KHL, nebo NHL? Mám dilema, přiznává Jeřábek. Rok v Podolsku neměl chybu

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

21. března 2017, 17:00

Václav Jáchim

Loni zazářil na mistrovství světa v Rusku, Jakub Jeřábek měl tehdy v kapse smlouvu s Podolskem a věděl, že jeho další kroky povedou z mateřské Plzně do východních končin. Po téměř dvanácti měsících je rád, že se pro tuhle variantu rozhodl. "Udělal jsem dobrý krok, určitě nelituju. Sezona v Podolsku neměla chybu, poprvé v historii klubu jsme postoupili do play off, což byl velký úspěch," pochvaluje si.

Konstruktivní zadák přispěl parádními individuálními výkony, na ruské hokejové burze si udělal vynikající jméno. V 59 utkáních KHL zaznamenal pět branek a 29 nahrávek, další dva bodíky přidal během play off. Podolsk narazil na největšího favorita z Petrohradu a neměl nárok. "Soupeř byl těžký, to jsme věděli všichni. Myslím, že určitou šanci jsme měli v prvním utkání, kdy se nám nepovedlo využít některé příležitosti. Pak už to bylo celkem jednoznačné," konstatuje.

Proti Petrohradu to nevyšlo. Ale také jsme si to všichni hodně užili

Vyřazovací boje esům jako Kovalčuk, Dacjuk, Šipačjov nebo Dadonov každopádně znamenaly velký zážitek. Podolsk sice padl jasným poměrem 0:4, nicméně dlouho podceňovaný klub přesto zapsal nejlepší výsledek své historie. "Co jsme se bavili s klukama, kteří působí v KHL déle, shodli jsme se, že utkání proti takovému soupeři nás baví. Bylo to opravdu super. Nevyšlo to, vypadli jsme. Ale také jsme si to všichni hodně užili," potvrzuje. Tažení Viťazu ve finiši základní části strhlo spoustu fanoušků, uplynulý ročník hodnotí na předměstí Moskvy jednoznačně pozitivně. "Úspěch to byl velký, dostali se do toho i lidé z města. Takové návštěvy klub nikdy předtím neměl."

Jeřábek může být spokojený i z osobního hlediska. Statistiky měl parádní, v Podolsku poctivě plnil roli ministra obrany a jedné z klíčových opor na početní výhody. "Všechno klapalo, fajn bylo, že jsem tam měl Romana Horáka, který mi v začátcích pomohl. Roli hrálo i to, že jsme vytvořili dobrou lajnu na přesilovky, ty jsme měli asi třetí nebo čtvrté nejlepší v celé lize. Tím pádem mi body naskakovaly kolikrát samy. Zvykl jsem si i po osobní stránce, s přítelkyní jsme se v Podolsku cítili dobře. Původně jsem měl trošičku obavy jako každý jiný hráč, který jde do ciziny. Ale byly zbytečné. Všechno bylo v pohodě, dařilo se, takže žádný problém," povídá s nadhledem.

Budoucnost? Zatím nevím. Sám jsem zvědav, co se stane

Povedený ročník zaznamenali také u konkurence. A to nejen s ohledem na KHL. Jeřábkův finský spoluhráč Miro Aaltonen si kupříkladu vybojoval smlouvu s Torontem, kluby NHL zaujal i český reprezentant. Zvedne kotvy a vyrazí za Atlantik? "Zatím to nevypadá nijak. Ale dilema tam určitě je. Zájem z Ruska platí od prosince, něco se objevilo i směrem k NHL. Teď fakt nevím, co bude, každým dnem se to nějak vyvíjí. Sám jsem zvědav, co se stane," pokrčí rameny.

Zvažuje pro a proti. Řeší, co udělat, aby se zase posunul dál. Není odchod do zámoří velkým riskem? Než hrát farmu, nebylo by lepší nastupovat za vylepšených podmínek dál na ruské frontě? Podobné otazníky převaluje Jakub neustále. "Kdybych šel do Ameriky, musel bych podepsat na rok. Láká mě to. Zkusit si něco jiného, pokusit se uspět. O tomhle sní každý hráč. Ale klidně to může dopadnout, že zůstanu v Rusku." Třeba v jiném, bohatším klubu? "O tom se ani nemluvilo. Kdybych měl jít jinam, zájemce by za mě musel zaplatit odstupné. Zatím je ve hře jenom Podolsk." Jasno by chtěl mít co nejdřív, nicméně není svým pánem. "Nejde o mě, hlavní je, že ruské kluby nemíní moc čekat. Deadline se pořád prodlužuje. Sám sobě říkám, že nemám kam spěchat. Loni touto dobou jsem měl už podepsanou smlouvu s Viťazem, ale za jiných okolností. Uvidíme," povídá.

Přítelkyně mě při zápasech Plzně uklidňuje, ať nebruslím vsedě

Otázky týkající se další budoucnosti nově doplňuje také příprava na vrchol sezony. Jeřábek si před rokem zahrál svůj první světový šampionát, teď usiluje o start na tom dalším v Německu a Francii. Příprava odstartovala s velkým předstihem, potrvá úmorných šest týdnů. "Hlava se nemusí přemlouvat, ta je nastavená tak, že tu chci být. Spíš jde o formu na ledě, jak se bude dařit. Nominace se odvíjí od zápasů. Člověk musí hrát totéž co v klubu a makat." Jelikož klubovou sezonu ukončil v polovině února, před nástupem do prvního kempu potrénoval s bývalými spoluhráči v Plzni. "Šlo o to, abych stál zase na bruslích, pocit z toho nebyl moc dobrý. Cítil jsem se jak někdy 8. července. Kluci se mi smáli, co se mnou je. Ale teď už to vypadá lépe," usměje se.

Aby dobil baterky, vyrazil ve chvílích volna s přítelkyní do Dubaje. Odpočinul si, do hokeje má zase ohromnou chuť. Jakub ví, že získat nominaci na MS není jen tak. "S většinou hráčů jsme se potkávali na akcích v sezoně, šanci mají všichni. Jak se pak turnaj blíží, je tam cítit určité napětí. Ale určitě to není tak, že bychom si přáli zranění nebo tak něco. Tady si každý přeje to nejlepší," potvrzuje. Kromě toho nezapomněl, kde má kořeny, v extraligovém play off poctivě fandí Plzni. "Byl jsem na jednom zápase v Liberci a na obou domácích utkáních. S klukama žiju, sleduju je a fandím jim. Za Škodu hrát nemohu, ale trošku to se mnou šije. Přítelkyně mě v hledišti kolikrát uklidňuje, ať nebruslím vsedě. Nějaká nostalgie tam zůstává, teď už jsem ovšem jinde. Na druhou stranu: kontakt s klubem a s klukama tam bude pořád," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz