Josi přemáhal slzy: Dali jsme do toho všechno. Ambühl promluvil o konci

Foto: Jakub Knap

Potřetí za posledních dvanáct let hráli Švýcaři finále MS, ani tentokrát ale na nejvyšší stupínek nedosáhli. Stejně jako v roce 2013 narazili na domácí reprezentaci.

Letošní švýcarský tým byl přitom ze všech třech bojů o zlato dost možná nejsilnější. S výjimkou zraněného Tima Meiera přijely všechny hvězdy z NHL včetně Nica Hischiera, který v posledním finále 2018 nehrál.

V základní skupině klopýtli Švýcaři pouze jednou, jinak ale předváděli úchvatnou ofenzivní podívanou. Hischier, Roman Josi, Nino Niederreiter, Andres Ambühl i Kevin Fiala, jenž přijel na třetí zápas s Čechy a gólem odstartoval svoji jízdu zakončenou cenou pro nejužitečnějšího hráče celého MS.

Ve čtvrtfinále Švýcarsko oplatilo loňské vyřazení Němcům a v semifinále po nájezdech vrátilo skupinovou porážku Kanadě. V posledním utkání ale Josi a spol. nenašli recept na takticky skvěle hrající Čechy a bezchybného brankáře Dostála.

Zmíněný Roman Josi musel v rozhovoru pro IIHF přemáhat slzy, když dostal otázku na to, co by vzkázal švýcarským fanouškům. „Nedokážeme jim dostatečně poděkovat za podporu, kterou nám dávali. Strašně rádi bychom domů vezli zlato. Pro Švýcarsko jsme do toho dali všechno,“ řekl smutný kapitán.

„Prohráli jsme finále, je to opravdu škoda. Je těžké se teď s těmi emocemi vypořádat. Je mi jedno, jestli jsem MVP, chtěli jsme zlato,“ neskrýval zklamání šikula s českými kořeny Fiala. „Bolí to, když jste tak blízko, ale nakonec to nestačí,“ popisoval nejzkušenější z hráčů, čtyřicetiletý útočník Andres Ambühl.

„Stříbrnou medaili už nemůžu ani vidět. Nejsou to hezké pocity, byli jsme tak blízko.“

Podle trenéra švýcarské reprezentace Patricka Fischera mohla finálový výkon ovlivnit únava ze semifinálového zápasu proti Kanadě. „Stál nás síly a měli jsme trochu méně energie,“ odpověděl televizi SRF a pokračoval chválou svých svěřenců: „Je to tým, který na ledě nechal všechno a ve kterém jeden bojoval za druhého. Nikdy jsem ještě neviděl mužstvo s takovým týmovým duchem.“

„Oba týmy výborně bránily, ale nakonec rozhodly maličkosti. My jsme gól nedali, oni ano,“ analyzoval Ambühl, který odehrál svůj 19. světový šampionát. Byl jeho posledním? „O tom teď nepřemýšlím. Teď bolí, že jsme nevyhráli. Na to, co přinese budoucnost, nemyslím,“ reagoval.

Všechny tři finálové porážky pamatují kromě Josiho a Niederreitera také brankář Reto Berra (letos byl náhradníkem) a kouč Fischer, který působil před jedenácti lety jako asistent. „Stříbrnou medaili už nemůžu ani vidět. Nejsou to hezké pocity, byli jsme tak blízko,“ smutnil Fischer, ale snažil se dívat dopředu: „Jsme na dně, ale každý, kdo nás sleduje a zná tým, ví, že se nevzdáme. Poučíme se a jedeme dál.“

„Teď máme v hlavách prohru ve finále, ale za pár dní budeme hrdí na to, co jsme dokázali,“ přidává se Fiala. „Jednou budeme vzpomínat na to, jak skvělý turnaj jsme odehráli,“ souhlasí Ambühl. „Tenhle tým byl neuvěřitelný, na to nikdy nezapomenu,“ dodává kapitán Josi.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz