Junioři padli se silnými Američany, na domácím turnaji končí třetí

Foto: Karel Švec, cslh.cz

8. února 2015, 21:15

Adam Bagar

Už před očekávanou bitvou s Američany velmi dobře věděli, že na vysněnou první příčku nedosáhnou, přesto se hokejisté do 18 let chtěli porvat aspoň o druhé místo. A dlouho se jim to dařilo! Nad silným americkým výběrem ještě v polovině utkání vedli, pak se však jejich hra sesypala jako domeček z karet a zámořský velikán tvrdě trestal. Čeští mladíci prohráli 2:6, ale smutnit určitě nemusejí. Vždyť se světovou špičkou sehráli vyrovnaná utkání a v konečném součtu berou pomyslný bronz! "Zaslouženě," ví Jakub Petr.

Jágr Chance liga

Už odpolední souboj Ruska se Švédskem rozhodl o tom, že čeští mladíci budou večer hrát "jen" o druhé místo. Sborná totiž zapsala čtvrtou výhru a suverénně turnaj ovládla. To čeští mladíci se rvali jako lvi proti Američanům, kteří měli od prvních minut herně navrch. Ovšem jejich velká převaha ke gólům dlouho nevedla. Naopak zpočátku nadšeně hrající český tým se dostal do vedení zásluhou třineckého Lukáše Jaška.

"Chtěli jsme na Američany narazit až v posledním utkání na turnaji. Moc dobře jsme věděli o únavě, ale nečekali jsme, že budeme hrát tolik vyrovnaných zápasů a prodloužení," hlásí trenér Jakub Petr, který i ve druhé části hry sledoval americkou převahu. Ale česká obrana v čele s výborně chytajícím Alešem Stezkou stále odolávala. Až těsně po polovině zápasu se zámořský výběr poprvé radoval. A hned několikrát.

V rozmezí pouhých 163 sekund totiž Američané udeřili třikrát a dostali se do laufu. Čechům nepomohl ani oddechový čas a ačkoli na startu třetího dějství ještě snížil na rozdíl jediného gólu pardubický talent Michael Špaček, obrat se nekonal. Favorit si poslední dějství skvěle pohlídal a přidal další tři branky. "Musím uznat, že soupeř dominoval, nestačili jsme silově i fyzicky," uvědomuje si kouč reprezentační osmnáctky.

Jeho svěřenci přitom dlouho plnili stanovenou taktiku do puntíku. "Kluci dodržovali systém, jenže když budeme prohrávat osobní souboje, tak se každý systém časem zhroutí. Trošku mi to připomínalo finálové utkání z posledního mistrovství světa či finále Memoriálu Ivana Hlinky. Američané jsou prostě fyzicky i silově někde jinde a zápasy proti nim jsou nesmírně těžké," přiznává Jakub Petr, který je jinak spokojený.

Vždyť čeští mladíci urvali na kvalitně obsazeném turnaji třetí místo. "Zaslouženě. Dokázali jsme si, že dokážeme hrát s týmy ze světové špičky. Když pominu polovinu utkání s USA, tak jsme spokojeni," pokyvuje uznávaný trenér osmnáctky, která se už v dubnu představí na světovém šampionátu ve Švýcarsku. A v Kravařích či Porubě jasně ukázala, že se s ní musí i letos rozhodně počítat jako s adeptem na jednu z placek.

Výsledek čtvrtého utkání osmnáctky na Turnaji pěti:

ČESKÁ REPUBLIKA "18" – USA "18" 2:6 (1:0, 0:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 16. Jašek (Suchý, Doudera), 41. Špaček (Svoboda, Dufek) – 33. Matthews (Tkachuk, Roslovic), 35. Matthews (Roslovic), 35. Bracco (Roslovic), 48. Matthews (Fitzgerald), 54. Ruggiero (Masonius, Terry), 59. Tkachuk (Fitzgerald).
Rozhodčí: Hradil, Mikula – Gebauer, Lederer.
Vyloučení: 1:4.
Využití: 1:0. 
Střely na branku: 21:36.
Diváci: 1850 (vyprodáno).
Nejlepší hráči: Libor Hájek – Auston Matthews.
Česká republika "18": Stezka – Weinhold, Hájek, Adámek, Budík, Hronek, L. Doudera, Šnajnar, Kalina – Suchý, D. Kaše, Jašek – Koblížek, Špaček, Dufek – Svoboda, Dvořák, Anděl – Lis, Furch, Procházka.
USA "18": Opilka – Masionius, McAvoy – Jones, Boka – Ruggiero, Fitzgerald – Evers, Gabriele – Tkachuk, Matthews, Roslovic – Greenway, White, Bracco – Warren, Kunin, Thompson – Floodstrans, Terry, Fischer.

Další utkání posledního hracího dne:

RUSKO "18" – ŠVÉDSKO "18" 5:1 (2:0, 2:1, 1:0) 

Branky a nahrávky: 10. Žukenov (Kaprizov), 14. Sokolov (Sergačjov), 30. Bannikov (Žukenov), 33. Vorobjov (Michail), 42. Sokolov (Sergačjov) – 28. Dahlén (Lööke, Carlsson).
Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Hlavatý, Svoboda. 
Vyloučení: 4:5, navíc Ivanjuženkov (Rusko) 10 minut.
Využití: 2:0. 
Střely na branku: 34:31.
Diváci: 530.
Nejlepší hráči: Kirill Kaprizov – Lucas Carlsson.

Konečná tabulka turnaje:

1. Rusko 10 bodů (18:10)
2. USA 9 bodů (20:12)
3. Česká republika 6 bodů (13:15)
4. Švédsko 5 bodů (12:16)
5. Finsko 0 bodů (11:21)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz