KOMENTÁŘ PATRIKA ELIÁŠE: Nevyrovnanost sudích je problém. Pokud chceme posouvat TELH...

Patrik Eliáš v dresu Znojma během sezony 2004/05. | Foto: Hokej.cz

Patrik Eliáš jen v zámoří nastoupil k více než 1500 zápasům. Když se ale na podzim 2004 vracel do české extraligy, některé zákroky mu přišly až za hranicí ublížení. Pokulhává naše soutěž v posuzování hry a profesionalitě rozhodčích i dnes? „Ještě je před nimi velká práce,“ píše bývalý útočník.

Změny, které se v posledních letech udály v pravidlech, jsou pro dobro hry, hlavně co se týká faulů a zatraktivnění hokeje.

Jakékoli držení, hákování, bránění ve hře se snaží rozhodčí omezovat, aby se mohl hrát rychlý hokej. Ovlivňuje to i hru jednotlivce, který se nemusí bát, že dostane hit zezadu, že přijede někdo třetí do souboje.

V extralize je to ale hodně odlišné.

Když jsme se během výluky v roce 2005 vrátili domů do Česka, tak právě v tomhle byl největší rozdíl. Posuzování hry a profesionalita rozhodčích? Vím, že se to posouvá, že se zlepšují, ale ještě je před nimi velká práce, aby se zatraktivnil hokej i u nás.

Aby měli respekt, který si zaslouží, musí tomu jít svými výkony naproti. Za mě jsou tam obrovské rozdíly zápas od zápasu.

A jak se mluví o nějakých změnách pro český hokej celkově, tak sudí by měli být jednou z hlavních priorit, na kterou by se svaz i kluby měly zaměřit.

Patrik Eliáš.

Patrik Eliáš. | Foto: Hokej.cz

Zkušenosti z kariéry

I na mezinárodní úrovni jsme se jako hráči z NHL museli přizpůsobovat, evropské měřítko bylo trochu jiné, ale člověk si pak o to víc vážil profesionality a vyrovnanosti výkonů rozhodčích v Americe. 

Na druhou stranu je tam k rozhodčím větší respekt. Před dvaceti lety to taky nebylo takové, někteří hráči si dovolili říct neskutečné věci, které by už dnes ani nešly. Ale zlepšilo se to a respekt je vzájemný. 

Rozhodčí se snaží komunikovat, i v NHL dělají chyby, o kterých se diskutuje. Umí přijmout kritiku, jen hráči a trenéři vědí, kde je nějaká hranice. Pokud ji překročí, liga se k tomu postaví a přijde trest.

Respekt k pruhovaným je určitě větší, fanoušci je taky kritizují, jen to není extrémně sprosté a vulgární. V tomhle je u nás prostředí jiné.

A musí se to změnit ze strany hráčů i trenérů – pak to přejde na fanoušky. Měli bychom více respektovat práci rozhodčích, to je potřeba říct.

Proti pravidlu o nehodnocení rozhodčích po zápase ale asi nic nemám.

Záleží jen na tom, aby měl člověk velkou sebedisciplínu, protože emoce můžou vzít za své.

Já sám měl třeba velký problém udržet se v extralize během výluky, protože některé fauly na hráče NHL byly až za hranicí ublížení. Ale často se vůbec nepískalo.

Takže chápu trenéry i hráče, na druhou stranu je pravidlo jasně dané. Pokud by v NHL někdo kritizoval rozhodčího hned po zápase, taky by dostal pokutu od ligy.

Patrik Eliáš v dresu New Jersey Devils.

Patrik Eliáš v dresu New Jersey Devils. | Foto: X @NHLAlumni

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz