Kořenář září a pochvaluje si Nabokova. AHL? Tak trochu blázinec, přiznává

Foto: nhl.cz

11. února 16:25

Matěj Hodoval

V zámořské AHL roste další český brankářský objev. Svou první sezonu zde hraje jednadvacetiletý Josef Kořenář, jenž se rozvijí v organizaci San Jose, konkrétně na farmě u Barakud. Jak český mladík okouzlil Kalifornii?

Jágr Chance liga

Kořenář zaujal vedení Žraloků v červenci 2017 na letním kempu, kde si vysloužil standardní nováčkovský kontrakt a to i přes fakt, že neprošel vstupním draftem.

Na šanci v organizaci Sharks si ale ještě musel sezonu počkat, pro jeho vývoj zvolilo vedení angažmá v české soutěži. Rodák z Pelhřimova absolvoval první rok v dospělém hokeji, kdy nejprve odehrál 22 zápasů za prvoligové Benátky nad Jizerou a následně si vyzkoušel i domácí extraligu, v dresu Jihlavy zasáhl dokonce i do baráže. V obou klubech dokázal udržet svou úspěšnost zákroků nad 90 %.

Foto: Luboš Vácha

Před svým odchodem do AHL si tak mladý gólman vyzkoušel dospělý hokej. „Pomohlo mi to, ale i tak je to úplně jiný styl hokeje, než se hraje u nás. Všechno je takové rychlejší, obzvlášť na menším hřišti... Kluci jsou tu většinou mladí, takže létají nahoru dolů, je to tak trochu blázinec,“ přiznává Josef Kořenář.

Svými výkony si jasně řekl o možnost zabojovat o místo v AHL a i během sezony ukazuje, že zcela zaslouženě. Brankář, jenž v mládežnických letech bojoval především v dresu jihlavské Dukly, naskočil v tomto ročníku AHL do dvaadvaceti zápasů, z nichž vyšel s úspěšností 92 %. Navíc se může chlubit, společně s Shanem Starrettem, nejlepším průměrem (2,28) obdržených gólů na zápas ze všech gólmanů aktuálně působících na farmě.

Skvělá čísla okouzlila nejen San Jose, nýbrž celou soutěž a český mladík se mohl těšit z pozvánky na Utkání hvězd AHL, kde reprezentoval Barakudy se spoluhráči Francisem Perronem a Jacobem Middletonem. „Bylo to úžasné... Opravdu to bylo pro mě překvapení, první rok a hned Utkání hvězd. Moc sem si to užil a jsem za to rád.“

„Jevgenij Nabokov? Výborný kouč, stejně jako to byl výborný gólman! Hodně nám pomáhá, každý den s námi pracuje před hlavním tréninkem a snaží se nám pomoci.“

San Jose Barracuda mají k dispozici takřka vyrovnanou dvojici. Konkurenci mezi třemi tyčemi dělá Kořenářovi Kanaďan Antoine Bibeau, jenž si v organizaci po svém příchodu z Toronta kroutí druhý rok. „Vycházíme super, je to fajn kluk. Moc mi pomohl, obzvlášť na začátku sezony,“ říká mladší z dvojice. Oba muže trenér pravidelně střídá.

Jistota v brankovišti pomáhá celému mužstvu, což se promítá i na postavení Barakud v tabulce. San Jose je s osmapadesáti body v Pacifické divizi druhé, ale na vedoucí Bakersfield ztrácí jen bod a navíc má k dobru tři zápasy. „Myslím, že to je asi mládím. Máme v podstatě jeden z nejmladších týmů ligy a to je naše síla.“

Menší zásluhu na letošním úspěchu Josefa Kořenáře má i hokejovým příznivcům velmi dobře známé jméno – Jevgenij Nabokov. Legendární gólman v San Jose cepuje a pomáhá s výchovou budoucích strážců žraločí klece. „Výborný kouč, stejně jako to byl výborný gólman! Hodně nám pomáhá, každý den s námi pracuje před hlavním tréninkem a snaží se nám pomoci,“ pochvaluje si spolupráci český talent.

„NHL? Moje šance asi nejsou veliké, mám před sebou ještě jednoho staršího gólmana s více zkušenostmi, takže na to nějak moc nemyslím.“

Pro Kořenáře to není první zámořská štace, vždyť v sezoně 2016/17 nastupoval v juniorské USHL za celek Lincoln Stars a právě díky tomuto působení si ho Žraloci všimli. Získal zde navíc první zkušenost se zámořským hokejem. „Určitě ano, moc mi to pomohlo a hraje se mi tu i lépe, než na evropských kluzištích,“ tvrdí.

A co myšlenky na NHL? „Sleduju každý zápas Sharks, když zrovna nehrajeme. Moje šance asi nejsou veliké, mám před sebou ještě jednoho staršího gólmana s více zkušenostmi, takže na to nějak moc nemyslím,“ hlásí skromně Kořenář. Ten si život ve slunné Kalifornii užívá. „Je to tu super. Krásné počasí, obzvlášť v letních dnech. Teď to ale taky není nejhorší, není tady žádný sníh, to je hlavní,“ směje se.

V týmu se letos musí obejít bez svých krajánků. Lukáš Radil s Radimem Šimkem se totiž usadili v hlavním mužstvu Žraloků. „Trošku mě to mrzí, to určitě jo, ale co se dá dělat. Klukům to jen přeju, aby byli nahoře u Sharks, vždyť tam chce přece každý,“ říká na závěr Josef Kořenář.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz