Kritiků je milión, ale nic bych neměnil, tvrdí Říha. Na své bojovníky je hrdý!

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

26. května 2019, 19:51

Václav Jáchim

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Moc toužil po medaili, první světový šampionát v roli hlavního kouče mu ji málem dopřál. Miloš Říha dokázal české bojovníky probudit, po velkém sobotním zklamání s Kanadou předvedli Češi vynikající výkon, jenomže silné sborné nakonec podlehli v nájezdech. "Všichni jsme hrozně zklamaní," říká tiše kouč.

Při hodnocení zápasu i turnaje mluví upřímně. Když přijde řeč na výhled do budoucna, naznačil, že existuje pozitivní příslib. Říha a jeho štáb sice nezlomili medailové čekání z velké akce, Bratislava však v podání českých dříčů viděla parádní zápasy. "První rok u reprezentace mi vzal bronz, a zároveň dal hrdost k českému hokeji," přiznává. A  je vidět, že je hodně naměkko.

Co se honí hlavou po takovém utkání?
Od začátku zápasu byli kluci namotivovaní na vítězství. Bylo to vidět. Hráli jsme s daleko větší lehkostí než proti Kanadě. Spadl z nás tlak, odpovědnost. Vytvářeli jsme si spoustu šancí, ale bohužel, dneska štěstí stálo při ruském brankáři.

Na poslední utkání jste pozměnili pořadí formací, chtěli jste protivníka trošku překvapit?
Něco jsme museli udělat. Nemohlo to být fádní. Sešli jsme se až před zápasem a řekli taktiku na Rusy. Hlavně to bylo o hlavách, abychom si je vyčistili a dokázali se motivovat na poslední zápas. Bylo totiž vidět velké zklamání z výkonu v utkání proti Kanadě.

V české bráně nastoupil Šimon Hrubec. Co jste říkal na jeho výkon?
Myslím, že tu roli měl těžkou. Nesmírně těžkou. Ale hlavu měl nejčistší. Když se Francouz zase vrátil na lůžko, rozhodovali jsme se mezi Bartošákem a Hrubcem. Šimon to odchytal spolehlivě, v některých momentech tam zmařil velké šance Rusů.

Zkuste popsat, jak jste se rozhodoval, kdo půjde na nájezdy?
To byla asi jedna z nejtěžších věcí. Protože střelců máme hodně. Ještě tam seděl Michal Řepík, další kluci. Bylo to těžké, ale takhle jsme se rozhodli. Některých hráčů jsme se i ptali. Všichni chtěli.

Bylo vidět, že jste s nimi před nájezdy mluvil. Padaly tam konkrétní pokyny?
Ne, jsou dostatečně zkušení. Ale trošku jsme se zalekli ruského brankáře. Byly tam vidět určité obavy. Už ta první střela byla taková opatrná.

Hráli jste nejlepší zápas na mistrovství světa?
Myslím, že šampionát byl z naší strany celý velmi dobrý. Projev také. Ukázali jsme hokej, který Češi vždycky hrávali. V závěru tam bylo i srdíčko, stejně tak vůle. Ale chybělo nám štěstí.

Říkáte si, že byste udělal něco jiného?
To můžete vždycky, na každém turnaji. Kritiků je milion, někteří zase vystoupí, že měl hrát ten nebo onen, že jsem měl něco udělat jinak... Ale my se každému díváme přímo do očí! Asi bychom nic neměnili.

Kdo z hráčů vás výrazněji překvapil?
Já bych nejmenoval. Určitě jo, ale konkrétní být nechci.

Je to příslib do budoucna?
Spíš ukázka do budoucna. Potřebujeme mladé hráče, aby dobře pracovali a vytvořili nám konkurenci. A aby v příštích letech rádi jezdili reprezentovat. Kéž by byl letošní šampionát příslibem. Od hráčů máme ohlasy,  že by chtěli příště hrát zase. I ti, kteří byli v přípravě, nebo třeba Vrána a Chytil. Nehráli, kolikrát jsme je probírali. Nikdo z nich necítí křivdu. To samé řekli kluci, kteří tvořili základ mužstva. Dali najevo, že pokud je povoláme, rádi zase přijedou. Trošku bych si přál, aby se v extralize ukázali mladší hráči. Abychom je mohli vyzkoušet na Euro Hockey Tour a mít základnu širší.

Co potřebuje český hokej k tomu, aby se probil na medailové stupně? Naklonovat Hronka, najít brankáře, který to nevídaným způsobem vychytá?
Myslím, že potřebuje především práci.

Hráči oceňovali, že v příprava se pracovalo hodně, tým pak z toho na turnaji těžil. Je to cesta, která funguje?
Není to moje cesta, ale každého trenéra. To je přece normální. Nastolili jsme nějaká pravidla a kluci pak ocenili, že jim sedí a vyhovují. Je to jenom o přesvědčení lidí. Myslím, že zase nic tak zvláštního jsme nedělali.

Dokážete v rychlosti říci, co vám první rok u reprezentace vzal? A co naopak dal?
Vzal mi bronzovou medaili. A co mi dal? Hrdost k českému hokeji. 

Jste hrdý na hráče, jaký výkon proti nadupané sborné předvedli?
Jasně. Za celý turnaj, za celou přípravu. Na všechny, co tím prošli, jsem hrdý!

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz