Komeťák Plekanec: Užíval jsem si volnosti, byl jsem ale nervózní

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

6. prosince 2018, 22:07

Daniel Kinc

Hokejový svátek má Brno za sebou. Šlágr kola proti Spartě ozdobili Martin Erat s Tomášem Plekancem, kteří si odbyli letošní premiéry v modrobílém. Oba se blýskli dvěma body, po vzájemné souhře navíc Plekanec dal svůj první gól za Kometu. Obhájce vedl už 3:1, ale Sparta duel srovnala a v prodloužení dokonala obrat.

Nový fanshop

„Zdálo se mi, že jsme jim časem povolili více, než jsme měli,“ řekl po utkání centr druhé brněnské formace.

Slibně rozehraný duel se Spartou jste nakonec ve výhru neproměnili.
Je to škoda. Měli jsme v zápase hodně šancí odskočit o více než dva góly, kde by se duel mohl zlomit. Na druhou stranu musím ocenit výkon Sparty, která začala po první třetině hrát daleko lépe. Zaslouženě s námi drželi krok a dokázali nakonec vyrovnat.

Jak jste se vy osobně cítil v extraligovém tempu?
Cítil jsem se celkem dobře. Až na konci mi trochu ubývaly síly, ale to je celkem normální v tomto stavu, v němž jsem po zranění. Věřím, že se to s dalšími zápasy zlepší.

V první třetině jste při vašem čtvrtém střídání Karlu Pláškovi skvěle sklepl puk a vlastně připravil gólovou střelu. Bylo to cílené?
Věděl jsem, že je Karel dva kroky za mnou a já jen doufal, že když to dobře sklepnu, tak to přistane někde u něj. Naštěstí to vyšlo, byli jsme rádi, že jsme byli ve vedení, ale nakonec jsme ho neudrželi.

„Má podle mě všechny předpoklady pro to, aby uspěl v NHL."

Jaký je to podle vás hráč?
Je to výborný hokejista. Viděl jsem ho poprvé a musím říct, že je skvělý. Má podle mě všechny předpoklady pro to, aby uspěl v NHL. Když na sobě bude pracovat, tak má před sebou skvělou budoucnost.

Ve druhé třetině jste se nakonec dočkal i premiérového gólu za Kometu.
Myslím si, že to dokonce nebyla moje trefa, ale že si to tam srazil obránce. Nebyl jsem si úplně jistý, ale hlavní v tu chvíli bylo, že jsme odskočili na dva góly. V konečném součtu to ale stejně nestačilo na to, abychom dotáhli zápas do vítězného konce.

Měnila se nějakým způsobem v zápase hra Sparty?
Zdálo se mi, že jsme jim časem povolili více, než jsme měli. První třetinu jsme odehráli velmi dobře. Měli jsme ve hře hluchá místa, čehož oni využili, začali hodně bruslit a díky tomu se udrželi v zápase. Byly tam chvíle, kdy jsme měli šance odskočit a bylo by po zápase. To se nepovedlo.

„Myslím si, že to dokonce nebyla moje trefa, ale že si to tam srazil obránce."

Dostala se vám Sparta různými potyčkami pod kůži?
Snažím se soustředit na hru. Když v nějaké potyčce být nemusím, tak tam nejsem a spíš se soustředím jen na hokej a na věci, které je potřeba dělat.

V zápase jste byl několikrát vykázán z buly. Liší se v extralize vhazování nějak od toho v NHL?
Pravidla ještě úplně neznám a úplně nevím, jak rozhodčí hází buly. To je jenom otázka toho, abych si na to zvykl, a v dalších zápasech to bude lepší.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

A jaká pro vás byla souhra s Martinem Eratem?
Ohromně jsem si to užíval. Po dvou, třech letech, kdy jsem hrál v NHL spíše defenzivní roli, jsem měl volnost a bylo to pro mě něco jiného. Teď jen doufám, že začneme vyhrávat, sbírat body a budeme mít po zápasech větší radost.

Před každým vhazováním jste s Martinem Eratem rozebíral různé věci. Komunikovali jste během zápasu spolu často?
To jsou normální věci, které se řeší při každém buly. Neměli jsme ještě tolik času to natrénovat, ale zároveň jsme oba dost zkušení na to, abychom zkoušeli i jiné věci při vhazováních. Někdy to vyjde, někdy ne. Je potřeba, aby každý věděl, co má dělat po buly. Tohle ale ještě vypilujeme na tréninku.

Bylo pro vás těžké přepnout z defenzivní role, kterou jste měl v zámoří, do té ofenzivní?
Podle mě se to neztratí. Spíše jde o takové běžné návyky, protože když člověk v NHL tu roli má a chce tam vydržet dlouho, tak ji musí plnit beze zbytku. Tady mám více volnosti, snažím se toho využít a vrátit se do hry, kterou můžu hrát.

„Mám více volnosti, snažím se toho využít a vrátit se do hry, kterou můžu hrát."

Co jste říkal na brněnskou atmosféru?
Úžasné. Věděl jsem, že jsou tady skvělí fanoušci a proti Spartě to zase potvrdili. Jak jsem říkal, je velká škoda, že jsme jim to neoplatili a nedotáhli zápas do vítězného konce.

Jaký je Libor Zábranský na střídačce?
Byl to první zápas, takže těžko hodnotit. Má ale ohromný cit na střídání a také na koučink. Během zápasu jsem nevnímal, jak komunikoval s ostatními hráči, protože se chci soustředit na hru. Hráčům určitě ale nechává volnost a nechává to na nich.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Zažíval jste po přesunu z Kladna do Brna třeba podobné pocity jako před rokem při odchodu z Montrealu do Toronta?
Byly částečně podobné. Je to ale samozřejmě něco jiného, když jde člověk do nového prostředí a spoustu kluků nezná. V Torontu jsem tehdy navíc kromě jednoho, dvou hráčů nikoho neznal. Tam to bylo v Americe a tady naopak v Čechách, kde mi je celkově mentalita bližší.

Nebyl jste před debutem v Brně nervózní? Přeci jen na Kladně už to znáte, tady jste hrál jako domácí úplně poprvé.
Přiznám se, že jsem byl nervózní i na Kladně, protože je to zase něco nového po dlouhé době, ať už člověk hraje extraligu nebo první ligu. Nevěděl jsem, co od toho čekat, a to jak na Kladně, tak v Brně. Jsem rád, že v obou soutěžích už mám první zápasy za sebou a vím, do čeho v dalších duelech půjdu. Už jde jen o to, abych v trénincích dopiloval kondičku a pak jsme začali vyhrávat.

„Můj čas vypršel."

Miloš Říha při dnešní nominaci zmínil, že by vás chtěl ještě zkusit v reprezentaci. Může být pro vás otázka národního týmu stále otevřená?
Téma už to pro mě není, kdysi jsem se nějak rozhodl a tak to je. Myslím si, že je čas, aby se tam zkoušeli další kluci a dostali svoji příležitost. V tomhle ohledu mě napadá zrovna Karel Plášek, který je určitě hráčem pro budoucnost českého nároďáku. Můj čas vypršel.

Těšíte se už na nedělní souboj Komety ve Zlíně?
Já se těším na každý zápas, hokej mě stále ohromně baví. Každý zápas si chci užít a vyhrát, protože pocity, které jsou po zápase, když se vyhraje, jsou ty nejlepší a je díky němu v kabině dobrá atmosféra.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz