Kanada zlato neobhájí. Nájezdový nervák, Češi půjdou na Švýcary

Foto: Jakub Knap

Už po semifinálových bojích je zřejmé, že na světový trůn v neděli usedne nový panovník. S českým týmem se o celkové prvenství střetnou Švýcaři, kteří po samostatných nájezdech přemohli obhájce z Kanady.

2019, 2021, 2022 a 2023... Ale dál už ne. Ultimátní klání se po pěti letech odehraje bez země, která se označuje za kolébku hokeje. Javorové listy na závěr mistrovství světa čeká pouze partie o bronz.

V semifinále se Švýcary přitom umazaly dvougólové manko, v 58. minutě dohnaly přesilovkové trefy z první třetiny díky kapitánovi Johnu Tavaresovi. Na přelomu základní hrací doby a prodloužení dokonce hrály přesilovku.

Reprezentanti helvétského kříže ale odolali. Absolutorium si zaslouží – stejně jako při poslední účasti ve finále v roce 2018 – gólman Leonardo Genoni. Pokryl dohromady 42 střel, řadu z nich velmi nebezpečných.

Jako bonus zvládl nájezdovou loterii. Švýcarské hloučky v O2 areně rozradostnil vítěznou penaltou Sven Andrighetto, národní tým tedy může zahájit taktickou přípravu na středoevropského soka.

Do karet by mu měl hrát o něco delší odpočinek. Zároveň půjde o odvetu za prohraný duel v rámci skupinové fáze, který také dospěl až do rozstřelu.

KANADA – ŠVÝCARSKO 2:3 po samostatných nájezdech (0:2, 0:1, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 35. Tanev (Zellweger, Dubois), 58. Tavares (Bedard, Power) – 16. Fiala (Loeffel, Andrighetto), 18. Niederreiter (Josi, Fiala), rozh. náj. Andrighetto.
Rozhodčí: Holm (Švédsko), Hribik (Česko) – Lundgren (Švédsko), Špůr (Česko).
Vyloučení: 4:5.
Využití: 1:2.
Střely na branku:
 44:31.
Diváci: 11 159.
Nejlepší hráči: Johna Tavares – Leonardo Genoni.
Kanada: Binnington – Power, Parayko, Byram, Oleksiak, Guhle, Severson, Zellweger – Tanev, McBain, Mercer – McCann, Paul, Guenther – Hagel, Tavares, Dubois – Bunting, Cozens, Mangiapane – Bedard. Trenér: Tourigny.
Švýcarsko: Genoni – Josi, Glauser, Siegenthaler, Kukan, Marti, Loeffel, Jung, Fora – Fiala, Hischier, Niederreiter – Andrighetto, Thürkauf, Bertschy – Herzog, Senteler, Simion – Scherwey, Haas, Ambühl. Trenér: Fischer.

Další program MS 2024

Neděle 26. května:
15:20 Kanada – Švédsko (Praha)
20:20 Česko – Švýcarsko (Praha)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz