Jubilejní stovka? Jsem strašně rád! hlásí Kovář. V KHL myslí pozitivně

Foto: Michal Eger

6. listopadu 2017, 16:58

Václav Jáchim

V ruské KHL neprožívá optimální období, ale Jan Kovář věří, že se do Magnitogorsku zase rychle vrátí lepší časy. Zkušený útočník se trošku svezl se slabší formou mužstva, Metallurg kulhal natolik, že vedení nedávno odvolalo kouče Ilju Vorobjova. A také chystá nějaké změny v kádru. "Musíme myslet pozitivně a věřit, že se zvedneme. Mohla by nám k tomu pomoci i reprezentační přestávka," hlásí odchovanec píseckého hokeje.

Turnaj Karjala je pro Kováře především možností, jak získat plusové body směrem k olympijským hrám. Čeká ho také jedna osobní událost. Středeční zápas ve Švédsku pro něj bude jubilejním stým na mezistátní scéně. "Jsem strašně rád, že v nároďáku působím. Hrozně si toho vážím," ujišťuje. Tahle meta má pořádný zvuk. "Je to velké číslo. Šanci jsem dostával už dřív, v dobách, kdy jsem hrál za Plzeň. Na turnaje jsem jezdil od mladších let." Když slyší, jestli si vybaví premiérový start, chvilku přemýšlí: "Ty jo.. S Švýcary u nich," vyhrkne správně ve vzpomínce na utkání z dubna 2010, v rámci přípravy před MS v Německu.

Od té doby uteklo víc než sedm let, z nadaného šikuly je dnes Kovář oporou národního týmu.Na pažbě má mraky těžkých bitev. Aktuální osobní rozpoložení ale není ideální, v KHL se totiž jeho týmu nedaří. "V porovnání s minulou sezonou jsme přišli o hodně kvalitních hráčů. Na začátku si to úplně nesedlo, úvod nám nevyšel," zmiňuje hlavní příčinu. Jako jeden z lídrů ví, že je dost na ráně. "Jasně. Když se objeví nějaká krize, od zkušenějších hráčů se čeká, že pomohou. Já věřím, že se nám to v Magnitogorsku podaří."

Kovář se mimo jiné musel vyrovnat s odchodem Danise Zaripova. Ruský reprezentant původně mířil do Kazaně, ale po pozitivním dopingovém nálezu dostal trest. "Byla to změna. Určitě. Ale co se dá dělat. Musíme to brát s nadhledem. Teď klub přivedl Kokareva, už jsme spolu hráli tři zápasy. A myslím, že se to zvedá. Doufám, že to bude dobré." Podobný útlum v klubu zatím nezažil. "To je pravda. nechytili jsme první zápasy a v tabulce se dostali na jiné pozice." Hokej mu poslední dobou moc radosti nedělal. "Člověk o tom po nepovedených zápasech pořád přemýšlí,, běží mu to hlavou. Ale já tvrdím, že musíme myslet pozitivně," dodává.

Co říkají Kovář, Nestrašil nebo Šmíd?

Přelom října a listopadu přinesl u někdejších vítězů Gagarinova Cupu mohutné otřesy. "Před několika dny nám vyměnili trenéra, panika tam je. Ale ono to tak trochu bylo vždycky. I když se nám třeba dařilo, a prohráli jsme zápas, probíhalo něco podobného. Tlak na výsledky v Magnitogorsku byl a bude." Hodně nespokojený byl i majitel klubu Viktor Rašnikov, dalto najevo v kabině? "To ne, ale nějaké zprávy od něj jsou. Moc příjemné samozřejmě ne."

Hokejový Magnitogorsk nyní poprvé od startu sezony povolil a na chvíli vydechl, mezistátní přestávka by mohla týmu pomoci. "Doufáme v to. Po turnaji Karjala by se k nám měl vrátit Chris Lee, který se snažil prosadit do NHL. Je to zkušený obránce, v minulosti byl hodně platný. Snad tomu dá potřebný impuls, abychom další část sezony nastartovali." V místních médiích padaly také zmínky o možném příchodu Vadima Šipačova, jenž předčasně opouští NHL. "Spekulací je v Rusku vždycky hodně. Když je volný nějaký hokejista, tak je zmiňováno několik týmů, do kterých by mohl jít," mávne rukou.

Kovář teď myslí na turnaj Karjala. Do reprezentace se vrátil poprvé od jarního šampionátu v Paříži. A netají, že zase moc rád. "V porovnání s klubem to je něco jiného. Doufám, že na Karjale odehrajeme dobré zápasy. A že já si pak přenesu dobrou atmosféru do Magnitogorsku." Může ho na mezistátní scéně ovlivnit, že se v klubu zatím moc nedařilo? "Myslím, že vůbec. Jsem mezi svými kluky, fakt něco jiného," zdůrazňuje. V kabině potkal řadu současných či bývalých hráčů Škody, plzeňská enkláva má v národním mužstvu možná historicky rekordní zastoupení. "Je nás hodně. V Plzni mohou být pyšní," usměje se závěrem.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz