Kořínek o plzeňské filozofii: když šanci nedostanete, těžko se můžete ukázat

Petr Kořínek | Foto: Roman Turovský, hcplzen.cz

25,37 roku. Plzeň ve čtvrtek vstoupí do Tipsport extraligy s nejmladším kádrem ze všech účastníků. Na výrazné role se přitom těší i "košíkáři" – její filozofie je zkrátka v Česku unikátem.

„Ne každý v juniorském věku přechod mezi muže zvládne. Na druhou stranu, když tu šanci nedostane, těžko to pak může ukázat. Je to tedy spíš o tom nebát se a mladým hráčům šance dávat," vypráví pro Hokej.cz trenér Petr Kořínek.

Právě on dlouhé roky pomáhal budovat základy plzeňské mládeže, která je aktuálně nejlepší v republice. „Filozofii nehodláme měnit. Je to dané i okolnostmi, jako je třeba rozpočet klubu. V jiných klubech by možná takovou šanci nedostali," ví Kořínek.

„S mládeží pracujeme dlouhodobě. Není to z roku na rok."

Indiáni v posledních letech vychovali třeba stříbrné medailisty z posledního juniorského šampionátu: Davida Jiříčka, Petra Hausera, Davida Špačka nebo Marcela Marcela. „S mládeží pracujeme dlouhodobě. Není to z roku na rok, dá se říct, že už je to desetiletka. Dřív u nás byli třeba Honza Kovář nebo Dominik Kubalík, snažíme se v tom pokračovat. Naše akademie pracuje velmi dobře a mladým hráčům, pokud si to zaslouží a mají výkonnost, chceme dávat šanci," dodává Kořínek.

Už v této sezoně, v pouhých sedmnácti letech, se mezi týmové lídry může zařadit Adam Jiříček. Předpovídá se, že by mohl být v první desítce příštího draftu do NHL. „Jde o podobný typ obránce, jako je jeho brácha Davida. Je vzrůstově velký, má přehled o hře a celkem slušné bruslení," vyzdvihuje ho Kořínek. „Teď je to jenom o práci a o praxi, aby šanci dostal a hrál. Myslím, že to má před sebou – pokud se mu vyhnou zranění a bude plnit věci, které se po něm chtějí, může následovat svého bratra."

„Adam Benák? Samozřejmě je to pořád mladý hráč a potřebuje zesílit, ale předpoklady má veliké."

Druhým obrovským talentem je šestnáctiletý útočník Adam Benák, který zazářil na Hlinka Gretzku Cupu a zaujal i v extraligové přípravě. „Loni kvůli pravidlům ještě nemohl hrát, i když jsme o něm přemýšleli už tehdy," prozrazuje Kořínek. „Má obrovský potenciál. Pracuje na sobě, má i výborný charakter. V sezoně šanci dostane a pak uvidíme. Samozřejmě je to pořád mladý hráč a potřebuje zesílit, ale předpoklady má veliké."

Samozřejmě i Plzeň ale potřebuje zkušené borce. Jedním z nich je třeba kanadský centr Luke Adam, jenž se chlubí bezmála sty starty v NHL. „Potřebuje si ještě zvyknout na nové prostředí. V Evropě hrál sedm let, ale Česko je zase jiná soutěž, něčím specifická. Potřebuje tedy čas a my mu ho dáme. Věříme, že bude posilou," hlásí Kořínek.

Adam by mohl indiánům pomoct také v početních výhodách, v nichž byli loni třetí nejhorší v extralize. „Rozhodně je to hráč i pro přesilovky. Ty nám po Vánocích odešly a je pravda, že se nám nedařily. Snad nám v jejich zlepšení pomůže i Luke Adam," věří Kořínek.

„Tým jsme, věřím, posílili. Letošní sezona by měla být lepší."

Už totiž nastal čas, aby Plzeň udělala další krok a po třech neúspěších v předkole prošla do čtvrtfinále. „Víme, že tu čtvrtfinále dlouho nebylo. Pracujeme na tom. Tým jsme, věřím, posílili. Letošní sezona by měla být lepší," doufá hlavní kouč.

„Zvýšili jsme velikost mužstva, máme větší hráče. Také jsme zpátky přivedli naše odchovance, kteří hráli v jiných klubech," naráží například na návraty Jakuba Lva, Petra Straky nebo Miroslava Indráka. „Chtěli jsme, aby základ našeho kádru byl z Plzeňáků. A k tomu jsme pak vybírali charakterově a typologicky vhodné hráče."

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz