Kapitán U17 Kubiesa: Jsem připravený vést tým co nejdál. Chceme medaili

Foto: Martin Voltr

3. listopadu 2022, 14:17

Martin Voltr

Poslední desítky hodin odpočítávají hokejisté české sedmnáctky do startu prestižního turnaje World Hockey Challenge, který zahájí v noci z pátku na sobotu proti Američanům. Jako kapitán povede národní mužstvo do boje útočník Matěj Kubiesa.

Rodák z Frýdku-Místku patří mezi několik talentů ročníku 2006, kteří se do reprezentace odrazili v Třinci. Letos se ale rozhodl pro změnu a odešel do švédského Malmö. Český národní tým do 17 let mezitím vedl jako kapitán už na obou prázdninových akcích.

„Pokračuje v té roli, protože si myslím, že do hry dává obrovský charakter. A navíc dokáže dobře komunikovat směrem k týmu. Věříme, že tým povede stejně dobře, jako to zvládl v Coloradu,“ řekl o něm trenér Václav Eismann.

Matěji, jaké je to být kapitánem reprezentace?
Je to určitě skvělý pocit, jsem za to rád a beru to jako velkou čest. I když jsme na turnaji jako jeden tým, beru tu zodpovědnost. Jsem připravený vést tým co nejdál a co nejlépe, jak můžu.

Jste hráčem, který toho řekne nejvíc v kabině?
Snažím se toho klukům v kabině říkat dost. Jak už motivačně, tak třeba i když se něco nedaří. I někteří další kluci mi ale pomůžou.

Jaký je český tým z vašeho pohledu?
Myslím si, že velice konkurenceschopný a na turnaji máme šanci uspět.

Češi získali na dvou z předešlých tří ročníků bronzové medaile. Viděli jste něco z jejich zápasů a říkali jste si, jaká cesta by mohla vést k úspěchu?
Ano, koukali jsme se na to i zpětně, trenéři nám všechno ukázali. Řekli jsme si, že nemůžeme takhle zaspat start turnaje. Tohle prostě nejde, teď nemáme základní skupinu, kterou bychom mohli promrhat. Teďka už se prostě počítá každý zápas. Každý musíme odehrát na nejlepší výsledek.

„Řekli jsme si, že nemůžeme zaspat start turnaje. Teď nemáme základní skupinu, kterou bychom mohli promrhat.“

Je možná trochu smůla, že začínáte proti Američanům. Jak do zápasu na úzkém ledě jít, aby to nedopadlo jako u vašich předchůdců?
Zaprvé bych to nebral jako smůlu. Myslím si, že všichni se na ten zápas těšíme, stejně jako na celý turnaj. Musíme na ně vstoupit dravě, hrát náš hokej, náš systém. Když ho budeme hrát, máme šanci je porazit.

Trenér Václav Eismann říkal, že vás potřebuje odbrzdit. Cítíte to stejně? Že musíte dát do hry od první minuty obrovský kus odvahy a sebeobětování?
Určitě. Musíme na soupeře vstoupit bez jakéhokoli respektu a musíme předvádět náš hokej, který chceme hrát. Nesmíme se přizpůsobit tomu jejich, protože pak by to nemuselo dopadnout dobře.

Berete vítězný srpnový turnaj na úzkém ledě v Americe jako odrazový můstek?
Ano, myslím, že jsme tam předváděli velice dobré výkony. Na turnaji v Kanadě na ně chceme navázat. Skoro všichni z týmu si tam už vyzkoušeli hru na úzkém ledě a jsou na ni zvyklí. Teď se to naostro otevře, musíme do turnaje vletět.

Váš tým je složený z hráčů z juniorské i dorostenecké extraligy a také těch, kteří odešli do zahraničí. To je i váš případ. Jak se ohlížíte za změnou, ke které jste sáhl?
Beru to jako super změnu. Hraje se tam jiný styl hokeje, takže se můžu zase posunout v nových věcech a přidat do svojí hry něco nového.

„Máme cíl dovézt medaili. Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby to byla zlatá, ale chceme to prostě dotáhnout na medaili.“

Co nového?
Kluci se hodně drží na puku, jsou na něm silní. Bere se to tam víc na sebe. Kluci jsou zvyklí raději střílet, takže ze všeho střílejí. Taky je to hodně bruslivý hokej, takže je to náročné i kondičně.

Z vašeho ročníku v Třinci je víc hráčů v reprezentaci. Bavíte se navzájem o svých poznatcích?
Ano, určitě si o tom povídáme a jsme v kontaktu, i když hraju ve Švédsku. Zajímám se o ně, sleduju jejich výsledky a jak ty zápasy vypadají.

Co pro vás bylo ve Švédsku nejtěžší?
Nejtěžší právě bylo, abych se přizpůsobil tomu novému systému hokeje. Myslím si, že teď jak už jsem si na něj zvykl, zapadl jsem do týmu skvěle a mám šanci podávat výborné výkony.

Stanovili jste si s českou sedmnáctkou nějakou metu, které byste v Kanadě chtěli dosáhnout?
Máme cíl dovézt medaili. Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby to byla zlatá, ale chceme to prostě dotáhnout na medaili. Uděláme pro to všechno, co bude v našich silách.

Poslední úspěchy vašich předchůdců pro vás mohou být inspirací.
Ano, určitě. Bereme si z toho velký příklad. Půjdeme do turnaje s pokorou a budeme chtít dosáhnout co nejlepšího výsledku.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz