Kdo bude trénovat Spartu?

16. března 2005, 15:18

Pavel Bárta

Ještě se rozebírají příčiny největší senzace letošního play off a už se mluví o jeho možných nástupcích v pražské Spartě. Dosavadní kouč Slavomír Lener rezignoval tři dny po čtvrtfinálovém vyřazení s Vítkovicemi. Vedení klubu hledá náhradu. Konečné rozhodnutí by mělo být známo nejpozději do dvou týdnů. Na novém šéfovi střídačky bude do jisté míry záviset i další osud dosavadních asistentů Lea Gudase a Mariana Jelínka. Okruh možných kandidátů je poměrně široký. Dost početný je i seznam těch, o nichž se semtam mluví, ale kteří tým z Holešovic na starost pravděpodobně nedostanou. Až na jednu výjimku se jedná o trenéry, kteří už se Spartou v minulosti měli nebo stále mají dočinění.

Plekanec Chance liga

Připadají v úvahu

Václav Sýkora - V sezoně 2001-02 dovedl Spartu k zatím poslednímu titulu. Asistenta mu dělal Pavel Hynek, v současné době trenér prvoligového Ústí nad Labem. Na podzim 2002 byli oba ze Sparty propuštěni, Sýkora takovou zkušenost prožil vůbec poprvé v trenérské kariéře. Ještě během sezony začal spolupracovat s Ilvesem Tampere, později mužstvo převzal. Ve Finsku působil poslední dva roky, angažmá však letos z rodinných důvodů předčasně ukončil. Bývalý útočník pochází z Kladna, kromě něj trénoval také Litvínov.

Marek Sýkora - V ruském Magnitogorsku mu končí smlouva. V prvním kole play off jeho svěřenci narazí na Omsk s Jaromírem Jágrem v sestavě. V případě úspěchu je možné, že mu klub nabídne prodloužení kontraktu. Na rozhodování by toho tedy má dost. Ve Spartě nikdy nepůsobil. V českých soutěžích trénoval Plzeň, Příbram, Slavii a Karlovy Vary. Hovoří se rovněž o jeho návratu do Plzně.

Jaromír Šindel - Za Spartu ještě jako brankář chytal, v současné době v ní působí jako šéftrenér mládeže. Do klubových kanceláří v T-Mobile Areně to má přes chodbu. V minulosti trénoval celky Slavie a Kladna, největší úspěchy však zatím sklízel s juniory. Mistrovské tituly s nimi vybojoval ve službách Slavie, Kladna, daří se i Spartě. S reprezentačním výběrem do 18 let loni získal bronz na mistrovství světa. Pokud bude osloven, je ochoten spolupracovat. Ať v hlavní roli nebo jako asistent.

František Výborný - Ze všech kandidátů působil jako trenér ve Spartě nejdéle. V roce 2000 získal s mužstvem titul, o rok později slavil postup do finále play off. V obou případech s Pavlem Hynkem, během sezony 2000-01 přechodně degradován do role asistenta. Na jeho místo přišel Miloš Říha, ale dlouho nevydržel. Výborný později pracoval v Havířově, dva roky vedl tým Litvínova, letošní ročník zahájil na střídačce Pardubic. Po šesti zápasech odstoupil.

Jan Eysselt - Bývalý obránce patří do sparťanské generace Kochty, Horešovského, Brdičky, Šímy či Wohla. Z ní dnes v klubu zůstal jen sportovní ředitel Miroslav Kuneš. Eysselt jako trenér vedl holešovický tým už v letech 1980-82 s Josefem Horešovským. Pracoval také ve Slavii a spoustu let strávil v Německu. Působil ještě ve Finsku, Rakousku a Polsku. Už v letech 1979-81 vedl s Jozefem Golonkou reprezentační dvacítku. Letos pod jeho vedením získali čeští akademici po osmi letech medaile na hrách Zimní univerziády. Devětapadesátiletý praktik také přednáší budoucím trenérům na FTVS.

Postaveni mimo hru

Slavomír Lener - Na Spenglerově poháru Sparta jako první český tým po delší době uspěla, postoupila do finále. V extraligovém play off však neuspěla. Tři dny po vyřazení se dohodl s vedením klubu, že u týmu končí.

Pavel Hynek - Bývalý trenér juniorů Sparty a dlouholetý asistent s prvním týmem získal dvakrát titul. Letos dovedl celek Ústí nad Labem do prvoligového finále, kde jeho svěřenci podlehli Českým Budějovicím. Klub plánuje i v příští sezoně útok na baráž. Hynka chce udržet za každou cenu.

Miloš Říha - Krátká sparťanská epizoda v ročníku 2000-01 nedopadla slavně. Mezitím se ve Spartě dost změnilo, ovšem současný trenér bratislavského Slovanu byl z českých klubů víc srostlý s Pardubicemi nebo Karlovými Vary.

Alois Hadamczik - Lenerův předchůdce a svého času konkurent na místo trenéra reprezentace nahradil na podzim 2001 Václava Sýkoru. Žádný jiný trenér do té doby neměl tak volnou ruku v přestavování mužstva. Dvakrát s ním skončil v extralize třetí. S reprezentační dvacítkou získal bronz na mistrovství světa, kromě juniorů dává přednost aktivitám na severu Moravy, odkud pochází. Proto na podzim odmítl nabídku Pardubic.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz