Konec v Jekatěrinburgu? O Jakuba Kováře se pere elita KHL

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

12. března 2015, 15:50

Václav Jáchim

Dva roky strávil v ruském Avtomobilistu Jekatěrinburg, ačkoli se spíš jedná o ruský klub druhé kategorie, pokaždé si Jakub Kovář zachytal play off. Odchovanec píseckého hokeje měl na úspěších týmu největší podíl, pokud by v bráně nestál on, klub z bývalého carského města by se nejspíš do vyřazovacích bojů nedostal. Teď pro českého reprezentanta možná nastává nová éra, není totiž vyloučeno, že se Kovář bude po sezoně stěhovat!

Bronzovému medailistovi z MS 2011 a 2012 totiž končí smlouva a zdá se, že ji Kovář neprodlouží. Podle ruských médií to vypadá na přesun do kvalitnějšího klubu KHL, zájem je prý o Kováře veliký. "Je pravda, že nás kontaktují určité týmy - ty největší v Rusku i mnohé jiné. Ale na Kubu se zároveň informují i kluby NHL," reaguje Vladimír Vůjtek mladší ze společnosti Eurohockey Services.

Za Atlantikem patřil Kovář dřív Philadelphii, v jednu dobu se tam málem stěhoval. Teď má pozici volného hráče, jednat může s kýmkoli. V Kontinentální lize je ovšem situace jiná. "Jakub je v lize volným hráčem s omezením, což znamená, že když ho bude chtít někdo jiný, musí zaplatit patřičnou částku," konstatuje Vůjtek.

Představitelé Jekatěrinburgu by Kováře rádi udrželi, ruským médiím to ostatně potvrdil generální manažer Leonid Vaisfeld. "Kovář u nás odvedl výbornou práci, dva roky byl naši oporou. Skončila mu smlouva, my mu zcela určitě dáme kvalifikační nabídku a budeme čekat, jestli ji někdo jiný nezvýší. Pokud se tak stane, Kováře asi ztratíme," řekl počátkem tohoto týdne bývalý mezinárodní rozhodčí.

Jenže na východní frontě se někdy mění věci rychlostí blesku. Podle středeční informace listu Sport-Express by se měl Leonid Vaisfeld přesunout na stejnou pozici do Ufy, kde nedávno skončil dlouholetý zkušený manažer Oleg Gross (prý nyní přejde do ústředí KHL). Po vyřazení od Magnitogorsku pravděpodobně nezůstane ani hlavní kouč Vladimír Jurzinov mladší, nahradit by ho mohl Anatolij Jemelin - dosud trenér Jekatěrinburgu a blízku spolupracovník Vaisfelda.

Pokud na tuhle akci dojde, může to mít vliv i na Kováře. Manažer a trenér s ním spolupracovali dva roky, logicky by mohli chtít českého gólmana do Ufy. Zvlášť když představitelé Salavatu Julajev dnes uvedli, že v klubu nebude dál pokračovat kanadský brankář Leland Irving. Ale na podobné spekulace je ještě brzy. "Nemá cenu bavit se konkrétně, protože nic není uzavřeno. Mohu potvrdit jen to, že o Jakuba Kováře je v KHL velký zájem," dodává hráčův agent.

Jakub Kovář aktuálně ukončil klubovou sezonu, Jekatěrinburg vypadl z play off po vyrovnaných bitvách s favorizovanou Kazaní. Bývalý brankář Českých Budějovicích se patrně objeví v nominaci národního týmu na start přípravy před mistrovstvím světa. Národní tým při vrcholu sezony nejspíš vsadí na gólmany z Evropy, Vladimír Růžička už dřív naznačil, že je pro něj jedničkou Alexandr Salák. Ten je stále ve hře o Gagarinův pohár, jeho Novosibirsk bude zápolit s Magnitogorskem, kde válí pro změnu útočník Jan Kovář.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz