Jsem v pohodě! A moc se těším, hlásí Pavelec. Zdržel ho infarkt na palubě

26. dubna 2015, 15:30

Václav Jáchim

Závěr sezony měl famózní, Ondřej Pavelec chytil ve finiši základní části NHL neskutečnou formu a nejvýrazněji pomohl k historickému postupu Winnipegu do play off. Tam hokejisté Jets narazili na silný Anaheim, nicméně samotná účast ve vyřazovacích bojích znamenala pro Tryskáče sladkou odměnu. Kladenský odchovanec ovšem sezonu ještě nekončí. "Moc rád bych si všechnu tu euforii přenesl na mistrovství světa. Jsem po všech stránkách v pohodě," povídá mistr světa 2010.

Jágr Chance liga

Do národního týmu se vrací poprvé od loňské olympiády v Soči, na kontě má také těžká mezistátní utkání ze šampionátů v letech 2011 nebo 2013. Trenér Růžička už dřív naznačil, že by měl o služby opory Winnipegu zájem. Pavelec úspěšně prošel zdravotní prohlídkou, vzápětí poté potvrdil účast. Následně sbalil nejnutnější věci a namířil si to k domovu.

Kdy jste dorazil?
"V sobotu večer, ale přesun byl s komplikacemi. Letěl jsem z Winnipegu do Toronta, odtud do Frankfurtu nad Mohanem. Jenže během letu z Toronta dostal jeden cestující infarkt, museli jsme nuceně přistát v Dublinu. Nevím, jak to dopadlo, byla to nepříjemná událost. Pak jsme pokračovali, ve Frankfurtu jsem nestihl spoj do Prahy, takže jsem dorazil s velkým zpožděním. Musím říci, že jsem docela unavený."

Určitě se tedy hodí jeden volný den před pondělním srazem reprezentace.
"Po příletu z Ameriky mívám vždycky větší problém než opačně. Časový posun docela cítím, chvilku trvá, než si člověk zvykne. Takže neděli věnuju rodině a oddechu. Zajel jsem k rodičům, v rychlosti jsem viděl všechny ty, s nimiž to během sezony není možné. V pondělí odpoledne máme sraz a večer pak první trénink, už se na to moc těším."

Váš start na mistrovství světa nebyl po vyřazení z prvního kola úplně jistý, především vzhledem ke zdravotní prohlídce. Měl jste hned jasno, že přijedete?
"Loni v létě proběhla krátká schůzka s trenérem Růžičkou, na níž jsme si něco řekli. Samozřejmě jsem věděl, že mistrovství světa je v Praze, ale soustředil jsem se na svoje povinnosti v klubu. Měl jsem jiné starosti. Bojovali jsme o play off, pak v prvním kole proti Anaheimu. Já to bral tak, že pokud vypadneme, budu zdravý a trenér projeví zájem, tak přijedu. Ne že bych s tím vyloženě počítal, ale byl jsem připraven, že tahle situace může nastat." 

Tlak? Ten je všude. V NHL každý den, na každém tréninku

V létě jste prý trenérovi řekl, že přijmete jakoukoli roli v týmu. Jak to vidíte teď? V reprezentaci jsou ještě Alexander Salák a Jakub Kovář, s nimiž jste tvořili brankářské trio na olympiádě v Soči.
"Beru to úplně normálně. Zítra se dozvíme, jakou má Vláďa Růžička představu, s kým počítá na pozici jedničky nebo dvojky. V tuhle chvíli nevím víc než vy, a upřímně - je mi to jedno. Pro koho se kouč rozhodne, ten bude chytat."

Budete si zvykat na širší kluziště, kolik času potřebujete?
"Rozdíl to je, ale myslím, že zase ne tak hrozný. Já si spíš zvykám hůř opačně, tedy z evropských kluzišť na ta americká. Tady vím, že bude hodně místa za bránou, musím si dobře rozmyslet, kdy můžu vyjet. Také počítám s tím, že evropští soupeři se snaží gólmana víc vykoupat, Rusové a Švédové dost kombinují. NHL je jiná, tak se všechno cpe na bránu, každý střílí do gólmana. Ale já už tohle zažil několikrát, mám zkušenosti. Přechod nebude nijak obtížný."

Šampionát je letos v České republice, domácí výběr bude pod tlakem. Jste na něj připravený?
"Víte co, já tohle nemám rád. Tlak? Ten je všude. V NHL každý den, na každém tréninku. Prohrajete šňůru zápasů, nepovede se vám sezona - a jdete od válu. Na tlak jsem zvyklý od sedmnácti let, kdy jsem odešel do Ameriky. Člověk musí jet pořád naplno, neustále něco dokazujete. Samozřejmě: když hrajete doma, očekávání je veliké. Ovšem v reprezentaci jsou vynikající a zkušení hráči, kteří si s tím poradí."

Na druhou stranu je podpora fanoušků výhodou. Například vzpomínky na Bratislavu 2011 asi máte skvělé.
"No jasně. Hráli jsme tam skoro jako doma. Lidi nám fandili, bylo to nádherné. Jsem si jistý, že podpora tribun pomáhá. Kdybyste teď viděl, co se dělo během play off ve Winnipegu. Klub se tam dostal poprvé a fanoušci byli neskuteční. Tohle má pak vliv na každého hráče, je to velmi pozitivní. Jestli budou naši lidi na mistrovství také tak slyšet, strašně nám to pomůže."

Winnipeg vypadl z prvního kola 0:4 na zápasy s Anaheimem, což je na první pohled dost jednoznačné. Jak vypadaly jednotlivé zápasy?
"Jo, vypadá to jasně, ale byli jsme kvalitním soupeřem. Nemáme se za co stydět. Musíme si uvědomit, že jsme narazili na jeden z nejlepších týmů NHL. Do poslední chvíle jsme se rvali o postup, povedlo se, pak jsme to měli několikrát slibně rozjeté. Třikrát jsme ve třetí třetině o gól vedli, jenže pokud chcete proti takovému mužstvu uspět, nesmíte udělat jedinou chybičku nebo drobnost proti disciplíně. Jednou nám vyrovnali z přesilovky a pak zápas dotáhli do konce. Když vidíte jejich první lajnu - Getzlaf, Perry... Neskuteční! Máte pocit, že se na ledě ani nezpotí. Dělali jsme, co jsme mohli, ale nevyhráli ani jednou."

Frolík nedorazí. Nemůže riskovat, taky jsem to zažil

Hokejisté Jets měli skvělý finiš základní části, který úžasně vyšel i vám. Třikrát po sobě jste udržel čisté konto. I z vašeho hlasu je teď cítit, že jste v pohodě.
"Jo, to jsem! Dostal jsem se do ohromné euforie, což přispělo i k tomu, že se teď těším na mistrovství světa. Nechtělo se mi končit sezonu, která byla jednou z mých nejlepších. Ne-li nejlepší. Jsem za to strašně rád, na druhou stranu vím, že to nesmím přeceňovat. Dohrajete zápas - a druhý den se hraje znovu! Cítím se dobře, před sebou mám přípravu na mistrovství. Těším se na kluky, na kabinu. Na to, až začneme!"

Z Winnipegu měl původně dorazit také parťák Michael Frolík. Ale v mužstvu nebude, jelikož nemá smlouvu. Není to škoda?
"Je, ale Froldu chápu. A myslím, že ho pochopí i ostatní. Měl skvělou sezonu, hrál výborně. Hodně by nám pomohl. Jenže mu skončila smlouva a poprvé v kariéře zkusí trh s volnými hráči. Svaz ho sice chtěl pojistit, ale je tam riziko, že se zraní a nikdo ho pak v NHL nepodepíše. Já to zažil taky. Tohle člověk prostě musí pochopit. Frolda nemůže riskovat, to je bez debat."

Kladenská mafie dlouholetých kamarádů tím pádem nebude v národním týmu tak početná. Už jste se o reprezentaci bavil s Jakubem Voráčkem nebo Radkem Smoleňákem?
"Jo jo, viděli jsme se. Řekli mi, jak se jim dařilo, všichni se na šampionát těšíme. Smoli je kapitán, i na tohle téma jsme něco prohodili." (směje se)

Jakub Voráček říkal, že bude potřebovat spoustu vstupenek. Co vy?
"No jo, Voráčkovi jsou Hujerovic. Těch je vždycky minimálně dvacet. Já to zatím neřešil. Soustředil jsme se na play off a pak na to, abych rychle přiletěl. Je mi jasné, že dotazů na vstupenky asi bude dost. Byl jsem v Německu 2010 i pak v Bratislavě, lístků jsme potřebovali hodně. Ale teď se tím moc zabývat nechci. Důležité je, abych měl pro rodinu. Naši za mnou létají do Kanady, chodí na NHL. Teď mě mohou vidět v Praze na mistrovství světa, kam se z hráčů dostane málokdo. Jsem strašně rád, že to v mém případě vyšlo!"

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz