Konec na Slavii po 9 letech! Málek povede mladé gólmany v Kladně

Roman Málek | Foto: rytirikladno.cz

Skoro po dekádě se rozpadl trenérský svazek bývalého elitního gólmana Romana Málka s jeho mateřskou Slavií. Extraligový mistr z roku 2003 se však z hlavního města nepřesunul vůbec daleko: Nově má na starosti mladé brankáře v Kladně.

Zakrátko to bude už deset let od chvíle, kdy Roman Málek odchytal v mladoboleslavském dresu poslední soutěžní zápas své kariéry. Po jejím skončení dlouho neváhal a hned před sezonou 2015/16 se zapojil do trénování brankářů doma na Slavii.

Staral se o gólmany v áčku i v mládeži, včetně svého syna. Až v průběhu letošní sezony požádal klubové vedení, aby mu ponechalo jen pozici u slávistických nadějí. Juniorům svým dílem pomohl k postupu do extraligy, načež se v Edenu definitivně rozloučil.

„Poznal jsem na Kladně už spoustu věcí. Poznal jsem své svěřence, což je pro mě nejdůležitější. Moc mě ta práce s nimi baví.“

„Připravoval jsem si jednu přednášku pro brankáře a v rámci toho jsem oslovoval některé hráče, kterých jsem se ptal na jejich pohled, když jezdí například trestné střílení. Jeden z nich byl Jirka Burger, se kterým se velice dobře známe. Slovo dalo slovo a vyplynulo z toho, že jsem dnes na Kladně,“ popisuje Málek na webu Rytířů, jak si našel nové angažmá.

Právě jeho vrstevník a bývalý spoluhráč Burger hrál zásadní roli v tom, že Roman Málek teď trénuje naděje středočeského klubu. Na starosti má brankáře akademických kategorií, tedy juniorky, dorostu a deváté třídy.

Roman Málek

Roman Málek | Foto: Facebook Mládežnický hokej

„V tuhle chvíli dodělávám druhý měsíc přípravy na suchu, takže už jsem si zde prakticky na vše zvykl. Led bude samozřejmě zase něco jiného, ale poznal jsem na Kladně už spoustu věcí. Poznal jsem své svěřence, což je pro mě nejdůležitější. Moc mě ta práce s nimi baví,“ líčí nadšeně.

46letý kouč bude dál stíhat i roli televizního experta. „Práce v televizi není příliš náročná. Na hokej koukám, sleduji extraligu, takže to není vůbec problém,“ vypráví s tím, že Kladno ho bude uvolňovat i na reprezentační akce. „Nyní jsem nově u U17 a budu alternovat i u kategorie U16. Zrovna jsme měli soustředění pro gólmany od šestnáctky až do dvacítky a je to výborná zkušenost,“ zmiňuje krátce dvojici kempů ve Slaném.

„Byl bych hrozně rád, kdyby juniorka postoupila do nejvyšší soutěže.“

Roman Málek má ve sbírce kromě extraligového titulu z roku 2003 také trojici cen pro nejlepšího brankáře soutěže a dvě trofeje pro extraligového Hokejistu sezony. Předtím ale zažil opojení z mistrovského titulu i v mládeži, na Slavii ho získal v roce 1997 s juniorkou.

Pokud má vypíchnout, na co se při tréninku mladých gólmanů nejvíce zaměřuje, je to jejich přístup a trpělivost. „Například některá cvičení ti gólmánci dělají poprvé a nemusí jim hned zpočátku jít. Hrozně důležité je, aby v té práci vytrvali, no a poté máme tu zpětnou vazbu, že když to nadále opakují a soustředí se, tak je vidět zlepšení. To je strašně důležité a pro mě pozitivní,“ líčí.

Roman Málek na kempu reprezentačních brankářů

Roman Málek na kempu reprezentačních brankářů | Foto: Facebook Mládežnický hokej

V Kladně teď najde jednu výraznou spojitost s dosavadní prací na Slavii. Sešívaní poslední dvě sezony usilovali o návrat do juniorské extraligy a stejný cíl stojí i před nejstaršími mládežníky Rytířů. Také oni ztratili extraligovou příslušnost předloni, od té doby však v ligové soutěži ani jednou nepostoupili do play off.

A pokud se má kladenský hokej ubírat lepším směrem, pak nutně potřebuje tenhle vroubek spravit.

„Byl bych hrozně rád, kdyby juniorka postoupila do nejvyšší soutěže,“ zmiňuje Málek svůj první cíl v novém klubu. „Chtěl bych juniorské brankáře připravit tak, aby byli pro tým základním stavebním kamenem. Celkově chci gólmanům pomáhat, aby se zlepšovali, a třeba se podívali do mládežnických nároďáků nebo si splnili nějaký svůj sen,“ dodává v rozhovoru pro web rytirikladno.cz.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz