Jubileum nezdolného rekordmana. Legendární Jiří Holík slaví 75. narozeniny

9. července 17:36

Václav Jáchim

Nepotrpí si na velké oslavy, nesnáší davy. Jiří Holík je nejšťastnější doma na Vysočině. Mezi nejbližšími, případně na golfovém hřišti kousek za Jihlavou, kde ho najdete skoro denně. „Vzpomínat mě nebaví, na záznamy našich zápasů se v televizi koukám nerad. Žiju přítomností," tvrdí už několik let někdejší skvělý útočník, jenž společně s bratrem Jaroslavem patřil k ikonám jihlavské Dukly a také k největším hvězdám československé reprezentace 60. a 70. let.

Nový fanshop

Letos to bylo 50 let, kdy československá reprezentace porazila na mistrovství světa ve Švédsku dvakrát sovětskou sbornou. „Vy nám tanky, my vám branky," psali fanoušci na transparentech za srpnovou okupaci. Čechoslováci sice tehdy nevybojovali zlaté medaile, ačkoli nakročeno měli slušně, doma to ale bylo každému jedno. Dva skalpy Sovětů to bohatě vynahradily!

Jiří Holík patřil do generace hráčů,  která zapsala spoustu dalších úspěchů. Odchovanec hokeje v Havlíčkově Brodě strávil drtivou většinu kariéry v Dukle Jihlava. „Měl jsem jít do Sparty, všechno bylo domluvené. Ale brácha dostal infekci do nohy, pak mu ji zlomili. A táta mi přikázal, že půjdu za Jardou do Jihlavy, abych mu pomohl," řekl před časem v rozhovoru pro týdeník Gól.

Jaroslav Holík: Brácha byl jinej než já, bruslení měl od boha

Tahle osudová chvíle změnila život obou bratrů a pro náš hokej měla veliký význam. Jiří a Jaroslav se prosadili mezi nejlepší, v roce 1972 společně oslavili titul mistrů světa. „Jirka byl úplně jinej než já. Bruslení měl od boha, připadalo mi, že se nikdy na nic nenadřel. Jedeme na kole – a on kouká, kde jsou srnky. Kdežto já slepě buším do pedálů a rvu to silou," vzpomínal Jaroslav Holík.

Jiří se tenkrát při tom hovoru jenom usmíval. Na velké řeči nebyl, Zato na ledě hned každý zjistil, co dovede. „Neskutečný bruslař a dříč, který dokázal odevzdat práci v obraně a ještě zakončoval. Svého času u nás nebylo lepšího křídla," říkal před lety trenér Stanislav Neveselý, dlouholetý kouč Dukly. Jiří Holík se díky houževnatosti a zarputilosti udržel velmi dlouho ve světové špičce. Začínal na olympiádě 1964, odkud si přivezl bronzovou medaili. Končil na jaře 1977. Mezitím nevynechal žádný velký turnaj!

Konec ve 34 letech? Pořád soustředění a zápasy, byl jsem unavený

V reprezentaci sehrál Jiří Holík 319 utkání, což je české historické maximum. Ve světovém  měřítku ho dosud předstihli jen Fin Raimo Helminen a německý obránce Udo Kiessling. Dlouholetý útočník Jihlavy má doma stříbro z olympiád 1968 a 1976 i bronz z her 1972. Zúčastnil se Kanadského poháru 1976, což řadí k největším momentům kariéry, v letech 1976 a 1977 se stal znovu mistrem světa. Měřeno optikou dnešní doby mohl pokračovat dál, v roce 1977 mu bylo třiatřicet. „Jenže já už nechtěl," zdůraznil několikrát.

Jednotvárný život hokejisty ho přestával bavit. „Byl jsem unavený. Pořád soustředění a zápasy, doma jsme skoro nebyli. Když skončila sezona, za dva týdny už nám přišly pozvánky na další akci. Také proto jsem se po tom šampionátu ve Vídni rozloučil," připomněl. Z hokeje na čas odešel a doma v Jihlavě se věnoval práci pedagoga.

Později uskutečnil návrat do Dukly. Byl jejím činovníkem i prezidentem, jezdil na zasedání APK. Svého času kandidoval na pozici šéfa svazu. Jiří Holík prožil s milovaným klubem složité období, ligu si zahrál také jeho syn Jiří mladší. Dneska už ale hokej tolik nesleduje. Podle svých slov na Duklu téměř nechodí, zajímají ho jiné sporty a další záliby. „Ale každým rokem jezdím na sraz olympioniků do Prahy, pravidelně také míváme akce bývalých hokejistů a fotbalistů. Tam si všichni popovídáme a probereme život," doplnil na závěr.

Jiří Holík s Janem Suchým vhodili čestné buly před prvním čtvrtfinále WSM Ligy mezi Frýdkem-Místkem a Jihlavou. Na vhazování jsou Antonín Pechanec a Josef Skořepa.

Jiří Holík s Janem Suchým vhodili čestné buly před prvním čtvrtfinále WSM Ligy mezi Frýdkem-Místkem a Jihlavou. Na vhazování jsou Antonín Pechanec a Josef Skořepa. | Foto: Tomáš Buksa, hcdukla.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz