сайты ставок сайты ставок сайты ставок

KOMENTÁŘ Jana Šuráně: O projektu regionálních trenérů, přínosech i záporech

Jan Šuráň | Foto: Archiv Jana Šuráně

Jan Šuráň, mladý a ambiciózní trenér jabloneckých Vlků, se ve svém komentáři zamýšlí nad projektem regionálních trenérů. Ten podle všeho končí a Šuráň pro hokej.cz hodnotí jeho přínosy i to, co šlo zrealizovat lépe.

Projekt regionálních trenérů hráčů a regionálních trenérů brankářů k prvnímu lednu 2023 končí. Tento projekt jsem měl možnost během posledních pěti let při své práci dobře poznat. Ať už pohledem klubu, do kterého tito trenéři dojížděli, či v rámci diskuse v hokejovém prostředí.

Projekt takového rozsahu měl na hokejovou komunitu v období několika posledních let jistě velký vliv. Najde se určitě hodně pozitivních věcí, které přinesl. Především v projektu regionálních trenérů hráčů však vidím jeden zásadní problém. Postavení regionálního trenéra bylo totiž vůči klubům jasně dané. Byla to kontrola ze svazu, která přijela zhodnotit, jak se v daném klubu pracuje.

Cílem projektu by však podle mého názoru mělo být to, aby regionální trenéři přenášeli do klubů myšlenky svazu, metodiku a know-how. Edukovali trenéry a pomáhali rozvoji hokeje právě na klubové úrovni. K tomu, aby byl v těchto oblastech tento projekt úspěšný, je zapotřebí především jedna věc – dobrý a otevřený vztah s klubem, především pak s jeho trenéry.

„Byla to kontrola ze svazu, která přijela zhodnotit, jak se v daném klubu pracuje."

Regionální trenéři by měli být především mentoři. Ve světě se této roli říká coach developer – člověk, který netrénuje hráče, ale trenéry.

Pokud trenéři v klubu nejsou otevření novým myšlenkám, jinému přístupu a pohledu na věc, těžko změní pět návštěv regionálního trenéra za sezonu jejich názor. 195 tréninků za rok odtrénuje trenér podle sebe a při pěti trénincích, na kterých je přítomná kontrola, předstírá, že se vše dělá tak, jak to od něj regionální trenér vyžaduje. Garantuji vám, že se to děje častěji, než byste si mysleli.

„Cílem projektu by však podle mého názoru mělo být to, aby regionální trenéři přenášeli do klubů myšlenky svazu, metodiku a know-how. "

Nejsme ve Finsku nebo Švédsku, kde když se řekne, že půjdeme všichni tímto směrem, tak to téměř všichni akceptují. My jsme jiní, každý hledáme své cesty. A když nám náhodou někdo ukáže, jak by se něco mělo dělat, tak to tak půlka z nás udělá a druhá si to stejně bude dělat po svém.

Proto kontrolovat někoho, jestli pracuje, jak jsme mu nakázali, u nás nemůže fungovat. Některé trenéry dle mého názoru a zkušeností přesvědčí o nových myšlenkách pouze dobré prostředí v klubu. Pokud se většina lidí v těchto klubech ubírá správnou cestou, tak je pravděpodobné, že se tímto směrem vydají i trenéři, kteří by po ní jinak nešli.

Je potřeba najít v našem hokeji lidi, kteří těmto myšlenkám věří, a s nimi pracovat. Neztrácet čas kontrolou těch ostatních, které nelze přesvědčit.

„A když nám náhodou někdo ukáže, jak by se něco mělo dělat, tak to tak půlka z nás udělá a druhá si to stejně bude dělat po svém."

Systém kontrol a hodnocení tréninků v klubech bych z projektu regionálních trenérů odstranil a přetvořil program spíše na projekt mentorů – coaches developerů. Nejpodstatnější změnou by bylo to, že jejich návštěvy by byly pro kluby dobrovolné.  V případě zájmu by si trenér nebo klub na svém tréninku mentora vyžádal. V tu chvíli by mentor jel do klubu především proto, že lidé v klubu chtějí pomoci, poradit, pobavit se o svých problémech. Je to malá změna, ale naprosto zásadní myšlenkový a psychologický faktor.

Díky tomu bychom získali přehled o lidech, kteří mají zájem kráčet po nastavené cestě, zlepšovat se a přijmout podporu od mentorů. Musíme se zaměřit na trenéry, kteří jsou otevřeni novým myšlenkám a cestě, po které se chceme vydat, a s nimi poté pracovat. Na oplátku nám tito lidé pomohou odstartovat revoluci v klubech, kde následně přesvědčí i ostatní trenéry o správnosti dané cesty.

„Systém kontrol a hodnocení tréninků v klubech bych z projektu regionálních trenérů odstranil a přetvořil program spíše na projekt mentorů – coaches developerů."

U nás není tato myšlenka moc obvyklá. Minulý rok jsem se ve finském Tampere účastnil sympózia IIHF, kde se probírala právě role těchto mentorů. Když jsem se bavil s lidmi z USA Hockey, říkali mi, že v Americe naprosto běžně má každý trenér mentora. To u nás není běžné. Myslím si, že je to jeden z nejdůležitějších prvků ve výchově trenéra. Semináře jsou přínosné, mentor však s vámi řeší vaše aktuální a konkrétní problémy, a to vám často pomůže ještě víc. Mě osobně vždy nejvíc posune, když někdo sleduje mou práci a dokáže mi poté kvalifikovaně poskytnout zpětnou vazbu.

Pozor! Neříkám, že by neměly být nástroje, jak hodnotit práci klubů a trenérů v nich, a podle toho následně rozdělovat dotační prostředky. Nemohou to však být stejní lidé jako ti, kteří dělají zmíněné mentory. Ten vztah by tím byl zásadně narušen.

„Jestliže opravdu dojde ke zrušení projektu tak si myslím, že právě absence regionálních trenérů brankářů bude velmi citelná."

Podstatu toho podle mě dobře vykreslují regionální trenéři brankářů. Brankáři jsou specifický post a celá řada menších klubů svého trenéra brankářů ani nemá. A v těchto případech, kdy regionální trenér do takového klubu přijel, logicky neměl koho hodnotit, protože v daném klubu zkrátka nikdo takový nebyl. Věnoval se tak pouze vedení tréninku a vztah regionálního trenéra brankářů a lidí z klubu tak byl mnohem plodnější. Taková je moje zkušenost.

Jestliže opravdu dojde ke zrušení projektu, tak si myslím, že právě absence regionálních trenérů brankářů bude velmi citelná. Opakuji, že právě brankáři jsou velmi specifický post a řada klubů vlastního specializovaného trenéra nemá.

Komentář redakčně zpracoval Pavel Mandát.

Jan Šuráň

Jan Šuráň | Foto: Archiv Jana Šuráně

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz