Kovář nevyšel, Chicago má Panarina. NHL pro něj začne ve Švédsku

26. května 2015, 12:30

Václav Jáchim

V podzimním utkání na ledě Jokeritu Helsinky řádil jak černá ruka. Jan Kovář nevídaným způsobem řídil výhru Magnitogorsku, z hlediště jeho počínání sledoval i vlivný skaut Chicaga. Nejen v tomhle duelu zaujal český útočník natolik, že podle zákulisích zpráv přišla posléze od Blackhwaks nabídka. Kovář ji zvažoval, za určitých podmínek se mohl vyvázat z kontraktu v Metallurgu. Ale nakonec se tak nestalo.

Účastník dvou posledních šampionátů u vítěze Gagarinova poháru 2014 pokračuje, v kapse má novou lukrativní smlouvu. Chicago nepořídilo, pozornost tedy zaměřilo na jiného evropského bruslaře. Zástupci slavného klubu NHL si vyhlédli Artěmije Panarina, postavou nevysokého šikulu, který v SKA Petrohrad rozkvetl do nebývalé hokejové krásy.

Už před mistrovstvím světa se obě strany dohodly na spolupráci, juniorský mistr světa 2011 brzy zvedne kotvy a zkusí napodobit Tarasenka, Kučerova a další mladíky, pro něž je NHL snem číslo jedna. "Až se bude hrát nejlepší hokej v Rusku, nikdo odcházet nebude. Myslím, že to je otázka času. My Rusové jsme silní, ale NHL má kvalitu. Láká mě moc," přiznává Panarin v rozhovoru pro deník Sport-Express.

Bývalý hokejista Podolsku se s domovinu rozloučí jako vítěz. Panarin měl značný podíl na úspěchu SKA Petrohrad v Gagarinově poháru, v uplynulých dnech si šampióni triumf ještě jednou připomněli na oficiálních oslavách ve městě na Něvě. Ruský reprezentant si užil cestu týmu autobusem před hromadou fanoušků i privátní párty pro zvané.

"Bylo to grandiózní, chtěl bych moc poděkovat všem lidem, kteří nás přišli ocenit. Všechny tyhle vzpomínky ve mně zůstanou, ale mám i jiné pocity. Čeká mě nové angažmá, už o něm hodně přemýšlím." Po nezbytném odpočinku začne s přípravou na vstup do NHL. "Kemp Chicaga startuje v polovině září, měsíc předtím bych měl odletět do Švédska, kde na sobě budu dál pracovat," naznačuje.

Hokejisté Chicaga stále ještě neukončili sezonu, v semifinále Stanley Cupu bojují s Anaheimem. "Samozřejmě fandím Blackhawks, vždyť teď je to už můj tým. Ale na zápasy jsem se dosud nedíval. nebyl moc čas. Mám před sebou dovolenou, pak si určitě pustím nějaké utkání, případně video se záznamem. Jsem zvědav, jak Chicago hraje," připomíná.

Také jeho odchod za Atlantik vyvolal v Rusku debaty o tom, jestli se náhodou nevracejí staré časy, kdy řada mladých hráčů brala NHL úprkem a ruský hokej krvácel. V nedávné době se ke stejnému kroku rozhodli Kučerov, Nestěrov, Vasiljevskij, Jakimov, letos vedle Panarina také Sošnikov, zřejmě Slepyšev a další. Legendární Vjačeslav Fetisov v této souvislosti uvedl, že by doporučoval, aby byl přijat zákon o odchodech hokejistů za hranice až po dovršení věku 28 let.

Slavný obránce za tenhle názor sklidil i v Rusku vlnu kritiky, podobná myšlenka odporuje demokratickým principům a sama o sobě talenty ve velké východní zemi neudrží. "Jasně, bylo by dobré, kdyby všichni zůstali v Rusku. Ale realita je jasná. V NHL se hraje lepší hokej, odcházím proto, aby se zlepšil a příště pomohl porazit Kanaďany," připomíná. A zároveň lehce naznačuje několik dní starou porážku sborné ve finále mistrovství světa.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz