Juniorský titul dobyl Chomutov. Dokázali jsme, že umíme pracovat, hřeje Jaroslava Becka

31. března 2012, 7:29

Libor Kult

Netypicky pouze jediné střetnutí rozhodlo o vítězi Noen extraligy juniorů a majiteli mistrovského titulu pro sezony 2011/2012. Z rukou prezidenta Českého svazu ledního hokeje Tomáše Krále a trenéra reprezentační osmnáctky Jiřího Vebra jej převzali mladíci Chomutova, kteří na svém ledě před téměř dvěma a půl tisíci diváky zdolali brněnskou Kometu. „Půl zápasu to s námi nevypadalo dobře, byli jsme dole – pod vodou,“ ohlíží se za finálovým kláním trenér Jaroslav Beck (na snímku), který mužstvo převzal v říjnu 2010 v sestupovém ohrožení. „Rozhodly vzepětí vůle a mobilizace všech sil, kterých jsme měli asi o maličko víc, protože Kometa absolvovala víc utkání,“ doplňuje ještě šéf vítězného realizačního týmu zřejmě s odkazem na fakt, že Jihomoravané absolvovali ještě předkolo play off.

Chance liga na Hokejka TV

Zkušený odborník nezastírá, že si historický úspěch chomutovského mládežnického hokeje užívá plnými doušky a to hned z několika důvodů. „Krátce po zápase přišla obrovská úleva, pocit štěstí a zadostiučinění, že se nám povedlo dosáhnout na titul, i když se nám moc nevěřilo,“ přibližuje.

„V minulé sezoně to totiž se základem tohoto i dorosteneckého týmu nevypadalo moc dobře. O to příjemnější ten úspěch je,“ pokračuje Jaroslav Beck. „Poděkování patří hráčům i mé rodině, která mě podporovala, přestože jsem daleko od ní. Zapomenout nesmím ani na mého asistenta Petra Martínka, který byl obrovskou oporou mně i klukům. Myslím, že v něm má Chomutov zaděláno na výborného trenéra,“ chválí svého spolupracovníka.

Trenér, který v minulosti vedl i několik seniorských týmů především ve druhé lize, bere zisk titulu i jako důkaz toho, že organizace Pirátů umí na mládežnickém poli dobře pracovat. „Zisk statutu akademie nás donutil ještě víc makat. Ve spolupráci s managementem celého klubu i vedením mládeže nebo trenéry na svazu jsme se chtěli prezentovat co nejlepší prací a nejlepšími možnými výkony, protože se nám moc nevěřilo,“ vysvětluje.

„Ozývaly se hlasy, že si Chomutov akademii koupil. Podobné řeči mě ale dokázaly jen zdravě naštvat,“ vypráví zaníceně. „Myslím, že sezona ukázala, že dokážeme dobře pracovat. My jsme vyhráli titul, mladší dorost je na závěrečném turnaji o mistra. Starší dorost měl vynikající sezonu, ale v play off mu chybělo i trochu štěstí,“ shrnuje výsledky tří nejvyšších kategorií.

Velká krize nás potkala v domácím utkání se Spartou, vypadalo to, že nám dochází síly

Jaroslav Beck v jednom z rozhovorů v průběhu sezony prozradil, že zisk titulu s Chomutovem by pro něj představoval splněný sen, po němž by mohl začít přemýšlet o důchodu. Možná ani on sám před vánočními svátky netušil, jak brzy se jeho přání splní. Titul jeho svěřenci dobyli. Jak to tedy vypadá s důchodem?

„Pokukoval jsem po něm, ale jak jsem četl zprávy v novinách, moc to nevypadá,“ směje se dobře naložený bývalý člen realizačního týmu reprezentační osmnáctky, s níž absolvoval i mistrovství světa. Velký úspěch mu vliv do žil další elán a odhodlání.

„Člověka to nabudí, to je jasné,“ přitakává. „Já to vnímám i z jiné roviny. Řada lidí v českém hokeji mě už do důchodu opravdu posílala, protože nevěřili, že můžu juniorskému hokeji ještě něco dát. Podobné soudy nemám rád, když ti lidé dotyčného pořádně neznají a neví, kde čerpá poznatky,“ ohrazuje se na dálku. „Já mám spoustu přátel v zámoří i Evropě, od nichž získávám cenné informace, protože jsem tam jezdil na stáže,“ vzkazuje.

Jeho tým prošel vyřazovacími boji bez jediného zaváhání. Ve čtvrtfinále i semifinále proti pražským „S“ dokonce v každé sérii na dvě vítězství alespoň jednou udržel čisté konto. Přesto kouč nových mistrů připouští, že mužstvo si prošlo chvílemi, kdy se ocitlo na hraně porážky.

„Potkala nás obrovská krize v domácím utkání se Spartou, kdy jsme tahali za kratší konec,“ vrací se ke druhé bitvě mezi nejlepší čtveřicí ročníku. „Zdálo se, že nám dochází síly a Sparta bude mít navrch. Dostali jsme se zpět velkou vůlí a nakonec jsme duel zvládli,“ připomíná vítěznou trefu v čase 59:13, která znamenala postup do finále.

Je brutální a kruté, že se jeden z finalistů nedočká odměny v podobě domácího zápasu

V tuto chvíli už lze jen spekulovat, jak by finále dopadlo, kdy se hrálo podobně jako v předešlých kolech play off na dvě vítězství s tím, že se začínalo na ledě hůře postaveného celku po základní části. Dopředu bylo známo, že o titulu rozhodne jediné střetnutí.

„Trochu mi to nejde dohromady s prohlášením, že chceme dostat juniorský hokej po sportovní i společenské stránce nahoru,“ podivuje se Jaroslav Beck. „Podle mého je brutální a kruté, aby se jeden z finalistů nedočkal odměny v podobě domácího utkání. To nepovažuji za správné,“ dodává ještě při vědomí, že Kometa vyřadila v semifinále vítěze základní části z Litvínova díky výhře na jeho ledě.

Pro šedesátiletého kouče mělo finále i pikantní příchuť, neboť v moravské metropoli několik let působil ve dvou tamních klubech. Ve druhé lize vedl Techniku, na starosti měl i juniory Komety. „To bylo dva roky před Technikou. Vytahovali jsme se z posledního místa, což byla obrovská dřina. Od té doby všechny v Brně znám,“ vzpomíná. „Musím přiznat, že je to zvláštní pocit asi jako pro Honzu Strmeně,“ jmenuje brankářskou jedničku, která ještě v minulém ročníku chytala právě za Kometu.

Stočí-li se řeč na jednotlivce, volí trenér vítězné party slova velmi pozvolna. Je znát, že nechce nikoho příliš vyzdvihovat. „Jednalo se o práci celého kolektivu, i když se v závěru základní části a play off vyprofilovaly některé osobnosti,“ reaguje.

Po chvilce však přece jen některá jména vyřkne. „Zmínil bych brankáře Strmeně, obránce Bartejse s Opalkem a celou první formaci Hanták-Hrabák-Deveri plus Račuka,“ uvádí ony osobnosti. „Ale znovu bych chtěl zopakovat, že jsme byli týmem bez hvězd, jehož členové mají potenciál a myslím, že o místo v seniorském hokeji si řeknou,“ prorokuje.

V play off vypomohli mužstvu i hráči, kteří se mezi dospělými pohybovali pravidelně celou sezonu. Obránce Jan Rutta s útočníkem Jaroslavem Hafenrichterem nastupovali za Piráty Chomutov, forvard Roman Chlouba hájil barvy Kadaně. „Vnesli do kabiny i hry přehled a klid. V kritických momentech prokázali zkušenosti a jistotu, což ostatní kluky uklidňovalo,“ oceňuje Jaroslav Beck jejich přínos.

Kam on sám zařadí prvenství v nejstarší mládežnické kategorii? „Stavím titul na stejnou úroveň jako mládežnické úspěchy v Olomouci v devadesátých letech minulého století nebo druhé místo s nováčkem soutěže z Prostějova v roce 2004,“ připomíná sezonu, v níž hanácký klub nestačil ve finále na Kladno.

Byť od velkého úspěchu neutekl ještě ani jeden den, těžko se bránit myšlenkám na obhajobu titulu. „Ta bude nesmírně těžká, i když potenciál tu vidím. Prostor by měli dostat kluci z nižších kategorií, kteří mají standardní kvalitu, již dokázali ve starším dorostu, jemuž se sezona taky povedla, přestože v play off neměl úplně štěstí. Záležet bude, jak si tým sedne. Vždycky jde o velkou alchymii,“ uzavírá Jaroslav Beck.

Mistrovská sestava Chomutova z play off Noen extraligy juniorů:

Jan Strmeň – Tomáš Bartejs, Filip Čížek, Daniel Kolář, Patrik Kopáč, Karol Korim, Daniel Opalek, Ondřej Pozděna, Jan Rutta – Danko Deveri, Jiří Fronk, Jaroslav Hafenrichter, Jan Hammerbauer, Filip Hanták, Darek Hejcman, Radek Hrabák, Roman Chlouba, David Klouček, Pavel Komma, Daniel Lehnert, Jakub Novák, Lukáš Novák, Filip Ondráček, Marek Račuk.

Výsledky juniorů Chomutova v play off Noen extraligy:

Čtvrtfinále:

HC Slavia Praha – Piráti Chomutov 1:2 (Klouček, J. Novák)
Piráti Chomutov – HC Slavia Praha 1:0 (J. Novák)

Semifinále:

HC Sparta Praha – Piráti Chomutov 0:3 (Hafenrichter, Hanták, L. Novák)
Piráti Chomutov – HC Sparta Praha 5:3 (Hafenrichter 2, Račuk, Hanták, Hrabák)

Finále:

Piráti Chomutov – HC Kometa Brno 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky:
35. Deveri, 45. Kopáč, 60. Račuk – 4. J. Káňa.

Foto:  Jan Pidrman

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz