Každé dítě je jiné, zjistil Vosátko. U dorostu se těší na úspěchy i zklamání

Foto: Vojtěch Jurák, beranizlin.cz

Výraznou posilu získala do svých trenérských řad i zlínská mládež – dorostence Beranů povede v nadcházející sezoně Lubomír Vosátko. První trenérskou štací bývalého obránce byl Uherský Brod, kde trénoval nejmenší hokejisty. Nyní se těší na zážitky u extraligové kategorie.

Zlatá hokejka 2022

Jste novým trenérem zlínského dorostu. Jaké to pro vás je?
Hodně se na to těším. Kvůli tomu jsem taky studoval, abych se mohl trénování věnovat, a dorost je pro mě takovým prvním krokem.

Co bude vašim hlavním cílem?
Hlavním cílem bude, abych kluky naučil, že trénují pro sebe, a ne pro trenéry. Chtěl bych, aby se do svého dalšího hokejového života a postupného vývoje naučili pracovat na sto procent, ne-li na víc. Přál bych si, aby byli dobrými lidmi a uvědomili si, že hokej je kolektivní sport, a nehráli individuálně.

Jak nyní pracujete?
Teď spolu se školním rokem jsme ukončili letní přípravu. Trénovali jsme osm týdnů, během kterých jsme nabírali kondici. Do 18. července mají kluci volno, potom už půjdeme na led a budeme pokračovat v přípravě před sezonou.

„Přál bych si, aby byli dobrými lidmi a uvědomili si, že hokej je kolektivní sport, a nehráli individuálně.“

Máte už jasno, jak bude vypadat tým?
Tým ještě pořád skládáme. Musíme ho hlavně malinko zredukovat, protože je nás víc, než nás může být. Selekci ale uděláme až po turnaji v Přerově, který je na začátku srpna.

Sledoval jste mládež ve Zlíně i v předchozích sezonách?
Samozřejmě. Já ve Zlíně žiju, takže jsem tady sledoval jak mládež, tak muže. S týmy mládežnických kategorií jsem se potkával i v sezoně, když jsem trénoval v Uherském Brodě, který proti nim hrál.

Minulá sezona se zlínskému dorostu celkem povedla. Jaké budou vaše ambice?
Ze sportovního hlediska samozřejmě nějaké cíle máme, ale není důležitá jen tato jedna aktuální sezona. Je důležité kluky připravit na dospělý hokej a snažit se, aby se v každé sezoně zlepšovali. Chceme, aby jejich schopnosti a dovednosti rostly a stávali se vyspělejšími po fyzické i psychické stránce a mohli se začlenit do seniorského hokeje.

Foto: Vojtěch Jurák, beranizlin.cz

Jaká je síla aktuálních ročníků 2006 a 2007?
Na ledě jsem hráče skoro vůbec neviděl, ale letní příprava nám ukázala, že kluci pracují na sto procent. Snaží se zdokonalovat a nikdo z nich nic nevynechá, neošidí, nedává si úlevy. S letní přípravou jsem spokojený, a co bude na ledě, to se teprve uvidí. Všichni vědí, že letní příprava sice nějak vypadá, ale na ledě to pak může být všechno úplně jinak.

Už jste zmínil své přechozí působení v Uherském Brodě. Jaké zkušenosti jste tam získal?
Nabral jsem tam zkušenostmi s nejmenšími dětmi. Trénoval jsem kategorie do mladších žáků. Zjistil jsem, že každé dítě a každý člověk je jiný. Je třeba mít k lidem individuální přístup a trpělivost. Někomu jde něco dřív, někomu později. Důležité je, aby byly v kolektivu dobré vztahy a kluci pracovali. My jako trenéři bychom měli najít jejich potenciál a vést je.

„Důležité je, aby byly v kolektivu dobré vztahy a kluci pracovali. My jako trenéři bychom měli najít jejich potenciál a vést je.“

Vidíte nějaký zásadní rozdíl mezi trénováním nejmenších hráčů a dorostenců?
To si nemyslím. Dorostenci už jsou samozřejmě v uvozovkách malí dospělí a jsou v tom věku, v kterém jsou. Pracuje se ale s nimi dobře. Dělají to, co mají, a myslím si, že je to i baví. Jde to na nich vidět. Řekli jsme jim, že některé tréninky budou těžké a nezáživné, ale jsou potřeba. I s tímto se kluci poprali a zvládli to na sto procent.

Baví vás trenérská práce?
Ano, baví mě. Jsem v kolektivu s dětmi a mládeží, baví mě pozorovat různé povahy lidí. Baví mě zdokonalovat hráče a hledat v nich potenciál, který bychom měli rozvinout.

Foto: Vojtěch Jurák, beranizlin.cz

Využíváte při trénování i zkušenosti z hráčské kariéry?
V rámci nasazení určitě ano. Snažím se trénovat tak, aby to kluky bavilo a odevzdávali maximum. Nicméně doba jde dopředu a na některé věci, které jsme do tréninku zařazovali my, mají kluci ještě čas.

Takže v tom až tak velkou výhodu nevidíte…
Výhodu vidím v tom, že s panem Leškou umíme udělat tréninky zábavné. Chceme kluky vyhecovat, i když je trénink dřina. Snažíme se začleňovat soutěže, závody družstev, aby mezi hráči byla správná rivalita. Samozřejmě v nějakých mezích, aby nebyli zbytečně zákeřní a všechno se to pohybovalo ve vytyčených mezích, ale i do her pak dávají sto procent. Nemusíme pak zařazovat neoblíbené běhy tam a zpátky, aby to splnilo účel, který chceme.

Jak se těšíte na následující sezonu?
Moc se na ni těším. Těším se na všechno, co s kluky prožijeme. Úspěchy, zklamání, všechny momenty. Bude to hodně o týmu. Myslím si, že kluci jsou dobrý kolektiv, v kterém není nikdo, kdo by nechtěl pracovat. A to je pro mě důležité. Když chce někdo pracovat, tak mu dám všechno. Když nechce a má svoji hlavu, tak to je potom těžké. V našem týmu to tak ale není. Všichni jsou na stejné vlně a pozitivně naladění. Baví je to, což je pro mě důležité.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz