Kdybych nechtěl na MS, zavolám, že mám zraněnou nohu, tvrdí Zaťovič

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

23. března 2016, 14:26

Václav Jáchim

Odmakal dva poslední světové šampionáty, z Martina Zaťoviče se postupně stal stálý člen národního mužstva. Teď se někdejší dříč karlovarské Energie pustil do boje o třetí šampionát v řadě. Ačkoli budou tréninky i přípravné zápasy hodně náročné a dlouhé, cíl jednatřicetiletého odchovanec hokeje v Přerově je zřejmý. "Chci se dostat na turnaj! Kdybych nechtěl, zavolám, že mám zraněnou nohu," vykládá upřímně.

Týden hokeje 2021

Vzápětí dodá, že je fit. A plný síly, aby si vylepšil náladu z jinak trošku zvláštní sezony. Zaťovic se druhým rokem snažil pomoci ruské ladě Toljatti, poslední měsíce ale znamenaly spíš trápení. "Už před Vánocemi to nebylo nic moc, situace se pak ještě zhoršila. Začali jsme prohrávat, úspěch tam nebyl žádný. Sezona byla dost psychická náročná, doufám, že v reprezentaci si trošku vyčistím hlavu," přeje si.

Hokejisté Lady delší dobu věděli, že je mine postup do Gagarinova poháru, tým pobýval v ve spodních patrech tabulky KHL. Ovšem když doběhla do finiše základní část, žádný povel k volné aktivitě a odpočinku se nekonal. "Pauza v Rusku moc dlouhá nebyla. Trvala jen týden, pak se hned zase začalo dvoufázově trénovat. Takže jsem byl v podstatě každý den na ledě nebo v posilovně, žádného volna jsem si neužil." Borci si v Toljatti museli nepovedenou sezonu odmakat až do konce. "Bylo to trošku náročnější na hlavu. Ale je to práce, člověk se s tím musí vypořádat. Jsem samozřejmě rád, že mě teď trenéři pozvali do přípravy reprezentace. Ostatní kluci v Toljatti makají dál, říkali, že tam budou zavření ještě tak měsíc," oklepe se.

V tomto období řada hráčů neví, kam povedou jejich další hokejové kroky. Zaťovič není výjimkou. "Budoucnost jsem zatím neřešil, agenti musejí pracovat," usmívá se. Jedno ví jistě - v Toljatti pokračovat nebude. "Preferuju zahraničí. Uvidíme, co bude, kolik se najde volných míst v týmech KHL." Kdyby si mohl vybrat, zůstane na východní frontě, kde jsou pořád nejlepší platové podmínky v Evropě. Byť by o Zaťoviče bezpochyby stály přední a nejbohatší tuzemské kluby.

Na rozhodování má ještě čas, kontrakt s Ladou podepsal před dvěma lety až v červnu, po mistrovství světa v Minsku. Teď potřetí zažívá náročnou jarní přípravu reprezentace. "Nepřijel jsem proto, že se v kempu dva týdny jenom sklouznu. Chtěl bych na mistrovství, proto jsem tu," opakuje. Šampionát letos uspořádá Moskva a Petrohrad, už je ve východních končinách znát, že se blíží svítek hokeje? "Spíš asi v těch městech, kde turnaj koná. Rusové mají šampionát doma, chtějí vyhrát. Je to stejné jako s poslední olympiádou. Všechno bude bolšoj, všechno budou chtít mít tip ťop. Uvidíme, jak jim to dopadne," říká v dobrém rozmaru.

Zatímco před dvěma lety byl po hrách v Soči jedním z mnoha nováčků, kteří se pod vedením kouče Růžičky pustili do prvních tréninků na turnaj v Minsku, teď je Zaťovičova pozice odlišná. Pravidelně reprezentuje, patří k nejlepším. Výborně zahrál i loni na MS v Praze. Jenže Martin svoji roli nepřeceňuje. "Před dvěma lety jsem byl nováček. A vlastně o loni. Já to ale neberu tak, že bych teď měl být jedním ze zkušenějších hráčů. To ne. Navíc se změnili trenéři, takže moje pozice je podobná jako dřív. Pořád se bude o šampionát bojovat. Uvidíme, kolik hráčů přijede z NHL, jak to trenéři chtějí poskládat. Já jsem tady. A připravený se porvat!" hlásí razantně.

V minulých letech se elitní výběr tvořil za pochodu, to teď bude stejné. Ale kádr je už nyní plný hráčů, kteří mají reálnou šanci cestovat do Moskvy. Kupříkladu většina krajánků z KHL je ještě před koncem března národnímu mužstvu k dispozici. "Když jsou delší dobu pohromadě kluci, kteří pak pojedou na mistrovství světa, je to pochopitelně výhoda. Určitě lepší, než když se jede na šampionát třeba po jediném společném týdnu. Pokud je člověk s ostatními víc času, stmelí se parta." Na dálku bude sledovat, jak si ve finiši extraligové sezony povede Energie - tedy jeho někdejší zaměstnavatel. "Jsem v kontaktu s klukama a s lidmi z Varů. Nevím... těžko se to hodnotí. Doufám, že tam extraligu zachrání. že se baráž povede.," povídá. Stres v bitvách o udržení na vlastní kůži neprožije. "Jsem rád, že se toho nezúčastním. Klukům samozřejmě přeju jen to nejlepší," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz