Král Vídně, majitel prstenu i prezident. Brankář Turek slaví padesátiny

Foto: hcmotor.cz

Na šampionátu 1996 se výraznou měrou podílel na titulu mistrů světa, zároveň byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje. Později se Roman Turek prosadil do NHL, s Dallasem vyhrál Stanley Cup, za Atlantikem oblékal také dresy St. Louis nebo Calgary. Legendární brankář a prezident českobudějovického Motoru dnes slaví kulaté 50. narozeniny!

partneři českého hokeje

Jeden z nejlepších gólmanů české historie začínal s hokejem v rodných Strakonicích. V rozhovoru pro hokej.cz před časem přiznal, že už jako kluk začal vnímat českobudějovický hokej. „Když jsem chytal v žácích, jezdili jsme s tátou na domácí zápasy Motoru," připomněl. „Hlavně se mi líbila atmosféra v hale, protože ve Strakonicích byl tehdy ještě otevřený zimák. Pak člověk přijel do Budějic a všude spousta lidí."

Tenhle osobní kontrakt ho patřičně motivoval. „Nádhera, hodně mě to chytlo. Pamatuju si na jeden vypjatý zápas se Spartou, za kterou chytal Holeček. Nevím, kdo to byl, ale někdo z hráčů Motoru dal ke konci vítězný gól a hala pak šílela. Pro malého kluka to byly úžasné zážitky," vzpomínal.

V mládí měl své sny, které se ale lišily od těch, kteří mají dnešní mladí hráči. „První se týkal toho, abych hrál za chlapy ve Strakonicích. Chodili jsme se na ně koukat. Tehdy jsme jako malí nepřemýšleli, kam bychom se s hokejem mohli dostat. Pak najednou přišlo, že o mě mají zájem Budějovice. To byla parádní zpráva, zrovna jsem se rozhodoval, kam jít na školu. Tohle odstartovalo moji kariéru, ze Strakonic jsem se dostal do dorostu v Českých Budějovicích. Sny člověk měl, naše generace chtěla hrát za áčko. Pak byla na řadě reprezentace," vyprávěl.

Za českobudějovický Motor hrál Turek v letech 1986 až 1988, tehdy válel za místní mládež. Následně absolvoval vojenskou službu ve VTJ Písek, v roce 1988 se stal mistrem Evropy do osmnácti let a na jaře 1990 poprvé nastoupil za federální reprezentaci v Praze proti Kanadě. Později mu statistici napočítali 53 startů v oficiálních mezistátních kláních.

Období 1990 až 1995 strávil Turek znovu v Motoru, patřil ke hvězdám nejvyšší soutěže, s národním týmem se zúčastnil tří mistrovství světa a olympiády v Lillehammeru. V roce 1994 vyhrál anketu Zlatá hokejka pro nejlepšího hokejistu České republiky. Ročník 1995-96 prožil v německém Norimberku a v závěru ho korunoval báječným představením na šampionátu ve Vídni.

„Nejlepší Čech je Turek," říkal tehdy s úsměvem dnes už zesnulý masér Václav Šašek. A měl pravdu. Turek zazářil, po Světovém poháru téhož roku zamířil do NHL. S odstupem času přiznal, že o slavné lize v mládí skoro nic nevěděl. „Jen to, že existuje," usmál se. „Už tam byli někteří naši hráči, člověk mohl něco slyšet na Hlasu Americky, ale informací bylo samozřejmě minimum. Sledovali jsme to na dálku. Ale doba byla jiná. Určitě jsme v sobě neměli, že odmala chceme hrát NHL."

I za Atlantikem prorazil. V Dallasu slavil zisk Stanley Cupu, na památku má doma prsten šampióna. V létě 1999 přivezl do Česka trofej ukázat, jako vůbec první Čech. Později byl Turek jedničkou v St. Louis nebo v Calgary. Za osm sezon odchytal v NHL 350 utkání s průměrem 2,29 obdržené branky na zápas. V roce 2004 byl znovu ve finále Stanley Cupu, tentokrát s Flames.

Foto: hcmotor.cz

Poté se vrátil domů a za České Budějovice přidal dalších šest sezon, z toho jednu v první lize. Za tým od soutoku Vltavy s Malší nastupoval mezi elitou celkem 11 let, odchytal 455 zápasů. Doma má bronzové medaile z let 1995 a 2008, na jaře 1992 a 2005 pomohl klubu k postupu mezi elitu.

S aktivní kariérou skončil náhle v průběhu léta 2010. Následně se věnoval brankářům Motoru, později nastoupil do vedení klubu – aktuálně je jeho prezidentem. Turek s nejbližšími spolupracovníky dlouho usiloval o návrat Českých Budějovic do nejvyšší soutěže, letos se to konečně podařilo. První ligu neumožnila dohrát pandemie koronaviru, Motor byl posléze potvrzen jako postupující tým.

„Věřili jsme v to neustále, každou sezonu. Po sportovní stránce to vůbec není jednoduché, musejí se sejít všechny podstatné věci i detaily. Dělali jsme maximum a pořád to řešili. Jak obměnit kádr, co udělat lépe, abychom se nedopustili chyb," připomněl. Postup byl pro bývalého skvělého brankáře a výborného chlapa možná nejhezčím dárkem k dnešním 50. narozeninám. Za redakci Hokej.cz přejeme všechno nejlepší!

Foto: Jan Homolka, hcmotor.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz