Kruh se uzavřel a Jalonen se dojal. Vyšla kniha o Bubníkovi

Foto: Marek Hedbávný

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) V průběhu mistrovství světa proběhl v Tampere v Síni slávy finského hokeje křest knihy Ztracená léta: Příběh hokejového zločinu.

Fanshop národního týmu

Poprvé vyšla v Česku už roce 1990, jejími autory byli Vladimír Škutina s Robertem Bakalářem, nyní je k dostání v reedici a dokonce ve finském překladu!

Pojednává především o soudním procesu s československými hokejisty v roce 1950. Bubník ze zlovůle vládnoucí komunistické strany trpěl pět let v uranových dolech. O neopodstatněném věznění úspěšného týmu se chystá i celovečerní film, premiéra je naplánovaná na rok 2025.

„Na takové věci se nesmí zapomínat. Je to absurdita," tvrdí jeho syn Gustav Bubník. „Komunisti si rozbili svoje nejzářivější zrcadlo, které v tu dobu měli. Hokejisté byli mistři světa, jako první porazili Kanadu... Oni je nesmyslně obětovali a nikdo to dodneška nepochopil. Je potřeba to připomínat."

„Komunisti si rozbili svoje nejzářivější zrcadlo, které v tu dobu měli."

Nově ve finském překladu vyšla knížka proto, že Augustin Bubník je nejen členem Síně slávy českého hokeje, ale i toho finského. V letech 1966 až 1969 totiž trénoval finskou reprezentaci. Zemřel v roce 2017.

„Ve Finsku pořád zůstal v povědomí fanoušků," ví Bubník mladší. „Kdykoliv se tady objevil, lidé si ho pamatovali. Měl obrovské renomé. Když to řeknu indiánským jménem, byl Ten, který Finy naučil hrát hokej. To byla jeho místní přezdívka."

„Utkvělo mi v hlavě, jak na Finy řval: Brusli, brusli, brusli! Tak na ně křičel, až ubruslili celý svět, vyhráli titul mistrů světa a letos olympiádu," směje se syn legendárního útočníka.

„Utkvělo mi v hlavě, jak na Finy řval: Brusli, brusli, brusli! Tak na ně křičel, až ubruslili celý svět."

„Osud nám navíc přihrál ještě jednu nečekanou situaci. Můj tatínek přijel do Finska, aby postavil finský hokej takzvaně na nohy a jako první Čech stál na střídačce finské reprezentace. A co se nestalo po 55 letech... Finský hokejový trenér přichází na českou reprezentační střídačku, aby pomohl postavit na nohy pro změnu český hokej. Kruh česko-finské hokejové spolupráce se přesně v tuto chvíli, i tou knížkou, uzavírá," vyprávěl Bubník a mrknul na opodál stojícího Kariho Jalonena, který na křest, jakmile se o něm dozvěděl, spontánně dorazil.

„Bylo pro mě dojemné slyšet, že se uzavírá kruh," přiznal potom Jalonen ve své řeči. „Gustu jsem naposledy potkal v roce 2013 v Praze. Viděli jsme se na chodbě, prohodili pár slov. Co mě v tu chvíli hřálo u srdce, byla jeho bunda, protože měl na sobě bundu finské reprezentace. To dobře ilustruje vztah, který si k Finsku vybudoval."

„Jednoho dne to budu třeba já, kdo bude na stadionu nosit českou bundu a někdo z mladých českých trenérů za mnou přijde a pozdraví mě: Ahoj Kari, jak se máš?"

„Všichni ve Finsku si ho pamatují jako skvělého trenéra, který přinesl nové věci. Přinesl profesionalismus, který byl tou dobu v Československu," dodává Jalonen. „Snad já budu moct zase něco vrátit Česku. A jednoho dne to budu třeba já, kdo bude na stadionu nosit českou bundu a někdo z mladých českých trenérů za mnou přijde a pozdraví mě: Ahoj Kari, jak se máš?"

Foto: Marek Hedbávný

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz