Kanada po 41 letech konečně obdrží medaile

1. května 2005, 3:02

Peter Adler, Edmonton

(EDMONTON, od našeho zpravodaje) Dost to trvalo, ale Kanada konečně dostane bronzové medaile, které si vybojovala na mistrovství světa v roce 1964. Rozhodlo o tom vedení Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Medaile už jsou vyrobený, zbývá jen domluvit, kdy a kde k předáních cenných kovů dojde.

Nový fanshop

Jak řekl kanadský člen rady IIHF Murray Costello, dodnes se neví, kdo a jak před těmi 41 roky rozhodl, že Kanada si medaile nezaslouží. Ale teď se rada jednomyslně usnesla, že původní rozhodnutí nebylo spravedlivé. O co šlo?

V roce 1964 se mistrovství světa (a Evropy) konalo jako součást zimní olympiády. Kanada a tehdejší Československo skončily se stejným počtem bodů. Olympijská pravidla stanovila, že se pořadí určí podle rozdílu vstřelených a obdržených branek během celého turnaje.

Podle tohoto hlediska bylo Československo třetí. Podle pravidel mistrovství světa se ale měly počítat branky pouze z medailových kol, čili od semifinále. Podle toho by byla na světovém šampionátu třetí Kanada, zatímco Československo by si ponechalo olympijský bronz.

Jenže tehdy zuřila doba studené války a ta se přenesla i na led. Ze šestnácti hráčů týmu Davida Bauera je jich naživu ještě patnáct (zemřel pouze Henry Akervall).

Takže pánové Ken Broderick, Seth Martin, Barry McKenzie, Terry O’Malley, Rod Seiling, Gary Begg, Gary Dineen, George Swarbrick, Roger Bourbonnais, Terry Clancy, Brian Conacher, Ray Cadiuex, Paul Conlin, Bob Forhan a Marshall Johnson se mají do měsíce nač těšit.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz