Jsme jako nízkonákladové aerolinky, říká manažer Příbrami. Angažoval Roubíka, co kádr?

HC Baník Příbram | Foto: HC Baník Příbram

25. června 21:15

Pavel Mandát

Příbramský Baník se během pěti let vypracoval v elitní druholigovou organizaci. Třebaže v klubu nedisponují možnostmi, které mají movitější konkurenti, s Příbramí se zkrátka musí počítat. Hokej tady dělají dobře. Mrkněte na obsáhlý rozhovor s manažerem klubu Miroslavem Bláhou, v němž přišla řeč na mnoho zajímavých témat.

Příbram letos dokráčela do čtvrtfinále 2. ligy. Jak se za sezonou zpětně ohlížíte?
Splnili jsme cíl, který jsme si dali před sezonou. Hrát špičku tabulky, kvalitní hokej a obehrávat mladé kluky. Takže spíše spokojenost.

Favorizovaný Tábor jste potrápili v maximálním počtu zápasů…
Sportovně musím uznat, že Tábor byl v sérii o něco lepší. Samozřejmě ten pátý rozhodující zápas mohl dopadnout na obě strany. Ostatně výsledek 1:0 trochu podtrhuje, co říkám.  Série patřila gólmanům, kteří byli oboustranně vynikající. Takže jak táborský Matěj Žajdlík, tak i náš Péťa Jiroušek.

Tábor patří rozpočtově mezi giganty 2. ligy, Příbram takové možnosti zdaleka nemá. Těší vás vyrovnaná série díky tomuto faktu o to víc?
Řekl bych, že jsme v podstatě nizkonákladové aerolinky na špičce 2. ligy. Musíme o to více poctivě pracovat s hráči a stejně tak se poctivě věnovat jejich dlouhodobému vývoji, což se vrací jak nám, tak i samotným hráčům. Na mnoho z nich nám chodí nabídky z profesionálních soutěží. Vážím si, že mi o nich přijdou říct, pokud o nich nevím.

„Sportovně musím uznat, že Tábor byl v sérii o něco lepší. Ale pátý rozhodující zápas mohl dopadnout na obě strany."

Letos jste vsadili i na některé velmi mladé kluky. Jak jste spokojen konkrétně s jejich výkony?
Jsem velice hrdý na to, že jsme obehrávali hráče, kterým bylo šestnáct let. Dorostence moc týmů v áčku neobehrává. Mladíci hráli velice dobře. Ať to byl Pešta, Klasna nebo Wogeltanz, který dokonce odehrál velice slušný icetime v pátém čtvrtfinále s Táborem. Nechci nikoho vyzdvihovat, jak říkám, všichni obstáli. Je pod tím podepsaný program rozvoje hráčů a neskutečná práce trenérů na dopoledních trénincích. Náš cíl je do budoucna jasný – vychovat hráče pro profesionální soutěže.

Plánujete nasadit i v příští sezoně mladé hráče z vlastní líhně?
Ta cesta je strašně dlouhá, ale ano, pokusíme se o to. Pozitivní je, že naši dorostenci pod vedením Marka Čurilly letos postoupili do Ligy dorostu. Navíc ve své soutěži neprohráli ani zápas, což je unikát. Je za tím obrovské úsilí kluků samotných i realizačního týmu. Doufám, že se nám bude takto dařit i v dalších kategoriích. Pak budete mít možnost o to více nasazovat mladé kluky do áčka. I v budoucnu každopádně půjdeme cestou mladých a perspektivních kluků, které doplní matadoři a budou jim předávat zkušenosti.

„Jsem velice hrdý na to, že jsme obehrávali hráče, kterým bylo šestnáct let."

V minulosti jsme se několikrát bavili o příbramském zázemí pro mládež. Máte v dohledné době v plánu jeho další rozvoj?
Neustále se snažíme jít postupnými kroky dopředu. V současnosti budujeme v rámci příbramské akademie, která zahrnuje i ženy, rozsáhlou off ice arénu. Je to na naše poměry obrovský projekt, který bude zahrnovat fyzioterapii, střelnici s umělým ledem, tělocvičnu a tak dále. Něco takového si samozřejmě žádá nemalou investici. I díky podpoře města Příbram bychom tyto prostory mohli začít využívat během září nebo října. Vše by mělo být v rámci příspěvků členů klubu HC Baník Příbram. Je to hodně práce, ale naším cílem je tenhle záměr dotáhnout do konce. Pak si myslím, že budeme mít prostor pro off ice přípravu na špičkové úrovni v rámci republiky.

HC Baník Příbram

HC Baník Příbram | Foto: HC Baník Příbram

Napadá mě: co je pro vás osobně hnacím motorem do další práce? V Příbrami jste v podstatě od začátku novodobé kapitoly klubu a na pokroku, kterého Baník za tu dobu dosáhl, máte velký podíl…
Budu k vám upřímný. Cíle, které jsem si před lety dal, jsme splnili. Organizace se sportovně posunula ohromně dopředu. Máme sportovní podmínky jako v Chance lize. Pokud bych chtěl skončit, mám čistý stůl a splněno. Ohledně mého dalšího působení v příbramském hokeji se budu rozhodovat vždy ze sezony na sezonu. Časově jde o velmi náročnou práci, kde strávím 200 hodin za měsíc a zdarma. A další cíle, kam bychom to mohli dotáhnout? Mám je v hlavě, ale zatím si je nechám pro sebe. Museli bychom jít ruku v ruce s podporou města. Bez podpory této instituce to dnes nejde.

„V současnosti budujeme v rámci příbramské akademie rozsáhlou off ice arénu."

Říkáte, že jako manažer hokejového klubu strávíte v práci 200 hodin měsíčně. Ve vašem hlase cítím určitou rozladěnost, co vás dokáže vytočit?
Vzhledem k tomu, že jako sportovní ředitel mám pod sebou i mládež, tak tam se občas setkávám s neupřímností a nedodržováním dohod. Taková klasická česká vyčůranost. Někdy přemýšlím, jestli mám zapotřebí poslouchat pohádky, o kterých vím, že nejsou úplně pravdivé. To mi dává hodně zabrat.

Pojďme k další sezoně. Do Hronova zamířil velezkušený trenér Pavel Marek, který Příbrami v minulých letech velmi pomohl. Proč?
Pája byl u nás pět let a jeho zkušenosti nám hodně pomohly. Nicméně jsme se rozhodli okysličit realizační tým. V Hronově mu přeju hodně štěstí, navíc to bude mít domů do Pardubic podstatně blíže.

Budete vzájemné zápasy prožívat?
Sranda sázky můžou klidně proběhnout a nějaký ten hec taky. (usmívá se)

Foto: Tomáš Danko, hctabor.com

Zmínil jste okysličení realizačního týmu, kdo nový do něj tedy přibude?
Máme nového asistenta Jardu Roubíka. Jinak pojedeme i nadále s Radkem Bělohlavem, který bude zároveň trenérem reprezentační osmnáctky. Pro Příbram je pocta, že i tak chtěl zůstat s námi. Marek Čurilla bude mít primárně na starosti juniorku a dorost.

„Někdy přemýšlím, jestli mám zapotřebí poslouchat pohádky, o kterých vím, že nejsou úplně pravdivé."

Co změny v hráčském kádru?
Do další sezony nepůjdeme s Dominikem Havelkou, Filipem Patzeltem, Janem Bečvářem, Jaroslavem Chloubou a Richardem Pětníkem. Klukům bych chtěl za celou naši organizaci poděkovat a popřát jim do budoucna hodně štěstí. Jinak probíhá try out období. Z posil můžu zatím jmenovat Tomáše Pšeničku. Další jména zveřejníme až v srpnu, ať mají fanoušci taky nějaké překvapení. Zároveň by někteří kluci mohli nastupovat i v Chance lize. Jejich jména si taky zatím nechám pro sebe.

Ostřílení Ladislav Gengel a Petr Kafka budou pokračovat?
Ano, oba pokračují. Jsou nedílnou součástí organizace.

„Z posil můžu jmenovat Tomáše Pšeničku. Další jména zveřejníme v srpnu."

Řekl byste, že 2. liga opět udělala výkonnostní posun směrem nahoru?
Jednoznačně! Poslední dvě sezony byly na výborné úrovni. Jsem taky rád za vývoj v ADK LH. Náš prezident Petr Vinš je zodpovědný, pracovitý kluk. Ekonom, který asociaci hodně pomůže.

Neroste ale jen úroveň hokeje, nýbrž i náklady, že?
Ano, vše se zdražuje a rozpočet tím pádem musí růst. Můžu vám říct, že do budoucna 2. ligu udrží jen kluby, které budou podporovat města. I proto chceme dotáhnout již zmíněnou off ice arénu a záměr, aby byla k dispozici v rámci klubových příspěvků. Nechtěl bych, aby se z hokeje stal sport jen pro bohaté. Na to by totiž doplatil celý český hokej, protože spousta top hráčů pochází z malých a středních klubů. Chtěl bych ocenit práci svazu a pana Hadamczika. Díky ní se podpora 2. ligy znatelně zvedla, což nám hodně pomohlo. Nemáme základny, které mají v Kanadě, Rusku či ve Skandinávii. S hráči musíme poctivě pracovat a vypiplat si je.

Co říkáte na letošní druholigovou premiéru – Utkání hvězd, které se konalo právě v Příbrami?
Perfektní organizace, neskutečné poděkování sponzorům. Výborná zábava, jen jsem čekal, že přijde víc fanoušků.

Na závěr: sledoval jste letošní zlaté mistrovství světa? A pomůže podle vás celému českému hokeji?
Stoprocentně pomůže! Kluci si za zlatem šli, doma jsme vyhráli skoro po 40 letech, což mluví za vše. Klobouk dolů všem. Jsem taky rád, že se nepotvrdily prognózy některých lidí před šampionátem vůči realizačnímu týmu. Byly podle mě zbytečně kritické, což se mi nelíbilo.

Foto: Jakub Knap

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz