Komentátor Novák: Byl to zážitek! Hüblovi jsem záviděl. Brod? Chci úspěch

Foto: bkhb.cz a osobní archiv Jana Nováka

Jan Novák má na svém kontě mnoho úspěchů. Stal se extraligovým šampionem, zahrál si na mistrovství světa i v zahraničních ligách. Při příležitosti letošního finále 2. ligy navíc okusil práci spolukomentátora hokejových přenosů. „Užil jsem si to, pokud by přišla další nabídka, neřekl bych ne," líčí. Nejen o tom všem je následující obsáhlý rozhovor.

Hokejoví fanoušci vás v uplynulých týdnech mohli sledovat v nezvyklé roli, když jste na Sporty TV spolukomentoval finálové zápasy 2 ligy. Jaký z toho máte zpětně pocit?
Pozitivní! Fakt jsem si to užil. Bavilo mě to. Snažil jsem se předat divákům přidanou hodnotu, což doufám taky vyšlo. Reakce byly kladné.

Co tréma? Známe se už nějakou dobu a na základě toho bych řekl, že jste nebyl nervózní…
Ale byl… Dokonce nejen při prvním zápase, který jsem spolukomentoval, ale i při těch dalších. Snažíš se oprostit od toho, že jsi před kamerami, ale stejně to úplně nejde. Dokonce jsem se zpětně ani nedíval, jak jsem mluvil. Radši… (usmívá se) Ale jak říkám, nikdo mě nehejtoval, takže z toho mám dobrý pocit.

„Snažíš se oprostit od toho, že jsi před kamerami, ale stejně to úplně nejde."

V rámci přestávkových programů jste hráčům pokládal otázky. Jaké bylo vyzkoušet si to z druhé strany, než jste byl celou kariéru zvyklý?
Zvláštní, připravuješ si otázky, ale zároveň víš, jak ti daný hráč odpoví, protože sis tím prošel. Sám to znáš, odpovědi na otázky ohledně průběhu zápasu se víceméně pořád opakují. Takže mi šlo hlavně o to, aby si kluk u mikrofonu neřekl něco jako: Ježiši, co to mele za blbosti? Ale musím říct, že oba hlavní moderátoři odvedli skvělou práci, když měli pocit, že v tom začínám plavat, pomohli mi.

Dovedete si představit, že byste se spolukomentování věnoval i v budoucnu?
Na začátku jsem si řekl, že zkusím jeden zápas, nakonec jich bylo víc. Když o tom tak přemýšlím, pokud by nějaká další nabídka přišla, neřekl bych ne. Fakt mě to bavilo. Spíš jde o to, že bych si musel doplnit jména jednotlivých hráčů a tak dále.

Jan Novák

Jan Novák | Foto: Osobní archiv Jana Nováka

Finálová série mezi Havířovem a Chomutovem se nakonec natáhla na sedm zápasů, přičemž lépe z ní vyšli Piráti. Byl Chomutov hokejovější?
Chomutov měl momenty, kdy byla jeho hokejovost opravdu znát. Většinou v důležitých okamžicích série. Na druhou stranu musím říct, že Havířov mě extrémně překvapil. Nečekal jsem, že Chomutovu bude vzdorovat v sedmi zápasech, takže klobouk dolů před oběma týmy. Bylo to parádní finále.

„Pokud by nějaká další nabídka na spolukomentování přišla, neřekl bych ne."

Vsadil byste si na Chomutov i ve chvíli, kdy Piráti selhali v šestém zápase, kdy měli doma mečbol a čekal je výjezd na sedmý rozhodující zápas do Havířova?
Upřímně jsem si myslel, že vyhraje Havířov. Moje predikce byla taková, že Chomutovu ze začátku nasypou dva nebo tři góly a pohlídají si to. Chomutov ale ukázal svou sílu. Přeju jim to, mají krásnou, moderní halu a výborné návštěvy. Chance ligu si zaslouží.

Překvapilo vás, že Martin Pešout vsadil v sedmém zápase na Michaela Petráska, navzdory tomu, že ten do té doby neodchytal v play off ani jeden kompletní zápas?
Překvapilo, i když je pravda, že Alťák byl v šestém zápase trochu v nervu. Z toho pohledu se Petráskovo nasazení do sedmého zápasu nabízelo. Za sebe říkám, že šlo o hodně odvážný tah, který ale nakonec vyšel, takže dobrá práce chomutovských trenérů.

„Myslel jsem si, že sedmý zápas vyhraje Havířov."

Co říkáte na výkony pětačtyřicetiletého Viktora Hübla?
Normálně jsem mu záviděl! Říkal jsem si: Ten se má, ještě může hrát hokej a já už mám skoro měsíc volno. Klobouk dolů před ním, byl pro Chomutov klíčovým hráčem. Hráli na něj. Během celého play off neměl zápas blbec, hrál konstantně. Fakt smekám, že dokázal v pětačtyřiceti letech klíčovou část sezony takhle zvládnout. Fyzicky i psychicky.

Prodlouží si podle vás kariéru i příští rok v Chance lize?
Těžká otázka, ale pokud bych byl majitelem, manažerem nebo trenérem Chomutova, snažil bych se Viktora v týmu udržet. I kdyby v Chance lize neměl odehrát všechny zápasy, určitě by byl svými zkušenostmi pro kabinu platný. Když máte takového mentora, je to k nezaplacení.

Viktor Hübl.

Viktor Hübl. | Foto: Facebook Piráti Chomutov

Čekáte v létě velkou přestavbu chomutovského kádru?
Znojmo si loni myslelo, že když ve druhé lize dominovali, odehrají první ligu z větší části s postupovým kádrem. Jak dopadli, víme všichni. Takže ano, Chomutov musí tým výrazně posílit a zvýšit konkurenci. V ideálním světě by si vyšší soutěž měli zahrát všichni kluci, kteří postup vybojovali, ale rozdíl mezi ligami je obrovský a abys byl v první lize konkurenceschopný, potřebuješ tým dostat na výrazně vyšší level.

„Pokud bych byl chomutovským majitelem nebo manažerem, snažil bych se Viktora za každou cenu udržet, i kdyby v Chance lize neměl odehrát všechny zápasy."

Napadá mě, finále 2. ligy i extraligy dospělo do sedmého zápasu, přičemž v obou případech uspěl hostující tým. Je to náhoda, nebo je v klíčové chvíli domácí prostředí spíš přítěží?
Dobrý postřeh. Myslím, že pokud hraješ sedmý zápas doma a nepodaří se ti nasypat hned na začátku pár gólů, začne hrát roli nervozita diváků, což nakonec často sváže i tebe. Když jedeš k sedmému zápasu jako hostující tým, můžeš vždycky maximálně překvapit.

Koneckonců zažil jste to na jaře 2003 v sedmém zápase extraligového finále na ledě Pardubic, kde jste se Slavií vyhráli 1:0 a brali mistrovský titul.
Jasně, tenkrát se nám povedlo dát první gól, od té chvíle se Pardubice musely tlačit dopředu. Hnali je diváci, začaly být nervózní, a nakonec to nezvládly. Troufám si říct, že jsme v tom zápase byli lepší.

Změnilo se s věkem a zkušenostmi, jak vnímáte zápasy o všechno?
Když jsem byl mladý, býval jsem rozlítaný a natěšený. Nervozitu jsem tolik nevnímal. S přibývajícím věkem cítíš čím dál víc zodpovědnost vůči týmu.

„Pokud hraješ sedmý zápas doma a nepodaří se ti na začátku nasypat pár gólů, začne hrát roli nervozita diváků."

Aktuálně působíte v Havlíčkově Brodě, prodloužíte si bohatou kariéru o další sezonu?
Sice jsem říkal, že si vezmu čas na rozmyšlenou, ale do hokeje mám pořád velkou chuť. Navíc v Havlíčkově Brodě bude trénovat brácha, což je pro mě další důležitý faktor. Chtěl bych, abychom společně zažili úspěch.

Bude na vás bratr Petr Novák na lavičce přísný?
To by si měl rozmyslet, už jsem starší hráč. (směje se) Ale vážně, budeme spolu vycházet tak, jak by měl vždycky vycházet trenér s hráčem. Nezáleží na tom, jestli jsme bratři, nebo nejsme. Do Brodu nejdeme odpočívat, oba jsme vítězné typy a společně chceme něco dokázat. Věřím, že bráchovy schopnosti nás k úspěchu dovedou.  

Letos Havlíčkův Brod dokráčel do druholigového čtvrtfinále, jakého dalšího pokroku byste v Kotlině chtěli dosáhnout?
Jak už jsem říkal, pro mě je vždy motivací co největší úspěch, takže ideálně postoupit do první ligy. Ale vím, že my asi favorit na postup nebudeme. Chceme hrát dobrý hokej a nalákat fanoušky na stadion. Klobouk dolů před Třéťou a před Endym (Miroslav Třetina a Lukáš Endál, pozn. red.) Pro klub toho dělají strašně moc. Každý krůček dopředu je super, ale zároveň taky strašně těžký.

„Pro mě je vždy motivací co největší úspěch, takže ideálně postoupit do první ligy. Ale vím, že my asi favorit na postup nebudeme."

Těšíte se na zrekonstruovaný havlíčkobrodský zimák?
Jasně, budeme mít novou ledovou plochu, střídačky a modernizace se dočká i zázemí. Je super, že město s klubem společně spolupracuje a investuje.

Na závěr k aktuálnímu dění, budete sledovat světový šampionát v Praze a Ostravě?
O tom nepochybuj, našim samozřejmě přeju úspěch. Domácí mistrovství světa jsem zažil v roce 2004, tenkrát jsem hrál ve dvojici s Romanem Hamrlíkem. V týmu byla spousta dalších skvělých hokejistů, Jaromír Jágr. Martin Straka, Martin Ručinský, Jirka Šlégr, Jarda Špaček… Byl to obrovský zážitek, na který vzpomínám do dneška. Praha tehdy žila hokejem, nadšení na tebe dýchalo na každém kroku. Jen škoda nepovedeného čtvrtfinále.

Foto: bkhb.cz

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz