<

Jiříček po snovém debutu: Jsem šťastný! Ale nesmím usnout na vavřínech

Foto: Twitter Česká hokejová reprezentace

26. července 2020, 22:41

Martin Voltr

Potřeboval jen pět minut k tomu, aby v premiéře za dvacítku poprvé skóroval. Že jste tohle už četli? Pravda. Stanislava Svozila totiž o dva dny později napodobil ještě o něco mladší kolega z obrany David Jiříček!

O důležitosti prvního gólu v jakémkoli zápase ani není potřeba dlouze mluvit. Tím parádnější je, že v obou bitvách proti Slovákům nakopli tým dva benjamínci, kteří mají v popisu práce hlavně gólům zabraňovat.

„Jsem šťastný. Bylo to strašně v rychlosti, takže jsem vůbec nevěděl, kam to letí. Trefil jsem nějakého hráče a šlo to do brány. Jsem rád, že to tam padlo a že jsme vyhráli,“ popisuje David Jiříček gól, jemuž předcházela krátká klička. Taková, jakou dělá často. Sluší se říct, že na beka je už zkušeným střelcem – třeba loni v sedmnáctce skóroval pětkrát!

A to ještě vinou zranění přišel o World Hockey Challenge. V kalendářním roce 2020 si všechno vynahradil. V únoru debutoval za osmnáctku na skvěle obsazeném turnaji v Klášterci nad Ohří, a teď se coby náhradník propracoval i do zápasů za nejstarší mládežníky.

Je to takový malý sen!

„Jsem za to hlavně strašně vděčný trenérům, kteří mi už od mládí strašně pomáhali. Každý trenér mi něco dal. Doufám, že to takhle půjde dál a že se někdy kouknu i do reprezentačního áčka,“ pousměje se Jiříček.

Kuráž si po debutu ve dvacítce mohl dovolit. Na ledě strávil devět minut a vedl si velmi slušně. „Byly tam chyby. Určitě tam byly chyby, které musím odstranit ze své hry. Celkově jsem ale spokojený. Nemůžu ale usnout na vavřínech, musím pracovat dál,“ hlásí teprve šestnáctiletý zadák.

Na ledě sice nebyl nejmladší, Slováci mají v útoku dokonce zástupce ročníku 2004 Juraje Slafkovského. I tak ale sekunduje borcům, kteří jsou zkušenostmi už o hodně dál. „Je to samozřejmě rychlejší, nebudu lhát. Musím se s tím nějak srovnat, dávat puky rychle od hokejky a nacházet spoluhráče. Nic jiného v tom není,“ pokrčí rameny. „Podstata hokeje je stejná, jenom je to rychlejší a silovější.“

Pro český hokej je každopádně velkým příslibem, že dva obránci, kteří věkem ještě patří do osmnáctky, už hrají za dvacítku. Nějakou chvíli bychom v historii hledali poslední takový případ. A že oba zároveň skórovali... To je bonus. Ovšem bonus plynoucí z jejich ofenzivních schopností.

„Jsme rádi, že jako 2003ky hrajeme už takhle o třídu výš a dokážeme se prosazovat. Hráli jsme spolu v lajně od šestnáctky. Doufám, že budeme dostávat i další šance a takhle pěkně se ukazovat,“ věří talent z Plzně.

Po brněnské odvetě mohl být znovu spokojen i z týmového hlediska. Druhá výhra o čtyři góly, navíc s čistým kontem, znamená na začátku sezony pěknou vizitku. „Jsou tam výkyvy,“ reaguje Jiříček sebekriticky. „Dneska nám skvěle zachytal gólman, i jemu patří velký dík,“ vzkazuje Nickovi Malíkovi.

A že by Slováci kladli menší odpor, než se čekalo, si nemyslí. „Jsou obětaví. Možná jim nesedí užší hřiště, nevím. My je ale zítra nemůžeme podcenit, i když to zase bylo o čtyři góly. Musíme si dát další cíl, a další cíl je, že vyhrajeme,“ uzavírá Jiříček.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz