Karel Dvořák málem zakotvil v Itálii, nakonec se po třech letech vrátil do první ligy

8. listopadu 2011, 8:47

Libor Kult

Téměř přesně po třech letech se znovu postavil na střídačku některého z prvoligových celků a v premiéře na lavičce Havlíčkova Brodu slavil výhru nad Berounskými Medvědy. Trenér Karel Dvořák (na snímku) rezignoval na konci října 2008 na post hlavního kouče v Jihlavě, nyní se po odvolání Petra Nováka ujal velkého regionálního rivala. „Gusta Žák mě s nabídkou oslovil někdy v minulém týdnu a já se moc dlouho nerozmýšlel,“ prozrazuje zkušený odborník. „Dělali jsme spolu v Jihlavě, takže jsem věděl, co můžu očekávat,“ doplňuje Karel Dvořák s tím, že velká rivalita mezi oběma kluby jde do značné míry kolem něj. „Kamarádi mě samozřejmě popichují, ale to ke sportu patří,“ usmívá se muž, který v Jihlavě i bydlí.

Den s týmem HC Kometa Brno

Shodou okolností jej první venkovní duel s novými svěřenci čeká právě v hájemství Dukly, což Karel Dvořák považuje za pikantní a lepší zároveň. „Možná je dobře, že na tenhle zápas dojde hned,“ přemítá.

„Jihlava doma ještě neztratila ani bod, ale každá série musí jednou skončit, tak proč by se tak nemohlo stát zrovna teď,“ plánuje. „V hráčích ještě budou euforie a elán po příchodu nového trenéra,“ předkládá argumenty, proč by Rebelové mohli v domácím prostředí rozjetou Duklu zastavit.

Samotný kouč si hodlá utkání užít, ale nervozitou nebo napětím se třást nebude. „V Jihlavě už jsem jako trenér hostujícího celku byl s Libercem,“ poukazuje na sezonu 2004/2005, kdy se klub se slavnou minulostí na rok vrátil mezi tuzemskou elitu. „Jen si přeji, aby se diváci chovali slušně a utkání se obešlo bez dohry, u níž by asistovala policii,“ apeluje na dálku na příznivce obou táborů.

Karel Dvořák začal mužstvo Rebelu poznávat během pátečního tréninku, který mu musel stačit, aby připravil sestavu na bitvu s Berounskými Medvědy. Informace od svého předchůdce Petra Nováka nezjišťoval. „Tak nějak jsme se minuli a já bych nerad míchal dohromady dva různé pohledy. Raději si udělám obrázek sám,“ reaguje.

Hráči se musí z hokeje zase těšit

Do funkce asistenta si nový šéf havlíčkobrodského realizačního týmu vybral Milana Chalupu, jehož podobně jako generálního manažera Augustina Žáka také velmi dobře zná. „Byl mi nabídnut a já jsem to přijal, protože se známe z Jihlavy,“ vysvětluje s tím, že považoval za dobré, aby se trenéři obměnili kompletně. „Milan navíc dva roky působil u místních juniorů, takže se v prostředí orientuje,“ připojuje ještě.

Tým pod jeho vedení konkurenta z první osmičky porazil, díky čemuž se Rebelové přiblížili Berounu na jediný bod a poskočili na sedmé místo, neboť Hradec Králové zaváhal na ledě Ústeckých Lvů. „Na hodnocení je příliš brzy, ale nějaké první závěry už jsem si udělal,“ přibližuje.

Jedním dechem pak hovoří o tom, v čem podle něj na první pohled tkví problém, že mužstvo nenaplňuje představy majitelů o čeření vody v nejvyšších patrech tabulky a místo toho figuruje v jejím středu. „Kluci mají díky Petrovi dobře natrénováno,“ chválí Karel Dvořák svého předchůdce.

„Spíš bych za nepříznivými výsledky viděl psychické zábrany. Připadá mi, že hráči neměli z hokeje radost. Naším prvním úkolem tedy bude, aby se ze hry zase těšili,“ plánuje. „Při pohledu na tabulku je také jasné, že zádrhel byl i v příliš velkém počtu obdržených gólů, takže se zaměříme i na obranu,“ přidává druhý krátkodobý cíl.

Překvapilo mě, že se druhá liga hraje dvakrát týdně

Přestože v první lize aktivně nepůsobil, sledoval Karel Dvořák dění alespoň z pozice diváka na jihlavském stadionu. „Chodil jsem na některé zápasy s předními celky a na play off,“ líčí. „V televizi jsme se pak díval na extraligu i NHL,“ dodává.

Z profesního hlediska pak připravoval na zápasy hokejisty druholigové Kutné Hory. „Trénoval jsem tam někdy od října předloňského roku a celou minulou sezonu,“ vzpomíná. „Byla to zajímavá zkušenost, kdy člověk musel volit úplně jiný přístup k hráčům,“ pokračuje.

„Trénuje se po práci, takže kouč musí na kluky brát ohled a často improvizuje, když se někdo kvůli pracovním povinnostem z tréninku na poslední chvíli omluví. Nejde úplně diktovat. Spíš je třeba volit kamarádský přístup, aby hráči na trénink dorazili,“ vypráví dále.

„Musím přiznat, že byla radost sledovat, s jakou chutí kluci trénovali,“ kvituje zapálení bývalých svěřenců. „Na druhou stranu mě překvapuje, že se tahle soutěž hraje dvakrát týdně, když tam téměř všichni hráči pracují. Dokonce se předloni stalo, že Havlíčkův Brod už měl po sezoně a my jsme v Kutné Hoře ještě hráli,“ kroutí nechápavě hlavou i s odstupem.

Uměl bych si představit, že bych jako rentiér žil v Itálii

S přepnutím do prvoligového režimu, jenž je o poznání profesionálnější, neboť hráči se téměř výhradně soustředí jen na hokej, prý nemá Karel Dvořák potíže. „Vždyť jsem to dělal od skončení hráčské kariéry,“ konstatuje bez váhání.

Po minulé sezoně však žádné angažmá neměl, byť se rýsovala možnost v italském Varese. „Syn tam trénuje mládež, já jsme tam často jezdil a pomáhal mu. V jednu chvíli to vypadalo, že bych mohl převzít tamní tým mužů, ale po sezoně se změnili majitelé a nevyšlo to z hlediska financí,“ uvádí zkušený kouč.

Ten si život na Apeninském poloostrově pochvaluje i nyní. „Uměl bych si představit, že bych tam žil jako rentiér,“ směje se. „Navíc se nám narodila první vnučka v rodině, takže jsem si to tam opravdu užíval,“ hlásí pyšný dědeček.

Karel Dvořák už v minulosti prošel například maďarským Székesfehérvárem, tudíž má s poněkud exotičtějšími destinacemi přece jen zkušenosti. „Město leží kousek od Milána, mají tam příjemné podnebí. Svým způsobem by to bylo podobné jako v Maďarsku, kde tenkrát výborně pracovali s mládeží, přestože neměli takovou základnu,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz