HC Baník Sokolov

Historie

V podzimních měsících roku 1945 byl zásluhou několika nadšenců, zaměstnaných na ředitelství tehdejších Falknovských hnědouhelných dolů v Dolním Rychnově, založen sportovní klub, jenž dostal do vínku název SK FHD Dolní Rychnov. Až v roce 1948 byl klub přejmenován na TJ HDBS Sokolov, který svou činnost vyvíjel především na zimním stadionu v Karlových Varech, jelikož v Sokolově nic takového neexistovalo.

Až do roku 1955 byl klub držen při životě jenom díky jedinému člověku a to byl pan Miroslav Svoboda, který byť sám, ale jako jediný, vedl klub v těchto těžkých letech a nenechal ho zaniknout. Od roku 1948 se klub účastnil nejprve mistrovské soutěže I.A třídy, posléze přeboru kraje Karlovy Vary. V těchto letech bylo zajímavé, že zápasy končily i desetibrankovými či i více brankovými rozdíly a výsledky jako 23:0 nebyly výjimkou.

V roce 1953 již vystupuje klub pod názvem TJ Baník Sokolov a od tohoto roku se účastní krajského, posléze oblastního přeboru a to střídavými výsledky. V roce 1961 se klub dočkal i své umělé ledové plochy a po předchozím útlumu ve své činnosti, se opět účastnil pouze přeboru I.A třídy.

Rok 1967 byl pro Sokolov významným, jelikož tehdejší mužstvo vybojovalo postup do 2.hokejové ligy, ovšem je třeba říci, že v této soutěži mužstvo vydrželo pouze jedinou sezónu a poté opět putovalo do krajského přeboru. Sokolovský zimní stadion byl v té době pověstný svým nekvalitním ledem, což způsoboval především popílek z elektrárny a z chemičky, který se ve velkém množství snášel na ledovou plochu.

Potom přišel rok 1969 a s ním zpráva, že byl zrušen hokejový oddíl Dukly Litoměřice a tím se uvolnilo jedno místo v A skupině České národní ligy, zareagoval výbor oddílu velmi pohotově a ucházel se o zařazení na místo zrušené Dukly Litoměřice. ČSLH požadavku našeho výboru vyhověl a v souladu s hracím řádem naše mužstvo do této soutěže zařadil. Toto pro Baník jistě příjemná skutečnost však postavila výbor hned před celou řadu problémů, t.j. zajistit soutěž jak po hospodářské, tak i po sportovní stránce.

Všichni hráči pochopili svou těžší úlohu a připravovali se s velkým úsilím na soutěž, do jejíhož zahájení už scházelo pouze několik týdnů. V soutěži hokejisté nezklamali a skončili na pěkném šestém místě. Od roku 1971 až do roku 1973 probíhalo zastřešení zimního stadionu.

Po zastřešení a tak i zkvalitnění ledové plochy se konečně sokolovští fanoušci dočkali i zajímavých duelů, kdy kromě druholigových utkání svého klubu mohli vidět i mezistátní zápasy národního mužstva.

V roce 1978 se všem sokolovákům, kteří žili hokejem, splnil další sen a mužstvo Baníku postoupilo přímo do 1.hokejové ligy, když skončilo v této sezóně v tabulce na 1.místě se skóre 215:88. Nutno říci, že Baník opět svou roli nepotvrdil a znovu v příští sezóně svou pozici neuhájil a sestoupil zpět do 2.hokejové ligy.

Úspěšný byl pak až rok 1990 kdy se Baník opět dostal do 1.hokejové ligy a vydržel tam až do roku 1997, kdy jej v baráži, hrané na čtyři utkání, vyřadilo současné extraligové Znojmo. Účast v první hokejové lize se nesla ve znamení průměrných výsledků s konečnými umístněními především ve spodních patrech tabulky, ale nezměrná touha lidí kolem sokolovského hokeje ho stále držela tam, kde ho chtěla mít.

Od sezóny 1997/98 hraje HC Baník Sokolov druhou ligu. Návštěvy fanoušků na jednotlivých utkáních ovšem značí, že by Sokolovu slušela liga první. V Sokolově vyrůstalo a hrálo i několik významných hokejových osobností jako jsou Erich Künhackel, pozdější trenér národního mužstva NSR, ale také brankář Tomáš Vokoun, který se prosadil v NHL v klubu Nashville Predators a nebo nejlepší střelec loňské extraligové sezóny David Hruška, dále reprezentant Radek Duda a mnoho dalších. Jmen by bylo určitě více, ale všechny jmenovat a potom jednoho zapomenout by bylo asi nesprávné.

"A" mužstvo odehrálo výbornou sezónu, vždyť v základní části udělalo téměř o 30 bodů více než v loňské sezóně a s počtem 63 bodů obsadilo čtvrté místo ve skupině Západ II. ligy ČR.  Bohužel před začátkem playoff se zranilo pět klíčových hráčů, což zapříčinilo konečnou v 1.kole proti ambicióznímu celku HC Chrudim, posílenému několika hráči z Pardubic. Přesto to bylo po letech to správné playoff, hoši nic nedali zdarma a opravdu se bylo nač dívat a odpovídali tomu i divácké návštěvy, pohybující se okolo 1500 na zápas,za což fanouškům sokolovského hokeje patří poděkování. V nadcházejícím ročníku by mužstva HC Baník Sokolov ráda navázala na loňské výsledky a předváděla atraktivní hokej s mnoha góly a pěknými akcemi pro oko diváka.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz