Junioři poznávají luxus legendárních Canadiens. Šmíd večeřel u Plekance

(MONTREAL, od našeho zpravodaje) Tradice, kvalita, značka. A také jedinečná historie. Tohle všechno si člověk uvědomí, jakmile vstoupí do chrámu slavných Canadiens. V hale Bell Centre je jeden z nejslavnějších hokejových klubů planety doma od chvíle, kdy došlo na stěhování z legendární arény Fórum. Mohutné hlediště s prudkými stěnami, odkud je skvěle vidět na hrací plochu. Po stěnách fotografie legend, všude připomínky unikátních úspěchů. "Je to neskutečné. Bylo by hezké, kdybychom něco podobného měli i u nás. Ale zatím to asi úplně nejde," povídá Zdeněk Šmíd.

partneři českého hokeje

Hospodář hokejového svazu, jenž u dvacítky pečuje o hráče společně s boleslavským bardem Oldřichem Kopeckým, viděl spoustu hokejových arén. Z podmínek v Montrealu je nadšený. "Klukům z týmu jsem říkal, že před dvěma lety na šampionátu v Torontu nebylo zázemí úplně ideální. Pořád se stěhovala kabina, z tréninkové haly na zápas do té hlavní a zase zpátky. Tady je to tak, že se kluci obléknou do výstroje v Bell Centru, autobusem přejedou do tréninkového centra, načež se zase vracejí," konstatuje.

Kabinu jsme vybírali třetí, po Finech a Švédech, hlásí Černý

Češi si v Montrealu nemají na co stěžovat. "Všechno běží podle plánu. Pokud se najde nějaký problém, místní jsou komunikativní, rychle to vyřeší. Hotel i zázemí v hale máme na vysoké úrovni. Jediný zádrhel se snad týkal signálu pro našeho videokouče Michala Rejzka, ale už je to v pohodě," připomíná Otakar Černý. Manažer české výpravy velí týmu už od 12. prosince, kdy evropská část odletěla z Prahy na kemp do městečka Blainville. Během turnaje je Černý navíc supervizorem jiných vybraných utkání, v úterý kupříkladu dohlížel na duel Finů s Dány. Takže se nenudí.

Aby všechno klapalo, patřičně se dopředu chystal. Například při výběru kabiny v Bell Centru. "Máme dvě, velké a prostorné. Leží kousek od mixzóny pro rozhovory s médii, naopak trošku dál je odtud k ledu. Ale to jsme věděli dopředu," hlásí. Šatny volil jako třetí v pořadí. "Pokaždé to probíhá podle umístění na předchozím mistrovství světa. První šli Finové, druzí Švédové a pak my. Když jsem šatnu vybíral, ta naše ještě nebyla hotová. Jsme s ní spokojeni," potvrzuje.

Ve středu si čeští hokejisté konečně užili trochy volna, odpoledne věnovali odpočinku, procházkám po městě nebo posezení u kávy. Počasí k tomu vybízelo. Zatímco na Štědrý den sněžilo a pak mrzlo, před dalším avizovaným atakem teplot hluboko pod nulou olizovaly Montreal příjemné sluneční paprsky. Reprezentanti dosud byli v pořádném kalupu, dobít baterky se určitě hodilo. "Zatím jsme na nic podobného prostor neměli. Do Montrealu jsme přijeli v noci na 24. prosince, během Štědrého dne probíhalo fasování a spousta organizačních věcí. Blázinec. A šli jsme v podstatě hrát," dodává Černý.

Hamrlík na tréninku juniorů: S Finy se mi kluci líbili. Mají šanci

Někteří hokejisté mají v dějišti šampionátu své nejbližší. Moc jich však není. "Myslím, že to platí tak u pěti hráčů, takže se vstupenkami problém není," usměje se manažer, jenž v minulosti dlouho válel nejvyšší soutěž za Kladno. Černý se roky zná s Tomášem Plekancem, stejné to má i Zdeněk Šmíd. Hvězda místních Canadiens se za kamarády zastavila na tréninku, Plekanec z hlediště sledoval také úvodní duel proti Finsku. "Na trénink dorazil i s dětmi. Chvilku jsme si popovídali, ale mají hodně náročný program, takže nakonec sešlo ze setkání s našimi hráči. Pleky musel odjet domů, teď jsou na tripu, vracet by se měli až na Silvestra," informuje Černý.

Středeční trénink v komplexu Canadiens sledoval pro změnu Roman Hamrlík. "Přišel jsem se podívat, člověk si pokaždé rád zavzpomíná na časy, kdy sám za nároďák hrával. Kluci se mi v prvních zápasech líbili, s Finy hráli lépe. Myslím, že mají šanci," hlásí olympijský vítěz z Nagana, který v Montrealu trvale žije. "Do Čech jezdím jednou dvakrát ročně, mojí prioritou je teď rodina. Mám malou dceru, chci být hlavně s ní. Cestování jsme si během kariéry užil dostatečně," usměje se.

Zázemí Canadiens? Něco úžasného, říká Šmíd po exkurzi s Plekancem

Hamrlík se krátce pozdravil s někdejším spoluhráčem Jiřím Dopitou, Tomáš Plekanec zase nejvíc času strávil se Zdeňkem Šmídem. Oba toho hodně prožili v národním týmu, o juniorském šampionátu spolu mluvili už v září na Světovém poháru. "Pleky říkal, že to bude velká událost. A měl pravdu," povídá Šmíd. Jelikož měl povinnosti u národního mužstva dospělých, směr Kanada vyrazil 23. prosince. "Přiletěl jsem v pátek, Pleky pak přijel po zápase na hotel. A druhý den mě pozval na večeři k sobě domů. Snažil se uvařit, což se mu celkem povedlo. Snad jen pivo měl malinko teplé a červené víno nalil do fajnové láhve z krabice," směje se. "Né, bylo to moc příjemné. Tomáš je super kluk. A dvacítce pochopitelně fandí. Má toho hodně, ovšem než odjel s týmem na trip, přišel na náš první zápas."

Plekanec také českým kustodům ukázal, jakým zázemím disponují Montreal Canadiens. "S Oldou Kopeckým nás vzal do kabiny. Olda to chtěl vidět, já měl tuhle možnost už před dvěma lety. Něco úžasného! Pak jsme s Plekym jeli do tréninkového centra, a musím říci, že tam je zázemí snad ještě hezčí než v Bell Centru. Na člověka všude dýchne historie, vidíte vlajky nad ledem, fotky osobností na stěnách. Každý si uvědomí, jak slavným klubem Canadiens jsou. Atmosféra kolem hokeje tady a v celé Kanadě tomu odpovídá. Kéž bychom se něčeho podobného jednou dočkali i doma," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz