Když se vrací hvězda: Plekanec v Česku působí i mimo mantinely

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Přestože o záři reflektorů nikdy moc nestál, kam přijde, tam je ho plno. Může za to jeho hokejové umění, kterým bavil fanoušky v Montrealu i v českém národním týmu. I přirozená skromnost a oddanost týmům, ve kterých působil.

Jágr Chance liga

Česko po Jágrmánii zasáhla Plekymánie.

Aktuálně největší hvězda tuzemského hokeje hraje za Kometu Brno i Kladno. Fanoušci po celé zemi tak mají šanci vidět Plekance na vlastní oči. „Fandím ševcům, chodím tak třikrát, čtyřikrát za rok. Dneska jsem vzal syna speciálně na Plekyho. Aby ho viděl na vlastní oči. Pleky se nám odměnil a nedal nám gól. I když za stavu 1:4 už by to bylo asi jedno,“ smál se zlínský fanoušek Roman.

Asi nepřekvapí, že zlínský stadion byl vyprodaný. „V lepší atmosféře se hraje každému hráči lépe. Tlak na sebe si kvůli tomu nepřipouštím. Když vám zatleskají fanoušci soupeře, víte, že jste něco udělal dobře a je to velké uznání. Ale jsem připraven i na pískot a vypjatější emoce. K hokeji patří kontakt, ostřejší momenty a každý chce vidět svůj tým vyhrávat. A tak je to v pořádku,“ říká Plekanec.

„Zápasy nejsou jen o Plekancovi a nechtěl bych to tak ani mediálně.“

Po každém utkání je o Plekyho zájem i v mixzoně mezi novináři. „Pokud jsem v utkání u něčeho podstatného, patří k naší práci se vyjádřit mediím a tím pádem skrze ně i fanouškům hokeje. Tak to beru. Pokud ale dá někdo hattrick nebo je jasnou hvězdou utkání někdo jiný z týmu, nechci mluvit po každém utkání. Hokej je týmový sport, zápasy nejsou jen o Plekancovi a nechtěl bych to tak ani mediálně,“ přeje si šestatřicetiletý útočník.

Toho samozřejmě zastavují lidé i na ulici, když tankuje na benzince nebo jí v restauracích. „Lidé jsou slušní. Když mě pozdraví a poprosí o fotku a já nejsem uprostřed rozhovoru s přáteli, netelefonuji nebo nejsem u rozjedené polévky, nemám problém se vyfotit či podepsat. K naší práci to patří, ale mezi extroverty zrovna nepatřím,“ směje se Plekanec.   

Plekanec zájem diváků přetahuje i v dobré věci. „Tomáš věnoval dres a hokejku ze svého jubilejního 1 000. zápasu v NHL do charitativní aukce. Výtěžek se použije na rehabilitační pohyb jedné šestileté holčičky v Klimkovicích," říká Lenka z jeho oficiálního fanklubu.

„Aukce děláme řadu let a o věci od Tomáše je zájem. Za dres a hokejku jsme ve veřejné aukci vybrali 29 tisíc," pokračuje. „Tomáš o tom nerad mluví, ale musím říci, že kromě jeho hokejových artefaktů obvykle přidá něco ze svého. Moc se mi líbí, jak se o lidi, pro které zrovna děláme aukce, zajímá a ptá se nás, jak na tom jsou a jak se jim daří.“ 

„Tomáš věnoval dres a hokejku ze svého jubilejního 1 000. zápasu v NHL do charitativní aukce."

Plekancův fanklub se združuje okolo Plekancova facebookového a instagramového profilu. „Spravujeme ho my, admini, se kterými je Tom v kontaktu. Příspěvky na instagramu, které nejsou podepsány jako ADMIN, si tam Tomáš zveřejňuje sám. Na Facebooku je na první pohled poznat, kdo co píše – jestli Tomáš, nebo my. Denní provoz facebookové stránky je v naší režii a máme dokonce takovou důvěru, že neprobíhá žádné schvalování toho, jaký článek můžeme sdílet, i když se občas raději ptáme,“ vysvětluje další členka fanklubu Mariana.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Najdi 5 rozdilu - satna v Montrealu vs satna na Kladne ? #newchallenge #rytirikladno #firstgametoday #soexcited #backhome #chanceliga #montreal

Příspěvek sdílený Tomáš Plekanec (@tomasplekanecofficial),Pro 1, 2018 v 5:10 PST

Rozšířil se počet Plekancových fanoušků po jeho návratu? „Ano, jejich počet v posledních týdnech vzrostl. Na druhou stranu se nám na Facebooku začali dohadovat fanoušci různých extraligových týmů. Tomášovi všichni fandili jako hráči NHL a jako reprezentantovi. A část lidí samozřejmě mrzí, že nehraje za jejich Spartu, Třinec, Plzeň, Boleslav či jiné kluby. Je ale u nás i dost fanoušků Montrealu přímo z Kanady,“ říká Mariana.

Ty si navíc získává i svým počínáním na ledě – a nemusí jít jen o branky a asistence. V posledním střetnutí Kladna proti Vsetínu třeba odvolal v dramatické koncovce utkání za stavu 4:3 trest podražení pro hostujícího Jakuba Tepera s tím, že sám upadl.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz