Junioři ve Švédsku: Štancl za podpisem, Badinka na draft. Řádil i Bartovič

Adrien Bartovič | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Stále větší počet českých nadějí proudí v posledních letech do zahraničí. V posezonním miniseriálu se podíváme na jejich výkony v elitních evropských zemích – nejprve ve Švédsku.

Mezi švédskou seniorskou elitu prorazili dva mladíci. V případě Jakuba Štancla je výraz „prorazili“ ještě příliš silný, neboť slávistický odchovanec odehrál v SHL ještě o zápas méně než v předešlé sezoně – sedm. I v nich stihl jednou skórovat (a přidal tři asistence ve dvou startech v Lize mistrů), jinak trávil čas v juniorce Växjö.

O prestiži a kvalitě švédské mládežnické scény nicméně svědčí, že i tak Štancl podepsal na začátku června nováčkovskou smlouvu se St. Louis.

Naopak až překvapivě zaujal mezi dospělými zadák Dominik Badinka. Po minulém ročníku vyměnil severské země a ukázalo se to jako správný krok: V juniorce Malmö už měl jen 17 zápasů, zatímco v áčku třiatřicet! Stačil jednou skórovat a tři góly připravit. Hodně tak zvýšil hodnotu svých akcií před draftem, kde se nakonec vyšrouboval do elitní čtyřicítky.

V juniorské soutěži se nejlépe vedlo Sebastiánu Redlichovi, jenž atakoval průměr bodu na utkání (39 / 17+18). Nyní se vrací domů do Kladna, odkud se před třemi lety vydal na zkušenou.

Redlichovi v Södërtälje sekundoval Jan Gaspar (8+22). Brankoviště hájil v deseti utkáních Adam Ševčík (87,2 %), jenž do Švédska odešel v sezoně 2018/19 z Pardubic. Letos si dokonce vyzkoušel i norskou třetí mužskou ligu v Tromsö.

Ke zmiňovanému Malmö se ještě vrátíme. Celý ročník zde odehrálo Dominikovo dvojče, útočník Daniel Badinka (48 / 7+5), dres týmu oblékal i exlitvínovský Adam Šikl (25 / 5+10) a včetně bojů o záchranu dostal patnáct šancí také Adrien Bartovič z ročníku 2007.

Šlo o odměnu za skvělé výkony v kategorii U18 (26 / 22+24). A nebyla jediná, v lednu zamířil na dvouzápasovou zkoušku mezi muže v Trenčíně, rodném městě otce Milana. Forvard s českým i slovenským občanstvím se v létě pokusí ukázat světu svůj potenciál na Hlinka Gretzky Cupu.

Mezi staršími v juniorce Linköpingu už hrál napevno účastník MS osmnáctek Oskar Lisler (35 / 10+7). Pro obránce Adama Hamrlu (39 / 3+12) byla premiérová sezona ve Švédsku i tou zatím poslední, ohlásil totiž návrat do Zlína.

Třikrát se za jeho zády objevil v brance Mory Břetislav Vystrčil (90,5 %), jinak jednička dorostenců (89,5 %, resp 86,9 % v nadstavbě). Bývalý gólman Mladé Boleslavi přesvědčil o svém pokroku v závěru sezony reprezentační osmnáctky a velmi povedeným záskokem na mistrovství v duelu proti Kanadě.

Z mladíků pravidelně nastupujících v juniorce zbývá zmínit obránce Tomáše Žižku (33 / 3+8), jenž zamířil do Västeras krátce po startu ročníku z kanadské WHL, a mladšího Adama Martina Hlinského (30 / 2+2) z Jönköpingu, kapitána národního týmu U18. Ve Västeras se na sedm utkání ještě objevil českým fanouškům neznámý František Brož (1+1).

Švédská soutěž do osmnácti let už má specifický formát, kdy necelá padesátka týmů začíná ve čtyřech regionálních skupinách a prvních dvacet pak postoupí do národní nadstavby. Kromě Vystrčila byl u tohoto postupu také útočník Daniel Florýk z Leksandu (32 / 17+14).

Do staršího dorostu HV71 nahlížel talent ročníku 2008 Václav Nedorost, jenž z Českých Budějovic odešel na sever po stříbrné mládežnické olympiádě.

Spousta dalších českých vlaječek se pak objevila v týmech, které postup neurvaly. Bodově na tom byl suverénně nejlépe zmiňovaný Bartovič, velká kolonie jinak vznikla ve Flemingsbergu.

Za osmnáctku tam hrálo devět Čechů, mezi nimiž si dobře vedli Filip Svoboda (42 / 19+14) a Dominik Kučera (39 / 14+13). Druhý jmenovaný se podle serveru eliteprospects.com vrací do pardubické juniorky.

Čtyři krajánci hráli za dorost Lidingö, vidět byl exsparťan Daniel Jakab (39 / 12+14). Z hráčů mladší kategorie dostali starty v osmnáctce exvítkovický Vítězslav Glos a extřinecký Oliver Andrle.

Statistiky čerpáme z webu eliteprospects.com.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz