Kam to dotáhli mládežničtí mistři? Kašík či Zámorský aneb junioři Zlína 2010

Foto: Hokejová ročenka 2010

V letošní sezoně bohužel žádná z českých soutěží nepoznala svého mistra. A protože do startu té následující zbývá ještě hodně času, ve speciálním seriálu se postupně ohlédneme za všemi domácími mládežnickými šampiony poslední dekády. K jakým kariérám se jednotliví hráči odrazili? Začínáme v roce 2010 u juniorů Zlína!

Ševcům v těch letech nepochybně rostla slibná generace. Vždyť Zlín vyhrál v sezoně 2006/07 extraligu staršího dorostu a o rok později v ní došel do semifinále. Jenže z klubu potom řada opor odešla a trenér Jiří Šolc postrádal až dvanáct hráčů včetně Michala Jordána, Zdeňka Okála či Antonína Honejska.

Tým sestavený především z ročníků 1990 a 1991, ale silně doplňovaný i mladšími talenty, mířil se svými ambicemi do nejlepší šestky. Ovšem na takový úspěch snad ani nepomýšlel. Do play off nicméně vstupoval z druhého místa, což naznačilo jeho potenciál.

V sériích hraných na dvě vítězná utkání se pokaždé dost nadřel. Havířov, Karlovy Vary i Spartu přetlačil až v rozhodujícím třetím duelu, kdy vždy vyhrál o gól a nad Energií dokonce až v nájezdech. Se Spartou musel otáčet nepříznivý vývoj série po úvodním debaklu 3:9 v Holešovicích.

Až finále zvládli zlínští junioři rychlejší cestou. Ze Slavie si přivezli vítězství 2:1 a doma jim premiérový mistrovský titul vystřelil za stavu 3:3 v prodloužení Jakub Šlahař.

„Celé play off chytal výborně Libor Kašík. Obranu jsme měli postavenou na kvalitních becích Matějíčkovi, Řezníčkovi, Zámorském, Valentovi. V útoku pomohl Finsterle, jenž už sehrál 13 utkání za áčko, v play off se rozstřílel Vodný, k oporám patřil Jakub Šlahař, který se v zimě vrátil z Ameriky,“ líčil tehdy trenér Šolc.

Zlínští junioři slaví mistrovský titul. Rozhodlo srdíčko, vůle i štěstí, tvrdí trenér Šolc »

„Odhaduji, že tak pět až šest hráčů z tohoto mužstva může bojovat o extraligu dospělých. Záleží jen na nich. Ale předpoklady mají,“ tvrdil. A v tomto odhadu se mýlil z té správné stránky – mohl totiž být ještě smělejší.

Foto: Hokejová ročenka 2010

Brankáři

Libor Kašík
Brankářská stálice Zlína až do dnešních dnů! Kašík vychytal juniorský titul den před osmnáctými narozeninami, v základní části i v play off tehdy vládl statistikám extraligy. O čtyři roky později už dovedl k titulu i A-tým, a to ve své první kompletní seniorské sezoně.

Kevin Rozum
Odchytal jen 22 minut při debaklu 3:9 na Spartě. Povedla se mu velká kuriozita – juniorský titul slavil dřív než ten ve starším dorostu o rok později, kde už měl zásluhy mnohem větší. V seniorech pomohl k postupu z druhé ligy Prostějovu.

Petr Zavadil
Za mladším Kašíkem dostal příležitost v 11 utkáních. Později strávil dva roky ve třetí francouzské lize a další rovněž v Hodoníně a Šumperku, ale nejzářivější chvílí pro něj byly tři extraligové starty za Zlín na konci ročníku 2015/16.

Obránci

Marek Haloda
Produktivní obránce tehdy nakoukl z mladší kategorie do juniorky na 18 zápasů. Od začátku dospělé kariéry je zcela věrný druhé lize, kde vystřídal Přerov, Vsetín, Nový Jičín, Hodonín a Šumperk. Že by si teď s Draky poprvé v životě zkusil vyšší soutěž?

Radek Hampl
Další starší dorostenec v mistrovském kádru. Za zlínskou juniorku hrál ještě rok, pak zamířil do Prahy, kde skončil na Hvězdě.

Oldřich Horák
Pravidelný mládežnický reprezentant střídal tým v mistrovské sezoně s áčkem Vsetína, přes Hradec a Olomouc se pak odrazil k necelým dvěma stovkám startů v extralize a zlatu 2014 i stříbru 2013. Loni vyzkoušel francouzské Bordeaux, letos se spokojil s Hodonínem.

Michael Janota
Druhý a poslední hráč, který ještě v dalším ročníku získal titul se starším dorostem. I on později zakotvil ve druhé lize a byl dokonce u dvou postupů do první – s Přerovem (2015) i Porubou (2018).

Martin Matějíček
Nejproduktivnější zadák kádru hrál už od nadcházející sezony extraligu, nechyběl u dvou zmiňovaných medailí a se Zlínem se rozloučil teprve v roce 2018. Porubu a Jihlavu potom vyměnil za francouzské Nice.

Foto: hokej.zlin.cz

Jakub Musil
Pro účastníka Memoriálu Ivana Hlinky 2008 bylo juniorské zlato vrcholem, přes Přerov a Valašské Meziříčí vedly Musilovy kroky do Brumova-Bylnice v krajské soutěži.

Dalibor Řezníček
Podobný případ s Matějíčkem, až na to, že Beranům zůstal věrný dodnes. V roce 2016 si ale nakrátko odskočil do Znojma v rakouské EBEL. Rok po juniorském titulu si zahrál na šampionátu dvacítek.

Zdeněk Sadil
Bitvy o záchranu s juniorkou Vsetína vyměnil za mnohem příjemnější záležitost. Mezi seniory ale odehrál jen dvacítku utkání ve druhé lize.

Tomáš Valenta
Stejně jako Kašík, Zámorský a Holík zamířil hned po oslavách na mistrovství světa do 18 let. V profesionální kariéře pak střídal Zlín se Zvolenem, Havířovem či Olomoucí, kde působí nyní. K titulu PSG v roce 2014 pomohl jen v základní části.

Tomáš Vodák
Podobně jako jiní to nedotáhl dál než do druhé ligy, tu hrál za Vsetín už v juniorské mistrovské sezoně.

Lukáš Zábojník
V juniorce Zlína strávil celkem čtyři roky a postupně se vypracoval mezi nejproduktivnější beky celé soutěže. Na víc než druhou ligu s krátkým slovenským intermezzem mu to však rovněž nestačilo.

Petr Zámorský
No, defenziva byla dnešním pohledem věru nadějná! Zámorský to z ní dotáhl nejdál – až na tři seniorské šampionáty, do zámořské AHL i Švédska a Finska. V mistrovské sezoně áčka 2013/14 byl vyhlášen nejlepším obráncem extraligy, teď ho čeká třetí sezona v Hradci Králové.

Foto: Ronald Hansel, mountfieldhk.cz

Útočníci

Matěj Blinka
V mládeži vyzkoušel i další moravskoslezské kluby, nejhezčí vzpomínku má však ze Zlína. Přes Šumperk se pak vrátil do rodného Přerova, s nímž v roce 2015 postoupil do první ligy. Po dvou letech ve Francii hrál za Havlíčkův Brod.

Michal Čech
K titulu přispěl pouze 17 starty v základní části, potom se v evidovaných soutěžích objevil až po několika letech v Uherském Brodě. A při studiu nastupoval za tým zlínské univerzity v evropské lize.

Lukáš Finsterle
Z tehdejšího výběru měl nejblíž do áčka, za nějž odehrál třináct zápasů a další přidal v následujících dvou sezonách. Od té doby ho poznali fanoušci v několika moravských klubech, ale také ve Znojmě, na Slovensku, krátce v Německu i Rakousku. Po návratu domů postoupil do první ligy ve dvou po sobě jdoucích sezonách – se Vsetínem i Porubou.

Tomáš Fořt
Svou kariéru po titulu rozjížděl velmi pozvolně, ze zlínského A-týmu vždy vyrážel na hostování do první ligy. Až v Olomouci se vypracoval ve stabilně extraligového hokejistu a po návratu k Beranům ho skvostná sezona 2018/19 katapultovala do reprezentace.

Jiří Goiš
Už tehdy mu mládežnická soutěž byla malá a v listopadu se napevno přestěhoval do druholigového Přerova. Se Zubry spojil drtivou většinu následující kariéry, nechyběl u postupu v roce 2015. Mateřský Zlín mu dopřál dvacítku extraligových startů.

Petr Holík
I jako starší dorostenec jasně vládl týmovým statistikám v dlouhodobé části s rovnými 60 body. V play off však nedal ani gól! Od další sezony se už usídlil v extralize, k titulu 2014 přidal za čtyři roky další, tentokrát s Kometou. Z Česka vytáhl paty jen na 10 utkání KHL, reprezentuje skoro každý rok, ale na MS od mládežnických let jen vzpomíná.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Josef Křemeček
Play off ho zastihlo v dobré formě, zapsal osm bodů, nicméně do velkého hokeje se neprobojoval. Vrcholem byla druhá liga v Uherském Hradišti a stejně jako u Čecha také EUHL.

Tadeáš Kundera
Podobný případ. Za zlínskou juniorku hrál ještě tři roky, pak končil ve Valašském Meziříčí.

Marek Pospíšil
Ani Pospíšilova kariéra se dál nerozvíjela. Skončila v krajské soutěži.

Emil Romig
Dost zajímavá zahraniční stopa! Rakouský forvard zamířil do Zlína v šestnácti letech a odrazil se tam do zámoří. Přes USHL a NAHL putoval na univerzitu, ale po roce na druhé farmě Colorada v ECHL zamířil domů. V Dornbirnu si letos vybojoval první starty za reprezentační A-tým, v mládeži byl na čtyřech mistrovstvích.

Marek Sedlář
Zase zpátky do moravského „bezpečí“ – Sedlář z něj nevytáhl paty. Po titulu strávil dva roky v olomoucké juniorce a dalších pět sezon patřil mezi stálice Poruby.

Jakub Šlahař
Zásadní posila v cestě na vrchol! Šlahař začal ročník v QMJHL, ale po půlsezoně se vrátil domů, kde sbíral víc než bod na zápas. Přes Olomouc se pak dostal do áčka, nicméně po stříbru 2013 zase brousil první ligu v Havířově, Prostějově či Přerově. Až předloni si ho Zlín vytáhl zpět.

Foto: hokej.zlin.cz

Martin Šoula
Juniorskou produktivitu si dál nepřenesl, mezi dospělými brousil jen dvě sezony na druholigových kluzištích v Uherském Hradišti a Valašském Meziříčí.

Jakub Surovčík
Semifinálovou sérii vynechal, aby se vrátil na druhý, tedy poslední finálový zápas. A tím i jeho hokejové záznamy končí.

Petr Vaněk
Po titulu hrál jen Ligu juniorů v Přerově, kde se postupně probojoval do A-týmu. Výrazněji se ale chytnul až později v evropské univerzitní soutěži, kterou hrál za Gladiators Trenčín: V sezoně 2015/16 byl jmenován do all-star týmu ligy.

Michal Vodný
Střelecká kometa vyřazovacích bojů. V dlouhodobé fázi dal Vodný jedenáct gólů, v play off devět, tedy nejvíc ze všech! Dalšího zářivého okamžiku se dočkal za čtyři roky, kdy s Olomoucí postoupil do extraligy. Poslední sezony už ale trávil v Třebíči a jednu ve Znojmě (tedy EBEL), letos už ho zase krátce využívala Mora.

Trenéři: Jiří Šolc, Zdeněk Albrecht a Zdeněk Trnavský.

Poznámka: Uvádíme pouze hráče, kteří nastoupili v play off, nebo odehráli v základní části alespoň 10 zápasů. Do tohoto počtu se nevešli brankáři Marek Dohnal a Martin Svoboda, obránce Tomáš Bokroš a útočník Milan Merta.

Foto: hokej.zlin.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz