<

Kapitán dvacítky Galvas: Škoda, že takovou porci minut nedostává víc kluků

Foto: Karel Švec, Český hokej

13. listopadu 2018, 14:07

Martin Voltr

Na jeho hře je ohromně vidět, jak mu prospívá velká důvěra v extraligové Olomouci. Jakub Galvas se vypracoval v tahouna reprezentační dvacítky, na turnaji v Hodoníně předváděl dominantní výkony. A navrch měl na dresu poprvé v kariéře kapitánské céčko.

Jako kapitán dovedl Galvas domácí tým ke třetímu místu, s čímž nemůže být spokojený. S tím, co Češi na ledě nechali, už mnohem víc. „Škoda, že jsme turnaj nevyhráli, ale myslím, že se nemáme za co stydět,“ přiznal po posledním zápase. Národní tým po dvou skvělých bitvách dostal od Finska možná až příliš krutých sedm gólů.

Finové byli v Hodoníně prostě nejsilnější, souhlasíte?
Ano, docela souhlasím. Přebruslili nás, vlastně ve všech třech zápasech bruslili skvěle. Měli výborný pohyb, a tím si vytvářeli obrovské šance. Bohužel se proti nám dostávali do spousty přečíslení, která jsme nezachytávali. Díky tomu dali víc než polovinu gólů.

Když vás ve druhé třetině roztočili, vypadalo to, že se s tím nedá vůbec nic dělat. A ještě když jste měli daleko střídačku.
Ono je to těžké, když vás drží ve třetině a ještě si sami prostřídají. Je to spíš o té chytrosti, že se stáhneme do boxu a vyčkáme, kdy jim to skočí, a pak po nich jdeme a zkusíme to třeba aspoň dostat do středního pásma, abychom stihli trochu vystřídat. Bohužel se nám to moc nedařilo, ale to je hokej. Byli jsme prostě horší.

„Užil jsem si to a děkuju trenérům, že mi dali důvěru, abych tým vedl.“

Přesto jste se do zápasu sympaticky vrátili a aspoň z části navázali na tu tvář z prvních dvou utkání, že?
Určitě. Řekli jsme si, že nechceme zklamat fanoušky, kteří nás podporovali celou dobu. Myslím, že do závěru jsme dali všechno. Měli jsme nějaké přesilovky, které jsme ale s Ruskem proměňovali, a tentokrát ne, což byla škoda. Bojovali jsme až do konce. Ale ten závěr... Přesilovky pět na tři od Finů byly skvělé, tam nám dali ještě dva góly.

Vy jste využívali klasické přesilovky, ale dvojnásobné vám nešly. A to jste proti Rusům i Finům hráli dokonce šest na tři. Je to námět na další práci?
Určitě se na tom dá pracovat, máme v tom rezervy, které všichni cítíme. Jak říkáte, musíme to zlepšit na tréninku, a od toho se pak můžeme odrazit.

Jaký máte celkově dojem z toho, co jste na turnaji zanechali?
První dva zápasy jsme odehráli velice slušně. Sice jsme od Rusů dostali trochu víc gólů, ale ten hokej byl nahoru – dolů a myslím, že divákům se musel líbit. Nikdy jsme nesložili zbraně a pořád jsme makali, to je všechno, co můžeme pro úspěch udělat. Pak se stane, že něco třeba nezvládneme takticky, ale myslím, že turnaj nebyl z naší strany vůbec špatný.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Ukázali jste po nepovedeném srpnovém turnaji ve Švédsku, že jdete během sezony nahoru?
Myslím, že klukům se to tady povedlo více. Musím jim jenom poděkovat za tu bojovnost a práci, kterou během kempu a turnaje předváděli.

Půjdete do mistrovství světa s větším sebevědomím? Nálada po srpnu byla asi trochu rozpačitá, ale teď jste si ukázali, že se soupeři můžete v klidu hrát.
Jo, samozřejmě je skvělé, že si zkusíme, jak ta výhra chutná. Jak jsme ve Švédsku třikrát prohráli, tak jsme sice nehráli špatně, ale výhru jsme nepoznali. Tady aspoň jeden zápas. Jsem za to rád, jsme sebevědomí, nemáme proč nebýt. Myslím, že když budeme hrát bojovně a s nasazením, tak budeme dělat problémy všem soupeřům.

Jak se vám hrálo s céčkem na dresu?
Bylo to pro mě takové originální. Myslím, že jsem ani nikdy nebyl kapitán. Je to prostě taková větší zodpovědnost za tým. Užil jsem si to a děkuju trenérům, že mi dali důvěru, abych ho vedl.

„Atmosféra byla famózní. Vůbec jsme nečekali, že může přijít tolik lidí, ale je vidět, že v Česku hokej žerou.“

Na ledě byste ale byl tahounem i bez toho céčka.
Většinou se snažím mladším klukům pomoct a říct nějaké postřehy k tomu, o čem si myslím, že by mohlo být lepší. Ale to nám řeknou i trenéři. Cítil jsem teď ale trochu větší roli.

Hodně vám pomáhá, že podobně důležitou roli už máte i v Olomouci. Přes dvacet minut na zápas, o tom si ostatní junioři můžou nechat jenom zdát...
Jo, je skvělé, že mi trenéři dávají takové možnosti. Hraju ve druhé, teď jsem dokonce začínal i v první obraně. Je škoda, že takovou porci minut na ledě nedostává víc kluků, protože by získali zkušenosti a bylo by to pro ně lepší.

Je na některých v reprezentaci znát, že nejsou tak vyhraní?
Řekl bych, že všichni kluci, co byli na turnaji, jsou vyhraní. Ve svých týmech dostávají prostor. Myslím, že i v Chance lize je to pro ně super, můžou si tam vyzkoušet spoustu věcí. Hlavně ať ten kluk hraje.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Jak se vám líbilo před publikem v Hodoníně?
Atmosféra byla famózní. Vůbec jsme nečekali, že může přijít tolik lidí, ale je vidět, že v Česku hokej žerou. Škoda, že jsme turnaj nevyhráli, ale myslím, že se nemáme za co stydět. Lidi byli celou dobu na naší straně, takže jim musím poděkovat.

Už vám teď začne běhat hlavou mistrovství světa v Kanadě?
Abych řekl pravdu, vím, že se to blíží. Ale teď na turnaji jsem na to nechtěl vůbec myslet.

Věříte, že jste trenérům dali v otázce tvorby nominace víc pozitivních než negativních zpráv? Že i někteří „průměrní“ hráči dokázali vystoupit?
Jo, hlavně myslím, že jsme zápasy nevzdávali. I když jsme třeba s Rusy pokaždé o gól prohrávali, vždycky jsme dokázali vyrovnat, až na ten poslední. Trenérům to určitě rozsvítí oči, prostě vidí, že ti hráči chtějí bojovat až do konce a jsou vhodní pro turnaj. Ale samozřejmě záleží na nich, jak se pak budou dál rozhodovat. Tohle je jenom takový impuls.

Ale stejně tak asi musíte souhlasit, že kdybyste měli k dispozici Chytila, Zadinu, Nečase či Kauta, tak by to váš tým zase posunulo o stupeň výš.
Určitě. Všichni čtyři kluci mají obrovské zkušenosti ze zámoří a doufám, že nám aspoň někoho pustí. Záleží, jak se domluví trenéři. Já tomu moc nerozumím, takže bych to nechtěl moc probírat. Ale určitě by nám pomohli.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz