Krutil před draftem: Zdravý bych se probojoval do prvního kola

Foto: Karel Švec, Český hokej

Kdo nesleduje mládežnické soutěže, mohlo ho překvapit vysoké postavení Michaela Krutila v odhadech před draftem NHL. Zvlášť když sparťanského obránce v posledních dvou letech stíhají zdravotní trable jak na běžícím pásu.

partneři českého hokeje

Sedmnáctiletý odchovanec Letňan patří mezi pár českých adeptů na slušnou pozici v draftu. Centrální úřad skautingu NHL ho ve finálních odhadech zařadil na 27. místo mezi hráči v poli působícími v evropských soutěžích.

A to přitom za poslední dva roky odehrál pouhých padesát soutěžních zápasů!

Mezi nimi si připsal i extraligový debut v A-týmu Sparty a devět čárek v Litoměřicích. Když už se tam měl vrátit do hry, zastavil ho zase koronavirus... Ovšem obousměrný zadák Krutil si po nepříjemném období hodně věří.

Co na to říkáte, když vidíte svoje jméno tak vysoko?
Pro mě je to samozřejmě vzrušující. Je to taková blyštivá šance na úspěch, na ten první malý krok k úspěchu. Ale samozřejmě nic není jasné, dokud nevyhlásí moje jméno.

„Myslím, že kdybych se nezranil a kdyby pak nepřišel koronavirus, tak bych se ještě dokázal probojovat do prvního kola.“

Jak vysoko se vidíte vy sám? Jak to cítíte?
To je pro mě celkem těžká otázka, protože jsem měl během sezony velké zranění, které mě zpomalilo. Myslím, že kdybych se nezranil a kdyby pak nepřišel koronavirus, kvůli kterému se zrušily všechny zápasy a mistrovství, tak bych se ještě dokázal probojovat do prvního kola.

Co se vám stalo? A souviselo to nějak se zraněním z předešlé sezony?
Ne ne. Na začátku prosince jsem si zlomil záprstní kost, když jsem v Litoměřicích blokoval střelu. Loni jsem měl natržené vazy v koleni a v nártu, proto jsem odehrál velmi málo zápasů a ten rok byl špatný.

Letos jste po zranění stihl čtyři zápasy: v Litoměřicích, na Spartě a dva v reprezentaci. Zkoušel jste hrát, ale nebylo to ideální?
To ne. Když jsem hrál s reprezentací proti Američanům, tak se mi během zápasu zlomila brusle v korpusu. A jak jsem to dřel přes krev, tak se mi udělal zánět nad kotníkem, a potom trvalo nějakou dobu, než ustoupil. Když už to šlo, přišla ta korona.

Michael Krutil

Michael Krutil | Foto: Facebook HC Stadion Litoměřice

Nepřipadá vám, že jste na zranění smolař?
To si nemyslím. Tahle zranění přišla až v posledních dvou letech a myslím, že je to i kvůli tomu, že jsem celkem rychle vyrostl a hlavně jsem rychle nabral svalovinu. Za dva roky jsem šel třeba s deseti kily svaloviny nahoru, možná i víc. To je dost.

Řešil jste, jak se problémům vyhýbat?
Samozřejmě. Na Spartě s námi dělají různá cvičení, abychom během sezony předešli zraněním. Zpevnění vazů, zpevnění svalů kolem různých kritických míst... S tím souvisí i dobrá regenerace a protažení.

„To je obrovská výzva, a tyhle výzvy já rád.“

A není frustrující, že zrovna v těch letech, kdy se máte nejvíc rozvíjet, ztratíte tolik času?
Frustrující? Rozhodně to nebylo nejpříjemnější, co si budeme povídat. Ale stalo se, co se stalo, a je to něco jako výzva – ze dna se znovu dostat nahoru. To je obrovská výzva, a tyhle výzvy já rád.

Absolvoval jste tedy alespoň premiérový extraligový start. Jaký byl?
Bylo to úžasné, zahrát si za Spartu extraligu, když jsem se na ni jako malý koukal. Je to ten krok z mládežnického hokeje do něčeho většího, směrem ke splněnému snu. Přece jenom první zápas v extralize si pamatuje snad každý.

V Olomouci jste odehrál jen čtyři minuty, stihl jste se během takové chvíle vůbec chytnout?
Stihl jsem. Myslím, že za ty čtyři minuty jsem na ledě odehrál dobré situace. Je to dost málo času, co si budeme, ale i tak jsem za tu šanci rád.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Zpátky k očekáváním před draftem: Měl jste od skautů nějaké signály, že vám věří?
Během sezony jsem měl spoustu dotazníků, spoustu pohovorů se skauty, i teď mám nějaké mítinky s týmy. Každý tým si dělá svůj list, ale já vám neřeknu, jestli jsem na vysoké, nebo nízké úrovni. To oni nedávají úplně najevo, ukáže se až na draftu.

Kolik klubů vás kontaktovalo?
Snad všechny kromě tří.

Cítil jste od některých větší zájem?
Co se týče různých náklonností, počtu rozhovorů a podobně, tak asi od Arizony, Chicaga, Toronta, Vegas a Detroitu.

Je mezi nimi váš vysněný klub?
Vysněný klub? Takhle: Pro mě je vysněná NHL. Tak nějak odmala jsem fandil Chicagu a Washingtonu, ale to jsou prostě jen oblíbené kluby. Je mi jedno, kde bych hrál. NHL je NHL, tam už si člověk úplně nemůže vybírat.

„Je mi jedno, kde bych hrál. NHL je NHL, tam už si člověk úplně nemůže vybírat.“

Takže si říkáte: Hlavně, ať to vyjde? Z jakékoli pozice a kamkoli...
Prostě doufám, že to vyjde. Je to úžasný pocit vůbec být součástí něčeho takového. A co se týče angažmá na další sezonu, tak to se všechno bude odvíjet od toho, jak dopadne draft a případně potom pozvánky do týmů.

Teď asi hodně napjatě sledujete, kdy vůbec draft proběhne.
To je pravda. Ptám se i skautů, jak to vidí, abych měl nejrychlejší informace. A zatím nikdo neví. Čeká se, jestli bude ta videokonference v červnu, ale váhá se, jestli to neposunou na září. Nic není potvrzené.

Pro vás i všechny ostatní hráče by bylo dobré, kdyby to bylo co nejdřív, ne?
To rozhodně! Když se třeba někdo odhodlá jít ven, tak aby to bylo vyřešené. V září už většinou začínají soutěže a během roku si myslím, že není dobré přestupovat. Je dobré být v týmu už od začátku sezony.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Dá se říct, jakou soutěž byste si rád zahrál vy?
Rád zahrál... Já na tohle asi nedokážu odpovědět. Fakt nemám žádnou představu, nebo ještě nejsem rozhodnutý.

Viděl byste šanci probojovat se do extraligového kádru Sparty?
Šance je tu vždycky. Až začnou tréninky na ledě a přípravné zápasy, tak se všechno bude odvíjet od mého výkonu a od toho, jak se zalíbím trenérům.

Jakým stylem se snažíte zaujmout?
Jsem dost důrazný, mám na to výšku i váhu, ale naopak jsem i dost produktivní dopředu. Mám dobrý pohyb na modré čáře, střelu, rozehrávku, zapojení s útočníky, dobré blokování. Takový „two-way D“.

A na čem jste v poslední době nejvíc pracoval?
Celou sezonu jsem pracoval na tom, abych si zrychlil hlavu při hře, abych zrychlil myšlení. Nejlepší je hrát v rychlejším a lepším hokeji, což se mi podařilo jak trénováním s áčkem, tak hraním v Litoměřicích.

Jak jste trávil dva domácí měsíce?
Měl jsem doma každý den dva tréninky. Tohle pro mě bude taková sezona číslo jedna, takže jsem moc volna neměl. Hodně školy, hodně hokeje, do toho nějakou práci. Rozhodně jsem se nenudil.

Berete to jako nesmírně důležité období pro svou kariéru?
Je můj první rok draftu, takže jo, dejme tomu, že je to celkem důležitá sezona. A kdybych byl draftovaný a šel ven, kam by mě poslali, tak i ten první rok je dobré se ukázat. Udělat první dojem, jak se říká.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz