Kluby NHL se zajímají o Smejkala: Je to můj velký sen. Co pochytil z finštiny?

Foto: Twitter Tappara Official

17. ledna 17:20

Ondřej Mach

V létě po více než třech letech na domácí scéně zamířil do Finska s nadějí, že posun do země tisíce jezer ho přiblíží ke snu se jménem NHL. Jiří Smejkal si po příchodu do Tappary Tampere vede skvěle, v probíhajícím ročníku patří k oporám finského celku.

Aplikace Tipsport extraligy

Třiadvacet zápasů, pět branek a deset asistencí: čtyřiadvacetiletý útočník se ve Skandinávii adaptoval úspěšně. „Myslím, že už jsem si zvykl. Zatím je to super, ani jsem nečekal, že to bude tak dobré,“ přiznává Smejkal.

Odchovanec Českých Budějovic udělal krok správným směrem. Trenér Jussi Tapola mu věří, na ledě má hodně prostoru. „Neustále pracujeme na tom, aby moje hra byla ještě lepší. Děláme různé věci navíc, snad se mi to podaří přenášet i do zápasů,“ doufá šikovný útočník.

Začátky ve Finsku pro Smejkala každopádně nebyly jednoduché. „Mnohem víc se tady pracuje, ale myslím, že je to jen o zvyku. Je to náročné, protože máme společné čtyřicetiminutové rozcvičky. Potom následuje led, posilovna nebo výběh. Takhle je to každý den,“ popisuje.

„Rychlostně je finská liga úplně někde jinde. Přijde mi, že tady jsou samí letci.“

Ve finské lize chtěl zapracovat především na bruslení, které nepatří mezi jeho největší přednosti. „Rychlostně je finská liga úplně někde jinde. Přijde mi, že tady jsou samí letci, protože na nic nemáte čas, stále u vás někdo je. Ale podle mě je to jen dobře,“ přemítá Smejkal.

Zvykání na nové prostředí pro něj bylo o něco snazší díky české kolonii, která se v Tappaře zformovala. V klubu působí také brankář Dominik Hrachovina, obránce Michal Moravčík nebo útočník Michael Špaček.

„V létě jsme pořád něco vymýšleli a byli hodně spolu. Teď jsme spíš rádi, že si můžeme odpočinout. Navíc je tady pěkná tma a energie po náročných trénincích moc není. Jinak se všemi vycházím dobře, je tu super parta,“ povídá Smejkal.

Se Špačkem kromě toho pravidelně nastupují ve společném útoku. „S Michalem se známe dlouho a už jsme spolu něco odehráli. Je to můj dobrý kamarád, takže si rozumíme jak na ledě, tak mimo něj. Užíváme si to,“ dodává.

„Je to tu nádherné. Když je volno, tak jezdíme na výlety.“

Před svým ochodem na sever mluvil Smejkal o tom, že se těší na finskou přírodu. Tamní krajinu podle svých slov už stihl alespoň trochu prozkoumat: „Je to tu nádherné. Jsem tady s přítelkyní a pejskem. Když je volno, tak jezdíme na výlety.“

A jak se pere s finštinou? „Už jsem pochytil nějaké hokejové pokyny, a hlavně sprostá slova. To je základ,“ usmívá se.

Tappara momentálně v nabité tabulce okupuje osmou příčku, na první pětku ale ztrácí jen dva bodíky.

„Soutěž je strašně vyrovnaná, jen Lukko a Ilves v tabulce lehce odskočili, ale taky měli hodně kluků z NHL a AHL. Na první čtyřku ztrácíme pár bodů, to je náš cíl. Uvidíme, jak se nám povede druhá část sezony a play off, to bude stěžejní,“ hlásí český útočník.

„Klub není zvyklý prohrávat, takže když se to stane, tak máme hodně videa a ještě tvrději se trénuje.“

Smejkal už dříve přirovnal Tapparu k pražské Spartě. V Tampere mají každoročně nejvyšší ambice: od roku 2013 klub oslavil dva mistrovské tituly, čtyřikrát se probojoval až do finále play off a jednou skončil třetí.

„Musím říct, že je tady snad i větší tlak. Klub není zvyklý prohrávat, takže když se to stane, tak máme hodně videa a ještě tvrději se trénuje,“ říká Smejkal.

„Máme velmi silný tým, stejně jako vždycky na Spartě, kterou mimochodem sleduji a moc se mi líbí, jak hraje. Doufám, že po sezoně budeme s klukama ze Sparty slavit dva tituly,“ přidává.

„Mám zprávy o zájmu pár klubů, dokonce jsem měl s jedním týmem schůzku.“

Finskou nejvyšší soutěž ale stejně jako další evropské ligy potrápila koronavirové pandemie. „Do prosince to bylo dobré, pak byla měsíční pauza. Teď by se to mělo vracet do normálu, akorát musíme hrát s celoobličejovými plexiskly, což všechny trochu štve,“ líčí Smejkal.

A jak to vypadá s vytouženým podpisem v NHL? „Je to můj velký sen. Mám zprávy o zájmu pár klubů, dokonce jsem měl s jedním týmem schůzku. Bohužel kvůli pauze a koronavirové situaci se to muselo odložit,“ uzavírá český útočník.

Foto: tappara.fi

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz