltr

Sedmička českých talentů se v uplynulém týdnu zúčastnila NHL Scouting Combine, akce v Buffalu pro stovku největších příslibů před nadcházejícím draftem. Velkou pozornost si vysloužil Adam Jiříček coby pravděpodobná česká jednička.

Je to však trochu paradox – Jiříček letěl do Spojených států jen kvůli pohovorům se zástupci klubů. Ani necelých pět měsíců po operaci kolene ještě nebyl připraven absolvovat náročné testy.

„Ze začátku to bylo náročné,“ popsal v rozhovoru pro zámořské novináře své pocity poté, co ho zranění kolene vyřadilo z juniorského šampionátu i zbytku soutěžní sezony. „Pak jsem se ale soustředil na rehabilitaci a začal věřit, že se vrátím silnější,“ uvedl český obránce.

„Nechci nic uspěchat, protože do začátku sezony ještě zbývá dost času a chci být stoprocentně připravený.“

Ztratit v sedmnácti letech polovinu sezony, to je pro mladého hokejistu pochopitelně velká rána. Na druhou stranu, o Jiříčkově talentu už se delší dobu (nejen díky bratrovi Davidovi) vědělo. Není potřeba zazářit na mistrovství osmnáctek, aby si vás na draftu někdo vybral; tak to naštěstí nefunguje.

I proto Adam Jiříček v odhadech neklesal. I proto se o něm stále mluví jako jednomu ze spousty zadáků, kteří by letos měli přijít na řadu brzo. „Nechci nic uspěchat, protože do začátku sezony ještě zbývá dost času a chci být stoprocentně připravený,“ přiznal.

K jeho postupnému návratu se v minulých dnech vyjádřil i agent Allan Walsh. „Adamova rekonvalescence probíhá výborně, v době tréninkových kempů by už měl být připraven. Pracuje v tělocvičně a postupujeme opatrně, aby bylo všechno v pořádku. Ptají se na něj ze všech týmů a všechny mají o jeho stavu k dispozici veškeré informace,“ řekl Walsh.

Na Scouting Combine byl o plzeňské eso velký zájem, na pohovory si ho vyžádali zástupci 28 ze 32 klubů. „Všichni se mě ptali víceméně na to samé: moje dětství, rodinu i na mou hru. A taky na bráchu,“ uvedl Adam.

Téhle pozornosti se pochopitelně nevyhne, když David patří mezi nejsledovanější mladé borce na pomezí NHL a AHL. „Patří“ je momentálně na místě i proto, že s Clevelandem stále hraje play off farmářské soutěže. Monsters v konferenčním finále prohrávají 2:3 na zápasy s Hershey.

„Myslím, že v Česku slaví doteď.“

Některé bitvy si nenechá ujít ani Adam, jenž při běžném programu pochopitelně nemá na noční podporování staršího bratra čas. „Teď je lepší, ale uvidíme za pár let,“ usmál se při zmínce reportérů o Davidovi. „Má lepší střelu a já lepší bruslení, v tom je mezi námi největší rozdíl,“ připomněl sedmnáctiletý talent.

A když přišla otázka na zlato českých hokejistů na mistrovství světa, měl jasno: „Byl to pro nás neuvěřitelný turnaj. Myslím, že v Česku slaví doteď.“

Do NHL Scouting Combine se zapojilo sedm českých talentů. Kromě Jiříčka to byli další obránci Tomáš Galvas a Dominik Badinka, z útočníků pak Adam Jecho, Ondřej Becher, Ondřej Kos a Maxmilian Curran.

Potěší, že takřka v každé kategorii fyzických testů se mezi nejlepšími objevilo jméno někoho z nich.

Becher jako nejstarší účastník kempu obsadil dělené deváté místo v testu VO2max, při Wingate testu měl dokonce druhý nejnižší index únavy. Galvas byl v těchto disciplínách devatenáctý, respektive dvanáctý. Nejlépe z Čechů si Becher vedl i v bench pressu (celkově 22.).

Kvalitní atletické schopnosti prokázal Badinka, jenž byl osmý ve skoku do dálky a do elitní dvacítky se vešel i ve skocích ze dřepu a bez použití rukou. Curran udělal sedmnáctý největší počet shybů (11).

Dlouhánu Jechovi naměřili osmou nejvyšší hodnotu v rozpětí paží, moc přitom neztratil na loňské číslo brankáře Michaela Hrabala, prvního v této statistice. Dvacátý Kos za poslední dobu taky pěkně vyrostl, jinak obsadil třináctou příčku (hned před Becherem) v rychlostně-koordinačním Pro Agility testu či šestnáctou ve skoku ze dřepu.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz